هیپوترمی چیست و چه عوارضی دارد ؟

0
581

هیپوترمی نوعی بیماری است که با کاهش دمای بدن همراه بوده و می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در عملکرد اندام‌های بدن گردد. همچنین باید بدانید که در صورت پیگیری و درمان نکردن هیپترمی ، ممکن است فرد به مرگ دچار شود. در ادامه‌ی مطلب شما را بیشتر با این بیماری آشنا خواهیم ساخت. با گیاه یاب همراه باشید.

هیپوترمی

علائم هیپوترمی

جدا از لرز در تلاش برای افزایش دمای بدن، شما ممکن است نشانه هایی فراتر از این را تجربه کنید. هیپوترمی می تواند عملکردهای حرکتی را مانند توانایی صحبت کردن درست را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است احساس بیماری، خستگی، گرسنگی، و گیجی یا ترکیبی از آنها را تجربه کنید. ضربان قلب می تواند افزایش یابد. فرد مبتلا به هیپوترمی به طور معمول از شرایط خود آگاه نیست زیرا نشانه ها اغلب به تدریج آغاز می شوند.

در خانه هم احتمال ابتلا به هیپوترمی وجود دارد

هنگامی که درباره هیپوترمی فکر می کنید، ممکن است فردی که داخل توده ای از برف سقوط کرده یا کسی که پس از خارج شدن از دریاچه ای یخ زده دچار لرز شده است را تصور کنید. این موارد از سناریوهای ممکن هستند، اما برای ابتلا به هیپوترمی نیازی نیست تا چنین رویدادهای شدید و دراماتیکی شکل بگیرند.

هیپوترمی می تواند هنگامی که فکر می کنید در خانه در امان هستید نیز رخ دهد. فردی مسن ممکن است پس از قرار گرفتن طولانی مدت در دمایی که به طور معمول برای افراد جوان‌تر و سالم‌تر خوب و مناسب است دچار هیپوترمی خفیف شود. پس اگر افراد مسن از دمای پایین خانه شکایت دارند، بهتر است به این مساله توجه داشته باشید و برای پیشگیری از مشکلات جدی‌تر اندکی دمای خانه را افزایش دهید.

اختلاف درجه

تفاوت بین احساسی خوب و دچار شدن به هیپوترمی تنها به چند درجه بستگی دارد. هیپوترمی می تواند زمانی که دمای عادی بدن (حدود ۳۷ درجه سلسیوس برای بیشتر مردم) به کمتر از ۳۵ درجه سلسیوس می رسد، شکل بگیرد. پس برای این که نشان دهید چقدر سرسخت و توانمند هستید بهتر است زمانی که هوا سرد است با یک تی شرت به این طرف و آن طرف نروید زیرا ممکن است در نهایت مجبور به مراجعه به بیمارستان شوید.

کمبود آب بدن

اگر قصد دارید در آب و هوای سرد به دل طبیعت بروید، بهتر است تدارک خوبی برای آن دیده باشید. کمبود آب بدن می تواند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد و از این رو، نسبت به سرمازدگی و مرگ آسیب پذیرتر شوید. آب تقریبا بیش از هر ماده ای دیگری می تواند گرمای خود را حفظ کند و داشتن مایع کافی در بدن می تواند دمای مرکزی بدن را تنظیم کند. همچنین، مساله حجم خون و میزان مایع دریافتی مطرح است. اگر حجم خون شما حالت عادی داشته باشد، بدن می تواند به میزان کافی مایع را به سمت عضلات و احشا (اندام های داخلی) به گردش درآورد تا عملکرد آنها حفظ شود.

هیپوترمی

علائم را جدی بگیرید

اگر نسبت به ابتلا به هیپوترمی در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما مشکوک هستید، بهتر است هرچه سریع‌تر با اورژانس تماس گرفته یا به پزشک مراجعه کنید. زمان می تواند عنصری کلیدی در این زمینه باشد زیرا هیپوترمی می تواند قاتلی نسبتا سریع باشد.

اگر در انتظار رسیدن پرسنل پزشکی هستید، در صورت امکان فرد مبتلا به هیپوترمی را به فضای داخلی انتقال دهید و این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید. حرکات ناگهانی و سریع می توانند ضربان نامنظم قلب را موجب شوند. لباس های خیس را از تن وی خارج کرده و از پتوهای گرم یا لباس های خشک خودتان به عنوان آخرین راه چاره استفاده کنید.

الکل از هیپوترمی پیشگیری نمی کند

این تصور غلط وجود دارد که الکل بدن را گرم می کند و نقطه انجماد را کاهش می دهد و از این رو، آسیب پذیری نسبت به مرگ ناشی از یخ زدگی کاهش می یابد. اما این مساله درست نیست و حقیقت کاملا مخالف آن است. الکل دمای مرکزی بدن را کاهش می دهد که ممکن است به دلیل احساس گرمای ناشی از مصرف الکل متوجه آن نشوید. حتی یک نوشیدنی الکلی می تواند کاهش دمای مرکزی بدن را کلید بزند. الکل می تواند گشادی رگ های خونی زیر پوست را موجب شود و خون بیشتری را به سطح بیاورد و بر همین اساس، احساس کاذب گرما را در شما ایجاد کند.

آمار مرگ و میر ناشی از هیپوترمی رو به افزایش است

گزارشی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد آمار مرگ و میر ناشی از انجماد در آمریکا رو به افزایش است. افرادی که بیشتر در معرض خطر هیپوترمی قرار دارند شامل سالمندان، بیماران روانی، افرادی که به تنهایی زندگی می کنند، بی خانمان ها و معتادان می شوند.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید