چرا دمای بدن کاهش می‌یابد

0
363

Hypothermia یا کاهش دمای بدن به شرایطی اطلاق می‌شود که بدن شما گرمای خود را از دست بدهد و این شرایط تا مدتی ادامه داشته باشد. دمای نرمال بدن در انسان‌ها معمولا در حدود ۹۸.۶ درجۀ فارنهایت (معادل با ۳۷ درجۀ سانتی‌گراد) میباشد. هنگامی که دمای بدن به ۹۵ درجۀ فارنهایت (۳۵ درجۀ سانتی‌گراد) برسد، در حقیقت می‌گویند که دمای بدن کاهش پیدا کرده است. در نتیجۀ این تغییر دما، سیستم عصبی بدن، قلب و دیگر اندام‌ها و سیستم‌های بدن قدرت عملکرد نرمال خود را از دست می‌دهند. اگر این کاهش دما درمان نشود، باعث عدم عملکرد اندام‌ها و سیستم‌های بدن شده و در نهایت موجب مرگ می‌گردد. اما علل کاهش دمای بدن چه هستند؟

دمای بدن

چه دلایلی باعث کاهش دمای بدن می‌شوند؟

اصلی ترین علت کاهش دمای بدن، قرار گرفتن در معرض هوای سرد، مانند آب سرد یا هوای خنک جوی می باشد. اگر در چنین شرایط هوایی، بدن شما به اندازه ی کافی پوشانده نشود و یا کار های لازم برای گرم نگه داشتن بدن انجام نگیرد، دمای بدن شما کاهش پیدا می کند.

دیگر شرایطی که باعث کاهش دمای بدن می شوند شامل:

  1. قرار گرفتن در معرض هوای سرد به مدت طولانی.
  2. زندگی کردن در یک خانه ی سرد بدون وسایل گرم کننده.
  3. بطور اتفاقی افتادن در آب سرد.
  4. پوشیدن لباس های نازک و خنک در هوای سرد.
  5. ماندن در لباس خیس و عدم تعویض لباس، خشک کردن و یا گرم کردن خود.

عوامل موثر

کوفتگی

اگر شما خسته باشید و احساس کوفتگی کنید، هوای سرد بیشتر باعث کاهش دمای بدن تان می شود.

بالا رفتن سن

علاوه بر دیگر فاکتور هایی که با بالا رفتن سن متوجه شما می شوند، با سالخوردگی توانایی بدن تان برای تعدیل دمای بدن و یا حتی متوجه شدن کاهش دمای بدن نیز کم تر می شود. برخی افراد سالخورده هنگامی که احساس سرما می کنند هم نمی توانند آن را بازگو کنند؛ آن ها حتی گاهی نمی توانند آن محیط سرد را ترک کرده و به جای گرم تری بروند.

کودکی

بدن یک کودک، نسبت به یک فرد بزرگسال حساس تر است و به سرعت دمای خود را از دست می دهد. بعلاوه، کودکان هنگامی که احساس سرما می کنند اغلب می خواهند که آن را انکار کنند – بخصوص هنگامی که در حال بازی و فعالیت هستند. کودکان در هوای سرد و هنگامی که می خواهند به بیرون از منزل بروند، نمی توانند تصمیم گیری درستی در مورد لباس پوشیدن خود داشته باشند.

مشکلات ذهنی

افرادی که از مشکلات و بیماری های ذهنی –مانند جنون و بیماری آلزایمر رنج می برند، ممکن است نتوانند نسبت به شرایط اطراف خود هُشیار باشند. در نتیجه، ممکن است متوجه نباشند که در هوای سرد چه لباس هایی پوشیده اند و یا حتی ندانند که چگونه باید از پسِ شرایط بر بیایند. حتی گاهی این بیماران گم می شوند و در حالی که در یک محیط سرد و خیس گیر افتاده اند، جان خود را از دست می دهند.

استفاده از الکل و مواد مخدر

با این که الکل باعث احساس گرما می شود، اما از طرفی باعث ریلکس شدن رگ های خونی می شود که کاهش دمای بدن و همچنین پوست را به دنبال خواهد داشت. بعلاوه، مصرف الکل و برخی مواد مخدر دیگر بر قدرت قضاوت ذهن اثر می گذارند؛ بنابراین با مصرف چنین دارو ها و موادی، فرد نمی تواند به شرایط احاطه داشته باشد و بداند که در هوای سرد باید لباس گرم بپوشد. از طرفی، بیهوش شدن دریک محل بسیار سرد نیز می تواند باعث کاهش دمای بدن شود.

برخی شرایط سلامتی خاص

با این که قرار گرفتن در معرض هوای بسیار سرد باعث کاهش دمای بدن می شود، اما برخی شرایط سلامتی مانند نقص غدد تیروئید، انواع دیابت، سکته، کم غذایی، ضربات روحی، بیماری پارکینسون، آسیب های ستون فقرات و آنورکسی (کم اشتهایی به دلیل مشکلات روحی) نیز باعث تغییر دمای معمول بدن و در نتیجه کاهش آن می شوند.

داروها

برخی دارو ها مانند انواع مسکن ها، دارو های تسکین دهنده ی دارای مخدر، دارو های آرامبخش و ضد افسردگی نیز می توانند باعث کاهش دمای طبیعی بدن شوند.

منبعnewhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید