چای سفید

0
450

چای های مختلفی وجود دارد که نوشیدن آن ها به سلامتی کمک می کند. به همین دلیل در طب سنتی بسیاری از کشورها، چای به عنوان یک نوشیدنی درمانی استفاده می شده است. هزاران سال پیش، چای بین چینی ها به منظور مراقبت از بیماری های مختلفی که در آن زمان مردم را گرفتار می کرد، کاربرد داشت. یکی از چای ها، چای سفید است که نسبت به سایر چای های سنتی کمیاب تر و گران تر محسوب می شود. چای سفید خواص درمانی زیادی دارد که خوب است از آنها آگاه باشید. با گیاه یاب همراه باشید.

چای سفید

گیاه شناسی

چای سفید از برگ های گیاه «کاملیا سینسیس» به دست می آید. در آغاز فصل بهار، غنچه‌ی چای را پیش از آن که باز شود (جوانه‌ی آن را که یک غلاف کرک دار نقره‌ای دارد) می چینند. در فرایند تخمیر (از زمانی که برگ چای چیده می شود تا زمانی که در معرض هوا قرار گیرد و تخمیر شود) تغییراتی در ترکیبات چای رخ می دهد؛ به طوری که مقدار کافئین در چای سبز و سفید به میزان چشم گیری کاهش می یابد. پلی فنول هایی که در چای سبز به مقدار زیادتری وجود دارند، در چای سیاه بسیار کم هستند که با نام «کاتچین» شناخته می شوند. مقدار کاتچین ها در چای سفید بسیار بالا، در چای سبز بالا و در چای سیاه بسیار کم هستند.

چای سفید لطیف ترین چای هاست و طعمی ملایم و شیرین دارد. بیشتر در استان فوجیان چین تولید می شود. بر خلاف انواع چای که با آب جوش درست می شود، چای سفید باید با آبی که در دمای کمتر از آب جوش (حدود ۷۵ تا ۸۵ درجه سانتی گراد) تهیه شود، بدین منظور باید آب را جوش آورید، بعد صبر کنید تا دمای آن کم شود، سپس با آن چای سفید را دم کنید.

خواص دارویی چای سفید

غنی از آنتی اکسیدان ها: چای سفید غنی از آنتی اکسیدان هاست. بدن انسان در معرض شرایطی است که اکسیداسیون نامیده می شود و کاملا طبیعی است که ما در معرض آنها قرار بگیریم. این فرایند ها هنگامی که ما مواد غذایی ناسالم می خوریم، هوای آلوده تنفس می کنیم یا زمانی که آب آلوده می نوشیم، تسریع می شوند. در نتیجه‌ی فرایند اکسیداسیون، رادیکال های آزادی در بدن تولید می شود که آسیب هایی را به بدن ما در سطح سلولی وارد می کند. چای سفید آنتی اکسیدان هایی را برای شما فراهم می کند که با این رادیکال های آزاد ترکیب شده و قبل از آن که فرصت کنند فعالیت تخریبی خودشان را انجام دهند، آنها را از بدن خارج می کند.

کمک به کاهش وزن: چای سفید به طور موثری به افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه به سوزاندن کالری های اضافه در طول روز کمک می کند. عصاره‌ی چای سفید موجب مهار تولید سلول های چربی جدید و تحریک انتقال چربی ها از سلول های چربی در افراد می شود.

کاهش فشار خون بالا: یکی از مشکلات رایج در بین مردم، فشار خون بالاست. چای سفید به طور طبیعی فشار خونتان را پایین می آورد و به شما کمک می کند تا در برابر عوارض جانبی داروهای کاهنده‌ی فشار خون که همان دهیدراته شدن است، در امان باشید. آنتی اکسیدان های موجود در چای سفید باعث کاهش فشار خون و در نتیجه کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و سکته‌ی مغزی می شوند.

پیشگیری از سرطان: آنتی اکسیدان ها از ایجاد آسیب های درونی سلول ها ناشی از وجود رادیکال های آزاد پیشگیری کرده و باعث به حداقل رساندن تغییرات ناگهانی و مضر بدن می شوند که ممکن است منجر به بروز انواع سرطان ها مانند سرطان روده، شکم یا پروستات شود.

خواص ضد باکتری و ضد ویروسی: چای سفید خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد و شما را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون نگه می دارد. تمام انواع چای که از گیاه کاملیا سینسیس تولید می شوند، دارای چنین خواصی هستند.

کاهش کلسترول: نوعی آنتی اکسیدان با نام «کاتچین» در این نوع چای وجود دارد که کمک بسیار موثری به کاهش کلسترول خون می کند. این ترکیبات شیمیایی از سخت شدن جداره‌ی رگ ها و در نتیجه محدود شدن جریان خون پیشگیری می کنند.

سلامت پوست: چای سفید از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. عملکرد سلول های پوست را بالا برده و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محافظت می کند. همچنین، پوست را جوان نگه می دارد. چای سفید مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد. آنتی اکسیدان ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد از بدن محافظت می کنند. رادیکال های آزاد موجب پیر شدن و تخریب سلول های پوستی می شوند.

سلامت دهان و دندان: چای سفید فلوراید زیادی دارد و از خرابی های دندان و از همه مهم تر رشد پلاک های دندانی پیشگیری کرده و باعث خوشبوتر شدن دهان می شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید