پریدن پلک چشم – دلایل و درمان

0
1163

پریدن پلک چشم می‌تواند آزاردهنده بوده و باعث ناراحتی شود. البته اگر پریدن پلک چشم با علائم دیگری همراه نباشد، به ندرک خطرناک است. در ادامه به بررسی دلایل پرش پلک و روش‌های درمان آن می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

پریدن پلک چشم

دلایل

گاهی اوقات فعالیت الکتریکی مغز باعث می‌شود تا سلول‌های عصبی سیگنال‌هایی را به عضلات بفرستند که منجر به بروز اسپاسم می‌شود. این اسپاسم‌ها ناشی از محرک‌های داخلی یا خارجی نبوده و مدت زمان زیادی به طول نمی‌انجامند. پریدن پلک چشم برای یک مرتبه می‌تواند ناشی از این پدیده باشد.

اگر پریدن پلک چشم برای چند دقیقه تا چند روز طول بکشد، ممکن است ناشی از تحریک بیش از حد عضله یا خستگی ناشی از این موارد باشد:

  • مصرف بیش از حد کافئین
  • اختلال در الگوهای خواب
  • استرس
  • خشکی چشم‌ها

با بهبود الگوهای خواب، مصرف کمتر کافئین یا استفاده از قطره‌های چشم می‌توان بدون مراقبت پزشکی، مشکل پریدن پلک را برطرف کرد.

اگر پریدن پلک چشم مداوم باشد، باید به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

تشخیص و درمان

پریدن پلک می‌تواند ناشی از انقباضات پلک‌ها (بلفارواسپاسم) یا اسپاسم همی‌فاسیال (Hemifacial) باشد. هر دو مورد باید توسط متخصص چشم بررسی شده و تشخیص داده شوند.

انقباضات پلک‌ها

آزمایش خاصی برای تشخیص انقباضات پلک‌ها وجود ندارد، به همین دلیل مراجعه به چشمپزشک مهم است. چشمپزشک یک ارزیابی بالینی انجام می‌دهد و سابقۀ پزشکی بیمار را بررسی می‌کند.

اگر انقباضات پلک‌ها تشخیص داده شود، چند روشی درمانی برای این مشکل وجود دارد که عبارتند از:

  • تزریق بوتاکس – این روش بهترین شکل درمانی محسوب می‌شود. تزریق بوتاکس عضلاتی که پلک‌ها را کنترل می‌کنند را ضعیف کرده و به تسکین علائم کمک می‌کند. اثرات بوتاکس معمولا ۳ ماه باقی می‌مانند و تزریق باید دوباره تکرار شود.
  • داروهای خوراکی – اگر تزریق بوتاکس برای کاهش علائم موثر نباشد، ممکن است پزشک داروهایی را تجویز کند که سیگنال‌های شدید مغز را مهار کنند.
  • جراحی – اگر هیچ روش درمانی دیگری موثر نباشد، ممکن است جراحی اجتناب‌ناپذیر باشد.

اسپاسم همی‌فاسیال

تشخیص این اسپاسم از طریق یک آزمایش واحد امکان‌پذیر نیست و باید بیمار توسط متخصص بررسی کامل شود.

درمان‌های موجود برای اسپاسم همی‌فاسیال شبیه به روش‌های درمانی انقباضات پلک‌ها هستند. ۲ مورد از رایج‌ترین درمان‌ها عبارتند از:

  • تزریق بوتاکس: این رایج‌ترین روش درمانی برای اسپاسم همی‌فاسیال است.
  • جراحی: موثرترین نوع جراحی برای درمان این اسپاسم، فشرده‌سازی مویرگی نام دارد که در آن یک اسفنج کوچک در نزدیکی عصب صورت جایگذاری می‌شود تا از آزار ناشی از رگ خونی جلوگیری کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید