چاقی، از علل ریفلاکس معده

0
371

چاقی و اضافه وزن زیاد هرساله رو به افزایش است و افراد زیادی با این عارضه دست و پنجه نرم میکنند. چاقی فقط به اضافه وزن و بدهیکل شدن ختم نمیشود، وزن بالا میتواند باعث بروز بیماری ها و عارضه های خطرناکی مانند بیماری های قلبی – عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲ و… گردد. جالب است بدانید یکی از علل ریفلاکس معده نیز میتواند با چاقی مرتبط باشد. در ادامه به همراه متخصص تغذیه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

علل ریفلاکس معده

مهدی شادنوش متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی درخصوص مشکلات گوارشی افراد از جمله ریفلاکس معده بیان داشت : مصرف وعده های غذایی بسیار پر حجم و دراز کشیدن پس از صرف غذا، مصرف نوشیدنی های الکلی وگازدار، مصرف برخی مواد غذایی خاص در افراد مستعد مانند مرکبات، گوجه فرنگی، سیر و پیاز، شکلات، غذاهای پر ادویه و همچنین مصرف وعده های غذایی پر چرب از سایر علل ریفلاکس معده هستند که رعایت این موارد در افراد مبتلا می تواند کمک شایانی به تخفیف و بهبود مشکل کند.

وی در پاسخ به این سوال که داشتن یک رژیم غذایی مناسب تا چه اندازه از ابتلا به انواع بیماری ها پیشگیری می کند، اظهار داشت : در این زمینه اطلاعات و آمارهای منتشر شده در دهه های اخیر از سوی سازمان های جهانی مانند سازمان جهانی بهداشت و سازمان های داخلی به خوبی نشان دهنده نقش سبک زندگی شامل رژیم غذایی، فعالیت بدنی و غیره در رابطه با پیشگیری و بروز بیماری های مختلف بوده است.

وی تصریح کرد : اضافه وزن و چاقی، فعالیت بدنی محدود، استفاده بیش از حد از غذاهای آماده، افزایش مصرف چربی های اشباع و ترانس، نمک و شکر، کاهش دریافت میوه، سبزی و فیبرها از جمله مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی – عروقی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت، کبد چرب و انواع سرطان ها هستند.

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت : با توجه به شیوع اضافه وزن و چاقی که خود زمینه ساز انواع اختلالات مزمن مانند بیماری های گوارشی است ؛ مد نظر قرار دادن تعادل انرژی دریافتی و فعالیت بدنی از جمله نکاتی است که باید به آن توجه شود.

وی یاد آور شد : هر شخص بر اساس نیاز فیزیولوژیک و سطح فعالیت بدنی و شرایط سلامتی نیاز به میزان مشخصی از کالری روزانه دارد که دریافت متعادل آن از جمله مهم ترین نکات موثر در حفظ وزن سالم است.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید