پروتئین های حیوانی بهترند یا گیاهی؟

0
188

پروتئین بخشی جدایی‌ناپذیر از رژیم غذایی انسان‌هاست. اما اینکه چه نوع پروتئینی را و از طریق چه منبعی دریافت میکنید بسیار مهم است. پروتئین به حفظ توده عضلانی کمک کرده و فواید مختلفی دارد. مدیریت وزن، کاهش خطر ابتلا به دیابت و تامین آمینو اسیدهای مورد نیاز بردن برای رشد و توسعه از خواص پروتئین هستند. در این نوشتار قصد داریم شما را با حقایق و دانستنی‌های جالب درباره پروتئین های حیوانی و گیاهی آشنا کنیم.

پروتئین های حیوانی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تودی» مطالعات و پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که انواع مختلفی از پروتئین وجود دارند که با همدیگر متفاوت هستند. به طور مثال پروتئینی که از منابع گیاهی بدست می‌آید بسیار پرخاصیت‌تر از سایر منابع غذایی میباشد.

نوع پروتئین مهم است

اگر به مردمان شهرهایی که میانگین طول عمرشان نسبت به سایر شهرهای جهان بالاتر است نگاهی اندازیم، متوجه می‌شویم که اغلب آنها پروتئین مورد نیاز خود را از منابع گیاهی دریافت می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بالای پروتئین های حیوانی ، به صورت فرآوری شده یا غیرفرآوری می‌تواند عمر افراد را کم کند. اما مصرف پروتئین گیاهی کمک می‌کند تا عمرتان افزایش یابد.

گیاهان منبع خوبی از پروتئین هستند

شاید وقتی اسم پروتئین را می‌شنوید به سرعت در ذهنتان تصویری از گوشت گاو، مرغ یا گوسفند شکل می‌گیرد. اما بهتر است پروتئین‌های گیاهی را فراموش نکنید. بهترین منابع گیاهی پروتئین عبارتند از: کینوآ، لوبیا و حبوبات، آجیل و دانه‌ها، منابع سویای کامل، جلبک.

نکته‌ی مهم این است که این غذاها را به صورت طبیعی و کامل مصرف کنید و از جایگزین‌های فرآوری شده‌ی آنها که دارای ترکیبات اضافی مضر هستند پرهیز کنید.

ماهی بخورید

همانطور که متوجه شدیم، پروتئین‌های گیاهی عالی هستند اما پروتئین موجود در ماهی نیز بسیار پرخاصیت است. ماهی‌های چرب مثل سالمون و ساردین دارای جیوه‌ی کم بوده و فواید فراوانی دارند، به خصوص این ماهی‌ها برای تضمین سلامت مغز و قلب ضروری هستند.  هر ۱۴۰گرم از این ماهی‌ها حدود ۲۵گرم پروتئین برایتان تامین می‌کند.

حواستان به میزان مصرف پروتئین باشد

نیاز به پروتئین به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. سن، جنسیت، میزان فعالیت، وضعیت سلامت و… همگی در مشخص کردن میزان پروتئین مورد نیاز بدن تاثیرگذارند. به طور مثال شاید یک پیرمرد ۷۵ ساله و یک دختر نوجوان نسبت به یک زن ۴۵ ساله به پروتئین بیشتری نیاز داشته باشند. برای اینکه به طور دقیق متوجه شوید که چقدر پروتئین نیاز دارید، حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید