پره اکلامپسی – تشخیص و درمان

0
511

پره اکلامپسی (Preeclampsia) عارضه‌ای است که تنها زنان باردار را هدف قرار می‌دهد و معمولا بعد از هفتۀ بیستم بارداری پدیدار می‌شود. برخی از علائم شایع این مشکل عبارتند از فشارخون بارداری و وجود پروتئین در ادرار. این عارضه معمولا با فشارخون بالا همراه است، اما نباید فشار خون بارداری را با پره اکلامپسی اشتباه گرفت. پره اکلامپسی حدودا ۵ تا ۸ درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با گیاه یاب همراه باشید.

پره اکلامپسی

آزمایشات تشخیص پره اکلامپسی

این آزمایشات بسیار ساده بوده و در اغلب موارد پره اکلامپسی در بررسی‌های اولیۀ بارداری (چکاپ‌ها) تشخیص داده می‌شود. این تشخیص می‌تواند از طریق آزمایش خون، آزمایش ادرار یا بررسی وزن باشد. آزمایش‌های دقیق‌تر شامل یک آزمایش خون است که برای تشخیص سندرم‌های خاص و وجودِ اسید اوریک در سطوح بالا انجام می‌شود. همچنین نمونه‌های ادرار خود را در طول یک دورۀ ۲۴ ساعته برای بررسی سطوح پروتئین در اختیار آزمایشگاه می‌گذارید و آزمایش عملکردهای کلیه را با کمک آزمایش کلیرانس کراتینین انجام می‌دهید. با کمک این ابزارهای مختلف، پزشک می‌تواند تشخیص دقیقی داشته باشد.

درمان پره اکلامپسی

تنها راه درمان برای این عارضه زایمان است، اما این گزینه همیشه ممکن نیست، به ویژه اگر علائم زودتر از هفتۀ بیستم بارداری ظاهر شوند. بهترین گزینه‌ها برای درمان شامل استراحت دادن به بدن و مصرف داروهای مختلف برای خنثی کردن اثرات علائم این عارضه است.

استراحت در تخت

در حالی که توصیه‌های سنتی معمولا استراحت در تختخواب را برای کاهش فشار خون پیشنهاد می‌کنند، اینکار می‌تواند خطر تشکیل لخته‌های خونی را افزایش دهد. تنها در صورتی در تخت استراحت کنید که پزشک‌تان اینکار را توصیه کرده باشد.

دارو

مصرف داروهای کاهش فشارخون و کورتیکوستروئیدها برای پیشگیری از علائم پره اکلامپسی رایج است و این داروها کمک می‌کنند تا سرعت فرآیند رشد جنین افزایش پیدا کند تا کودک برای تولد زودرس آماده گردد.

پیشگیری از پره اکلامپسی

اگر می‌خواهید خطر ابتلا به این عارضه را کاهش دهید، از بالا رفتن فشار خون‌تان قبل از باردار شدن جلوگیری کنید. یعنی بیشتر ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید که نمک کمی داشته باشد و همچنین نوسانات وزنی را کنترل کنید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید