چای پیچ امین الدوله

0
923

چای پیچ امین الدوله (Honeysuckle tea) یک چای گیاهی است که از گل‌های گیاه پیچ امین الدوله تهیه می‌شود. این گیاه از تیرۀ آقطیان است که یکی از رایج‌ترین گونه‌های آن می‌باشد که با نام علمی Lonicera periclymenum شناخته می‌شود. حدود ۲۰۰ گونۀ مختلف از این گل وجود دارد، اما بسیاری از آنها از مشخصات تغذیه‌ای و مواد تشکیل دهندۀ فعال یکسانی برخودار هستند. برای قرن‌ها از این گل استفاده شده و تهیۀ چای آن بسیار ساده است. به دلیل غلظت بالای کوئرستین، روتین، کلسیم، پتاسیم، منگنز و سایر مواد آنتی‌اکسیدانی، این چای گلدار می تواند یک افزودنی فوق‌العاده برای یک رژیم غذایی سالم محسوب شود.

پیچ امین الدوله

خواص چای پیچ امین الدوله

موثرترین خواص چای پیچ امین الدوله از این قبیل می باشند:

-پیشگیری از عفونت

-بهبود عمل گوارش

-تنظیم میزان قند خون

-کاهش التهاب

-درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

برخی از مواد تشکیل دهنده ی فعال این گل ها توانایی فوق العاده ای در مبارزه با باکتری ها و ویروس هایی که می توانند موجب سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا شوند را دارند. در ادامه  با جزئیات به فواید این گل ها می پردازیم:

آلرژی

نوشیدن این چای،به واسطه ی بهبود فعالیت سیستم ایمنی به پیشگیری از واکنش های غیر ضروری سیستم ایمنی بدن و کاهش شدت واکنش های آلرژیک کمک می کند.

سم زدایی بدن

یکی از تاثیرات خارق العاده ی این چای این است که باعث عرق کردن بدن می شود.عرق کردن یکی از راه های بسیار عالی برای دفع سریع سمومی است که در بدن جمع آوری می شوند.

التهاب

مصرف مرتب این چای به کاهش علائم آرتروز و سایر بیماری های التهابی مزمن کمک می کند.

قند خون

بررسی های انجام شده حاکی از آن است که این چای به تنظیم میزان قند خون و انسولین کمک می کند که خبری بسیار خوب برای بیماران دیابتی است.

سر درد

به دلیل ترکیبات ضد التهابی موجود در چای پیچ امین الدوله قرن هاست که نوشیدن یک فنجان از آن برای درمان سر درد توصیه می شود.

طرز تهیه چای پیچ امین الدوله

درصورتی که می خواهید خودتان در خانه چای پیچ امین الدوله دم کنید کار بسیار ساده ای در پیش رو دارید. این چای معمولا در جایگاه یک نوشیدنی نیرو زای گرم حاضر شده اما به صورت سرد نیز سرو می شود.

-گل های شکفته شده ی پیچ امین الدوله را جمع آوری کنید. آن ها را از ریشه بچینید، بدین طریق شهد گل ها نیز حفظ می شود.

-یک مشت از گل ها را در یک شیشه با دهانه ی باز و بزرگ بریزید.

-چهار فنجان آب را بگذارید تا جوش بیاید سپس اجاق را خاموش کرده و دو دقیقه منتظر بمانید.

-آب گرم را روی گل ها ی موجود در شیشه بریزید.

-در حالی که گل ها در آب خیسانده می شوند،اجازه دهید ترکیب به اندازه ی دمای اتاق خنک شود.

-چند قطعه یخ در چای ریخته و میل کنید. باقی مانده ی چای را در یخچال بگذارید.

عوارض جانبی چای پیچ امین الدوله

گذشته از فواید بسیار زیادی که این چای برای سلامتی دارد، مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی نیز به همراه داشته و برای زنان باردار یا شیرده خطرناک باشد.

از آن جایی که تحقیقات زیادی در رابطه با تاثیر این چای بر زنان باردار صورت نگرفته است معمولا توصیه می شود که زنان باردار از نوشیدن آن خودداری کنند.

همچنین این چای می تواند باعث رقیق شدن خون شود بنا براین افرادی که داروهای رقیق کننده ی خون مصرف می کنند یا افرادی که قصد انجام عمل جراحی دارند باید قبل از مصرف این چای با پزشک خود مشورت کنند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید