ورزش در باشگاه بدنسازی بهتر است یا فضای باز؟

0
571

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد کسانی که به باشگاه بدنسازی یا ورزشهای دیگر می‌روند از کسانی که نمی‌روند خوش فرم‌تر و سالم‌تر هستند، اما راه‌های دیگری هم برای روی فرم ماندن وجود دارد و بعضی از آن‌ها ممکن است حتی مزایای بیشتری هم داشته باشند. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

باشگاه بدنسازی

تقریبا در تمام نظرسنجی‌هایی که به مناسبت سال نو انجام می‌شود و در آن مردم می‌گویند می‌خواهند چه رویکردی را در سال جدید انتخاب کنند، «بیشتر ورزش کردن» به چشم می‌خورد که اغلب به معنی رفتن به باشگاه بدنسازی است. با استناد به گزارش سال ۲۰۱۶ «وضع صنعت فیتنس بریتانیا»، یک نفر از هر هفت نفر در بریتانیا عضو باشگاه هستند. اما آیا احتمال تندرستی آن‌ها بیشتر است؟

باشگاه بدنسازی در مقابل ورزش در فضای باز

یکی از نتایج مطالعاتی هفته گذشته ژورنال Plos One نشان داد اعضای باشگاه‌ها ۱۴ برابر کسانی که در هیچ کلوب سلامتی عضو نیستند، از نظر هوازی فعالیت دارند. اعضای باشگاه‌ها به طور متوسط شش ساعت بیشتر در هفته تمرین می‌کنند و این فعالیت آن‌ها را نسبت به کسانی که عضو نیستند، سالم‌تر می‌کند. آن‌ها ضربان قلب پایین تری داشتند، کمرهای شان باریک‌تر بود و درجه تندرستی قلبی عروقی‌شان با سنجش قدرت قلب، عملکرد ریه و حجم عضله بالاتر بود. آن‌ها همچنین نسبت به کسانی که عضو باشگاه نیستند، وقت کمتری را صرف نشستن در روز کردند. نتایج در مردان و زنان مشابه بود.

در این مطالعه ۴۰۵ نفر بین ۳۰ تا ۶۴ سال شرکت داشتند و شاخص‌های کلی کسانی که عضو باشگاه بودند، با کسانی که نبودند، مشابه بود.

نویسنده اصلی مطالعه یعنی الیزابت سی. شرودر از دانشکده حرکت شناسی و تغذیه دانشگاه ایلینوی می‌گوید همچنین این احتمال بیشتر است کسانی که عضو باشگاه هستند، نسبت به کسانی که نیستند، تمرین‌های مقاومتی انجام بدهند که عضله‌ها را قوی تر می‌کند، فشار خون را پایین می‌آورد و می‌تواند سرعت سوخت و ساز بدن را بیشتر کند.

باشگاه بدنسازی

با وجود اینکه ممکن است بدیهی به نظر برسد کسانی که به باشگاه می‌روند بیشتر تمرین می‌کنند و نسبت به کسانی که نمی‌روند سالم‌تر باشند، شرودر می‌گوید این مسئله پیش از این با آمار و ارقام و به صورت واضح نشان داده نشده بود. او می‌گوید: «این مطالعه آمار تحقیقی عملی از کسانی که در کلوب‌های سلامت هستند را در مقایسه با کسانی که نیستند به نمایش می‌گذارد که پیش از این اندازه‌گیری نشده بود.»

با این حال، این مطالعه فقط به این منظور طراحی شده که بتواند ارتباطی بین عضویت در باشگاه و ورزش بیشتر را نشان دهد. شاید فقط این احتمال بیشتر باشد که افراد فعال به باشگاه ملحق شوند. کسانی که در مطالعه شرکت کردند و با وجود اینکه باشگاه نمی‌رفتند درست به اندازه کسانی که باشگاه می‌رفتند تمرین می کردند و در عین حال از نظر فاکتورهای ریسک قلبی عروقی با کاهش روبه‌رو بودند.

هرجا که تمرین و ورزش کنید می توانید به طور کلی از همان مزایا بهره‌مند شوید. این مطالعه نشان می‌دهد اگر عضو باشگاه باشید احتمال بهره‌مندی از این مزایا بیشتر است، اما مطالعات دیگری هم وجود دارد که نشان می دهد بیرون ورزش کردن مزایای خودش را دارد. فعالیت در محیط بیرون می‌تواند درجه ویتامین D شما را بالا ببرد، تنش و افسردگی را کاهش دهد و موجب شود شما حس انرژی بیشتری داشته باشید و دیدتان نسبت به زندگی مثبت‌تر باشد؛ مخصوصا اگر دویدن را در فضایی پر درخت انجام دهید.

همچنین گفته می‌شود تمرین در محیط بیرونی لذت بخشی بیشتری دارد و نسبت به باشگاه نیازمند تلاش کمتری هم هست. مخصوصا پنج دقیقه اول تمرین در فضای بیرون تاثیرگذار است و حس خوبی به فرد می‌دهد. اما از سوی دیگر شرودر می‌گوید باشگاه رفتن ممکن است آدم را تشویق به فعالیت بیشتر کند چون می‌تواند فعالیتی اجتماعی و جالب باشد.

کلیک‌سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید