چای کامبوچا

0
522

چای کامبوچا نوعی نوشیدنی است که از تخمیر شدن چای شیرین با اسید استیک و مخمر تهیه می‌شود. تاریخچۀ این چای به مناطق شمال‌شرقی چین در صدها سال پیش بازمی‌گردد که مردم آن نواحی چای کامبوچا را بدلیل طعم خوب و طیف گسترده‌ای از خواصش مصرف می‌کردند. در ادبیات باستانی چین، این چای به «معجونِ سلامتیِ جاودانه» معروف بوده است.

چای کامبوچا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» در برخی موارد به کامبوچا، قارچ کامبوچا نیز گفته می‌شود، اما باید بدانید که هیچگونه قارچی در ترکیبات آن وجود ندارد. در واقع نوشیدنی کامبوچا حاوی مخمر زنده‌ای است که حتی پس از انتقال آن به ظرف دیگری، این مخمر همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد.

ارزش غذایی کامبوچا

کامبوچا طیف وسیعی از گونه‌های مخمر و باکتری را به همراه پلی‌فنل‌ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای ارگانیک شامل می‌شود. بعد از اتمام فرآیند تخمیر، نوشیدنی کامبوچا به یک منبع فوق‌العاده از مواد مغذی، مواد معدنی و آنزیم‌ها تبدیل می‌شود که طیف گسترده‌ای از ویتامین‌هایی نظیر ویتامین B1، B2، B3، B6، B9، B12، C، و بسیاری از مواد شیمیایی مفید نظیر اسید گلوکونیک، اسید اگزالیک، اسید استیک، اسید گلوکورونیک، اسید اوسنیک، فروکتوز و اسید لاکتیک را شامل می‌شود.

در ادامه به بررسی برخی از خواص چای کامبوچا می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

سم‌زدایی بدن

چای کامبوچا توانایی قابل‌توجهی در سم‌زدایی بدن دارد. این چای حاوی اسید گلوکورونیک است که یک سم‌زدای قوی است. این اسید وارد کبد شده و خود را به سموم می‌چسباند و سپس سموم را از طریق کلیه‌ها از بدن دفع می‌کند. این خاصیت سبب می‌شود تا فشار و بار مسئولیت لوزالمعده کاهش یافته و سلامت کبد حفظ شود. بعلاوه، این چای از اثرات مضر آلودگی‌های ناشی از محصولات نفتی و پلاستیک‌ها، آفت‌کش‌ها، رزین‌ها و فلزات سنگین بر بدن پیشگیری می‌کند.

عامل آنتی‌اکسیدانی

چای کامبوچا حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای ارگانیک مانند اسید گلوکورونیک و آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که بدن را در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن به دنبال رادیکال‌های آزاد اکسیژن گشته و اثرات آنها را خنثی می‌کنند. اینکار در نتیجه باعث ترمیم شدن و محافظت شدن بدن در برابر بیماری‌ها و التهاب‌ها می‌شود.

پیشگیری و درمان سرطان

کامبوچا نقش موثری در محدود کردن رشد سرطان در بدن دارد. مطالعات نشان داده‌اند که وجود اسید گلوکریک (glucaric acid) در کامبوچا، بسیار در پیشگیری از انواع مختلف سرطان، مانند سرطان لوزالمعده و سرطان سینه موثر است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، کامبوچا خوای سم‌زدایی دارد و این باعث می‌شود تا بتواند در پیشگیری و درمان سرطان‌های مختلف نیز نقش مهمی داشته باشد.

اثرات ضدمیکروبی

در بررسی نتایج تحقیقی مشخص گردید که کامبوچا علاوه بر اسید استیک، حاوی ترکیبات ضدمیکروبی دیگری نیز می‌باشد که حتی وقتی میزان pH بدن در حالتی خنثی است، به محافظت از بدن در برابر این میکروارگانیسم‌ها کمک می‌کند: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermis, Escherichia Coli, Salmonella enteriditis, Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogens و Helicobacter pylori.

کنترل دیابت

یکی از فواید ارزشمند کامبوچا، اثرات آن در درمان دیابت می‌باشد. این نوشیدنی یک درمانگر طبیعی است که به سرکوب شدن عوامل مرتبط به بیماری دیابت کمک می‌کند. مطالعه‌ای پیرامون چای سیاه و کامبوچا نشان داد که کامبوچا برای بازداری از افزایش سطوح قند خون مفیدتر از چای سیاه عمل می‌کند.

طرز تهیه چای کامبوچا

این چای با ترکیب مخمر با شکر و چای تهیه می‌شود که معمولا با تخمیر شدن در شرایط مناسب و استریل شده همراه است. مایع بدست آمده در طی این فرآیند، یک نوشیدنی سالم است که سرشار از ویتامین‌ها، سرکه و بسیاری از ترکیبات مقوی می‌باشد.

عوارض جانبی چای کامبوچا

اگرچه این چای یک درمانگر طبیعی محسوب می‌شود، اما می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک نظیر ناراحتی معده و التهاب شود. تهیه کردن چای کامبوچا در شرایط استریل نشده می‌تواند باعث آلودگی، فاسد شدن و در نهایت مضر شدن آن شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید