چای نعنادشتی

0
503

این چای از برگ‌های گیاه نعناع که بومی اروپا هستند تهیه می‌شود و به لحاظ علمی به نام نعنادشتی نیز شناخته شده است. بر خلاف بسیاری از انواع دیگر چای، که از برگ‌های خشک استفاده می‌کنند و در کیسه یا ابزار خاصی گذاشته می‌شوند، بهترین زمان مصرف چای نعنادشتی وقتی است که برگ‌های تازۀ نعناع در آب جوشانده می‌شوند. انواع مختلفی از نعناع در دنیای چای‌های گیاهی وجود دارند، اما یکی از رایج‌ترین انواع آن چای نعنادشتی است که دارای طعم شیرین‌تری نسبت به نعناع های بیابانی است.

نعنادشـتی تا ارتفاع ۱ متر و با ساقه ای ضخیم و برگ هایی تیز رشد می کند. این گیاه در شرایط مختلف آب و هوایی به رشد خود ادامه می دهد و همچنین یکی از رایج ترین انواع نعناع در جهان به حساب می آید و برگ آن نیز کاربرد های بسیاری دارد.

روغن اسانس از برگ های نعنادشـتی نیز بسیار ارزشمند است و می تواند تراکم بیشتری از مواد مغذی و ترکیبات ارگانیک را حاوی باشد.

ارزش غذایی چای نعنادشتی

تعدادی از ترکیبات مهم و آنتی اکسیدان ها هستند که می توان آن ها را از چای نعنادشتی بدست آورد. ​​به ویژه لیمونن و L-Carvone، همراه با سایر فلاونوئیدها و مقدار محدودی از اندوکلین (کمتر از مقداری که در نعناع بیابانی وجود دارد) در این گیاه وجود دارند. این ترکیبات می توانند سلامت کلی فرد را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند، به همین دلیل است که چای نعنادشـتی اغلب جایگزین شیرین‌تری برای چای نعناع بیابانی در نظر گرفته می شود.

تقریبا تمام مزایای سلامتی چای نعنادشتی و نعناع بیابانی یکسان اند و نوشیدن هردو چای می تواند تجربه ی یک لذت مطلق باشد. اکنون، بیایید نگاه دقیق تری به برخی از مزایای چای نعنادشـتی داشته باشیم.

خواص چای نعنادشتی

مزایای سلامتی چای نعنادشتی عبارتند از:

تقویت سیستم ایمنی

یکی از مهمترین یافته ها در مورد اسانس نعنادشتی، ظرفیت آنتی باکتریایی قدرتمند آن است، به این معنی که می تواند به کاهش عفونت در بسیاری از کاربردهای موضعی کمک کند. این همان پتانسیل ضد باکتری موجود در چای نعنادشتی است، و به همین دلیل است که طعم آن شیرین بوده، و برای تقویت سیستم ایمنی مفید است.

رفع تهوع

اثرات ضد التهابی چای نعنادشتی می تواند زمانی که در معرض ناراحتی معده یا حالت تهوع هستید به شما در رفع این مشکل کمک کند. با آرام کردن این بافت های ملتهب شده و بهینه سازی هضم، می توانید از جذب مواد مغذی نیز جلوگیری کنید و از گرفتگی، نفخ، یبوست و سایر بیماری های ناراحت کننده گوارشی رهایی یابید.

متعادل‌سازی سطح هورمون‌ها

یکی دیگر از اثرات جالب چای نعنادشتی این است که می تواند تعادل هورمونی در بدن ما را تحت تاثیر قرار دهد. تعداد بسیار زیادی متابولیسم هورمونی وجود دارد که ظاهر، رفتار، خلق و خوی و چرخه ی انرژی روزانه را تعریف می کند و چای نعنادشتی این مواد شیمیایی را به سطوح سالم و عادی می رساند.

هیرسوتیسم را کاهش می‌دهد

یک مسئله مهم هورمونی که چای نعنادشتی در رفع آن دخالت دارد هیرسوتیسم یا نابجارویی مو است، که به رشد موهای ناخواسته بر روی بدن زنان به دلیل افزایش سطح آندروژن مربوط می شود. طبق نتایج بدست آمده از یک مطالعۀ دو هفته ای، چای نعنادشـتی می تواند با کاهش این هورمون مردانه و تنظیم دیگر هورمون های بدن باعث از بین رفتن نشانه های هیرسوتیسم شود.

بهبود حافظه

لیمونن موجود در این چای به مقابله با اثرات منفی رادیکال های آزاد و افزایش فعالیت انتقال دهنده های عصبی، با نام نقطه ی بهبود حافظه، و حفظ تمرکز شناخته می شود. یک لیوان از چای نعنادشتی می تواند به شما در پاکسازی ذهن و همچنین تقویت وظایف شناختی کمک کند.

احتیاط

در صورت باردار بودن، شیردهی یا مصرف دارو، قبل از اضافه کردن چای نعنادشتی به عنوان یک نوشیدنی مهم در رژیم غذایی خود، با پزشک متخصص مشورت کنید. در حالی که این چای یک چای ملایم در نظر گرفته شده است، اما بهتر است از پزشک خود بپرسید، زیرا ممکن است با داروهای تجویز شده سازگار نباشد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید