چای های هضم کننده سریع غذا

0
555

هضم فرآیندی است که بدن ما از این طریق غذا را جذب و متابولیزه می‌کند، اما این فرآیند می‌تواند حساس بوده و از طریق عواملی همچون تغییرات سوخت‌وسازی، هورمون‌ها و رژیم‌غذایی دچار اختلال شود. سایر عادت‌های زندگی و شرایطی که از گذشته داشته‌ایم نیز می‌توانند دستگاه گوارش ما را تحت تاثیر قرار دهند. بهبود کارآیی دستگاه گوارش به معنای زیست‌فراهمی بیشتر برای مواد مغذی در بدن است که علائم مشکلاتی نظیر یبوست، نفخ، گرفتگی، بواسیر، کمبود مواد مغذی و اسهال را از بین می‌برد. در این مطلب به بررسی بهترین چای‌های گیاهی هضم کننده سریع غذا می‌پردازیم.

هضم کننده سریع غذا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» اگرچه روش‌های درمانی دارویی برای برطرف کردن هضم ضعیف وجود دارد، اما مصرف این داروها معمولا با عوارض جانبی ناخواسته همراه است. در نتیجه، روش‌های طبیعی نظیر مصرف چای – که کمترین عوارض جانبی را دارد – در میان مردم محبوبیت بیشتری را برای برطرف کردن مشکلات گوارشی دارا هستند.

در ادامه بهترین چای‌های هضم کننده سریع غذا را معرفی می‌کنیم که برای دستگاه گوارش مفید هستند.

چای زنجبیل

با داشتن مقادیر بسیار بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ترکیب فعالِ «گینجرول»، این چای دارویی می‌تواند برای برطرف کردن ناراحتی یا اسیدیته بودن معده مفید باشد و همینطور به افزایش کارآیی هضم و هموارسازی مسیر تحرکات روده‌ای کمک کند. این موارد در نتیجه به از بین رفتن مشکلاتی نظیر یبوست و نفخ می‌شوند.

چای مصالح (ماسالا)

با توجه به وجود برخی از ادویه‌های خاص نظیر نعناع فلفلی، میخک، زنجبیل وغیره در این چای، می‌تواند سرعت هضم را در بدن افزایش داده و متابولیسم غذایی را بالا ببرد. چای مصالح همچنین حاوی خواص ضد التهابی است که برای کاهش التهاب روده و متعادل کردن محیط باکتریایی در روده مفید می‌باشند.

چای سبز

این چای سطوح بالایی از انواع کاتچین‌ها را حاوی است که برای افزایش تولید و فعالیت پپسین مفید می‌باشند. پپسین یک آنزیم گوارشی است که به تجزیه پروتئین‌های موجود در غذا کمک می‌کند. این خاصیت باعث افزایش زیست‌فراهمیِ اسیدهای آمینه شده که در واقع بلوک‌های ساختمانی برای تشکیل بسیاری از ترکیبات در سراسر بدن می‌باشند.

چای بابونه

این چای در سراسر جهان محبوب بوده و بخش زیادی از این شهرت، مربوط به خواص آن برای رفع نفخ شکم و سوءهاضمه می‌باشد. چای بابونه یک نوشیدنی آرام‌بخش است که برای آرام کردن عضلات شکمی – که معمولا تنش در آنها باعث بروز علائم ناراحتی معده و یبوست می‌شود – مفید می‌باشد. در واقع چای بابونه یک هضم کننده سریع غذا است.

چای گیاه سنا

این چای بدلیل اثرات ملینی که دارد شناخته شده و برای رفع یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. چای سنا برای آرام کردن عضلات شکمی و هموارسازی مسیر تحرکات روده‌ای مفیده بوده و به سلامت کلی روده کمک می‌کند.

چای زردچوبه

کورکومین یک ترکیب فعال است که در زردچوبه یافت می‌شود و این آنتی‌اکسیدان مسئولیت قلیایی کردن روده و در نتیجه کاهش اثرات بیماری ریفلاکس معده و سایر مشکلاتی که ناشی از التهاب دستگاه گوارشی هستند را بر عهده دارد.

چای نعناع فلفلی

با افزایش تولید صفرا و سایر مایعات گوارشی در بدن، چای نعناع فلفلی می‌تواند برای بهبود مسیر غذا در روده‌های کوچک موثر باشد. این چای به کاهش علائم یبوست کمک کرده و طبیعت ضد التهابی آن برای بهبود میزان اسیدیتۀ روده مفید است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید