پیشگیری از بیماری قلبی با ترک عادات غلط

0
574

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید با ورود به دهه ۴۰ سالگی انجام شود، ترک کردن سیگار است. در واقع، افرادی که سیگار می‌کشند، بدون ترک این عادت نمی‌توانند پیشگیری از بیماری قلبی داشته باشند، چون دود سیگار مستقیما به قلب آسیب می‌رساند. در ضمن، هرچه زودتر سیگار را ترک کنید، قطعا بهتر می‌توانید به سلامت قلب خودتان کمک کنید.

پیشگیری از بیماری قلبی با ترک عادات غلط

داشتن اضافه‌وزن 

هر کدام از ما با رسیدن به دهه ۴۰ سالگی، در معرض این خطر قرار می‌گیریم که به‌صورت تدریجی دچار اضافه‌وزن شویم. این نوع از اضافه‌وزن به‌آرامی پیشروی می‌کند، اما درنهایت اندازه دور کمر را شدیدا افزایش می‌دهد و ما را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد. در این شرایط، متابولیسم بدن ضعیف می‌شود و اگر طبق روال پیش از ۴۰ سالگی زندگی کنیم، قطعا دچار اضافه‌وزن می‌شویم.
راه‌حل‌ها: هر روز خودتان را وزن کنید. به‌ توصیه متخصصان، برای این‌که از مواجهه ناگهانی با اضافه‌وزن جلوگیری کرده باشید، باید وزن کردن خودتان را به بخشی از برنامه روزانه تبدیل سازید. این وزن‌کشی باید صبح‌ها بدون لباس و پیش از خوردن صبحانه انجام شود. درواقع، شما باید خودتان را به‌طور منظم مورد ارزیابی قرار بدهید تا بتوانید روند تغییر وزن را در طول دوره‌های مختلف تحت نظر داشته باشید. درحالی که نوسانات وزنی نسبی به عوامل مختلفی بستگی دارند و طبیعی محسوب می‌شوند، اما اگر وزن‌تان روند افزایشی طی کند، باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

کنترل نکردن حجم غذاهای مصرفی 

محققان می‌گویند که با پیشرفت مطالعات علمی، یافته‌های بیشتری به‌دست می‌آیند که اثرگذاری مثبت رژیم مدیترانه‌ای بر سلامت قلب را تایید می‌کنند. با این‌حال، صرف نظر از این‌که رژیم غذایی شما چه ویژگی‌هایی دارد، نظارت داشتن بر حجم غذاهای مصرفی و کنترل کردن آن‌ها واقعا حیاتی است و می‌تواند به دفع اضافه‌وزن کمک کند. به همین دلیل، کم کردن کالری‌های مصرفی بعد از ورود به دهه ۴۰ سالگی واقعا ایده خوبی است.
پس از ورود به دهه ۴۰ سالگی و ضعیف شدن متابولیسم، پُرخوری می‌تواند به‌صورت تدریجی شما را دچار اضافه‌وزن کند؛ آن هم اضافه‌وزنی که مستقیما برای سلامتی قلب مضر است، حتی اگر به این زودی‌ها به افزایش اندازه دور کمر منجر نشود. متخصصان می‌گویند که کنترل کردن حجم غذاهای مصرفی و خودداری از پُرخوری، دو شیوه مهم و اثرگذاری هستند که مانع از آسیب‌رسانی به قلب و افزایش اندازه دور کمر می‌شوند.
راه‌حل‌ها: بدون هیچ تعللی، باید حجم غذاهای مصرفی را کنترل کنید. به‌علاوه، وقتی که وعده غذایی را تمام می‌کنید و بعد از ۱۰ دقیقه احساس می‌کنید که گرسنه هستید، نباید دوباره چیزی بخورید. اگر احساس کردید که این گرسنگی دوباره به هیچ صورتی برطرف نمی‌شود، می‌توانید از کمی میوه و سبزی کم‌کالری استفاده کنید.

سیگار کشیدن

 یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید با ورود به دهه ۴۰ سالگی انجام شود، ترک کردن سیگار است. درواقع، افرادی که سیگار می‌کشند، بدون ترک این عادت نمی‌توانند از سلامت قلب خودشان محافظت کنند، چون دود سیگار مستقیما به قلب آسیب می‌رساند. در ضمن، هرچه زودتر سیگار را ترک کنید، قطعا بهتر می‌توانید به سلامت قلب خودتان کمک کنید.
راه‌حل‌ها: بدون هیچ مقاومتی، برای پشتیبانی از سلامت قلب خودتان، باید سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر نمی‌توانید به‌تنهایی در این کار موفق باشید، باید برای ترک سیگار به پزشک مراجعه کنید. درمان‌های مناسب برای هر فرد، بسته به نیازها و ویژگی‌های شخصیتی، می‌توانند شامل چنین مواردی باشند: رفتاردرمانی، مصرف دارو، درمان جایگزین برای نیکوتین یا مجموعه‌ای از شیوه‌های درمانی مختلف.

جدی نگرفتن استرس

 هیچ راهی برای فرار از استرس وجود ندارد، چون استرس واقعا بخشی از زندگی طبیعی محسوب می‌شود. با این‌حال، نحوه واکنش نشان دادن نسبت به استرس می‌تواند همه چیز را تغییر بدهد. متخصصان قلب و عروق نیز بر سر این موضوع توافق دارند. افرادی که هیچ برنامه‌ای برای کنترل استرس ندارند، عوارض ناشی از استرس را در درازمدت افزایش می‌دهند.
راه‌حل‌ها: مدیتیشن، یکی از شیوه‌هایی است که می‌تواند برای مقابله با استرس مناسب باشد. این شیوه به شما کمک می‌کند تا در صورت مواجهه با استرس، کمتر به سمت واکنش‌های تخریبی روی بیاورید.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید