ویژگی‌های یک شامپوی خوب

147

وقتی می‌خواهیم شامپو بخریم، باید به نکات بسیاری توجه داشته باشیم و بهترین محصول را برای موهایمان انتخاب کنیم. خرید و مصرف شامپوی نامناسب می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند خشکی پوست، ریزش مو، نازک شدن مو و… گردد. هنگام خرید شامپو باید توجه کنید که حتما محصول را از یک برند معتبر و تایید شده تهیه کنید؛ زیرا برندهای تقلبی و بی‌کیفیت به وفور در بازار یافت می‌شوند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک شامپوی خوب می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

شامپوی خوب

منوچهر دادگر نژاد – معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو؛ شامپو را ترکیب مناسبی از یک پاک کننده معرفی کرد که عموماً به صورت مایع بوده و به منظور شستشوی بدن یا موی سر استفاده می‌شود.

دادگر نژاد اضافه کرد: این فراورده در هنگام شستشوی بدن یا موها چربی و آلودگی های سطحی را  بدون آنکه اثر نامطلوبی بر روی مو و یا پوست از خود برجای بگذارد را پاک می‌کند.

وی افزود: اثر شامپو بر روی پوست و موی سر یک اثر سطحی بوده و هیچگونه جذب یا اثر عمقی بر آنها ندارد لذا موی سر بعد از شستشو، باید براق، طبیعی، بدون شوره، سفیدک و یا شکنندگی باقی بماند. شامپوها می‌توانند علاوه بر ماده موثره پاک کننده، به‌منظور لطافت بیشتر مو حاوی مواد نرم کننده نیز باشند.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو  رایج ترین نوع تقسیم بندی  شامپوها را براساس قدرت پاک کنندگی به انواع مخصوص موهای چرب، معمولی و خشک تقسیم کرد.

ویژگی‌های یک شامپوی خوب

وی شفافیت و عاری بودن از هرگونه مواد خارجی و یکنواخت را از  ویژگی‌های فیزیکی یک شامپوی خوب و مناسب ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه یک شامپوی خوب در صورت بسته بندی مناسب و نگهداری در شرایط استاندارد حتما فاقد بوی نامطبوع است؛ خصوصیات  دیگر یک شامپوی مناسب را  شسته شدن سهل آن از روی پوست و بین موها و عدم حساسیت روی پوست و مو دانست.

همچنین بخوانید :  بستنی با طعم سلامتی بخورید

دادگر نژاد تصریح کرد: ویژگی‌های دیگری مثل رنگ و بوی مطبوع و مناسب، خاصیت براق سازی مو و شانه پذیری  آسان موی موطوب نشانه‌هایی از یک شامپوی قابل مصرف می باشد.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در مورد استفاده از محصولات غیر اصیل هم هشدارهایی داد و گفت: چنین محصولاتی می‌توانند باعث ترشح بیش از حد چربی در مو و پوست همچنین تحریک چشم و پوست شده و اثر نامطلوب بر روی پوست، موی سر و چشم بگذارد.

وی در پایان با برشمردن نکات قابل توجه مثل مشخصات بسته بندی محصولات ساخت داخل اعم از نام و آدرس کارخانه تولیدکننده، وزن آن و بطور کلی ترکیبات و مواد تشکیل دهنده در زمان تهیه شامپو، بیشترین اهمیت را در توجه به پروانه بهداشتی سازمان غذا و دارو، تاریخ تولید و انقضاء محصول و شرایط نگهداری آن عنوان و در خصوص محصولات وارداتی نیز گفت که  برای پیشگیری از دسترسی به کالای تقلبی و قاچاق حتما باید از طریق برچسب اصالت آن را مورد استعلام قرار داد.

بهداشت‌نیوز
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید