پیشگیری از شکستن ناخن

0
220

ناخن

 

ناخن های شما نشان دهنده سلامت شماست. در حالت طبیعی فرم، حالت، رنگ و استقامت ناخـن ها بستگی به عوامل سلامتی مختلف دارد. از همه مهم تر، ناخـن ها نمایانگر وضعیت تغذیه شما هستند؛ مثلا ناخـن های مشکل دار این هشدار را می دهند که بدن شما مواد غذایی لازم را دریافت نمی کند.

ناخـن ایده آل، ناخنی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود، نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد.

دکتر اکبر قندی، متخصص پوست و مو در مورد عارضه شکنندگی ناخن ها می گوید:

ناخـن باعث محافظت نوک انگشتان می شود. ناخـن های دست روزانه ۱ تا ۵ میلی متر و هر ماه ۳ میلی متر رشد می کنند.

عوامل محیطی، فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی (بیماری زایی) در سرعت رشد ناخـن ها موثر هستند.

در هنگام بارداری، آب و هوای گرم، مصرف کلسیم و بیوتین، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، پرکاری تیروئید و پسوریازیس، رشد ناخـن ها بیشتر می شود.

در بیمارانی که مبتلا به تب هستند، عفونت های حاد، بیماری های مزمن، کم کاری تیروئید، پیری، کاهش گردش خون، مصرف سیگار، سوء تغذیه، مبتلایان به بیماری های قارچی ناخـن و مصرف داروهای ضدسرطان رشد ناخـن کم می شود.

در ناخن های شکننده، سطح ناخن نازک می شود. این مشکل در اثر تماس زیاد با آب، پاک کننده ها، حلال ها، نمک ها و ضربه ها، مواد اسیدی و قلیایی ایجاد می شود.

راهکار مقابله با این مشکل، استفاده از دستکش موقع کار کردن است. این بیماران باید ناخن ها را کوتاه کرده و از مصرف پاک کننده های ناخن اجتناب کنند. مصرف بیوتین (از ویتامین های گروه ب) نیز در جلوگیری از شکنندگی ناخن ها موثر است

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید