هندوانه زرد چیست

0
662

هندوانه زرد همانند سایر هندوانه‌هاست، با این تفاوت که گوشت میوه زرد‌رنگ بوده و قرمز نیست. این هندوانه نوعی از هندوانه است که طبیعی بوده و تنها دچار جهش ژنتیک شده و دیگر لیکوپن تولید نمی‌کند (یا در مقدار بسیاری کمی تولید می‌کند). لیکوپن ترکیبی است که باعث می‌شود تا بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نظیر گوجه فرنگی و هندوانه معمولی، رنگ قرمز داشته باشند. مزه هندوانه زرد نسبت به هندوانه قرمز کمی شیرین‌تر است و طعمی شبیه به عسل یا زردآلود دارد. با گیاه یاب همراه باشید.

هندوانه زرد

ارزش غذایی هندوانه زرد

بسیاری از مواد مغذی‌ای که در هندوانه قرمز وجود دارند، در هندوانه زرد نیز یافت می‌شوند، که البته این دو تفاوت‌هایی نیز دارند. هندوانه زرد حاوی سطوح بالایی از ویتامین آ و ویتامین ث بوده که یک فنجان از آن به ترتیب 18 و 21 درصد از نیاز روزانه به این ویتامین‌ها را تامین می‌کند. یک فنجان هندوانه زرد کمتر از 50 کالری داشته و حاوی مقادیر متوسطی از پتاسیم و سدیم است. در حالی که هندوانه قرمز سرشار از لیکوپن است، هندوانه زرد مقادیر زیادی از بتاکاروتن را در خود جای داده که یک آنتی‌اکسیدان بسیار قدرتمند است.

مصرف هندوانه زرد

همانند هندوانه قرمز، از این هندوانه نیز می‌توان استفاده‌های فراوانی کرد. بافت این میوه همانند یک میوۀ تابستانی است و می‌توان آن را به سالادهای میوه و اسموتی‌های میوه اضافه کرد. همچنین می‌توانید آب هنـدوانه زرد را گرفته و از این نوشیدنی شیرین و مغذی لذت ببرید.

نگهداری هندوانه زرد

اگر می‌خواهید این نوع هندوانه را برای مدت زیادی نگهداری کنید، بسیار مهم است که از روش‌های نگهداری آن آگاه باشید.

  • اگر یک هندوانه برش‌نخورده را نگهداری می‌کنید، می‌توانید آن را بیرون از یخچال به مدت 2 هفته نگهداری کنید.
  • چرخاندن هندوانه به طور منظم باعث می‌شود تا زمان سالم ماندنش بیشتر شود.
  • می‌توانید هندوانه برش‌نخورده را به مدت 2 تا 3 هفته درون یخچال نگهداری کنید.
  • بعد از برش زدن هندوانه، باید آن را با فویل پلاستیکی بپوشانید تا زود فاسد نشود.

قبل از برش زدن هندوانه زرد، حتما پوست آن را به خوبی بشویید، زیرا ممکن است پوست آن حاوی برخی مواد شیمیایی و آفت‌کش‌ها باشد. برش‌های هنـدوانه زرد را می‌توانید برای 3 تا 5 روز درون یهچال نگهداری کنید. بعد از این مدت، هندوانه مقداری از شیرینی و آب خود را از دست می‌دهد.

تفاوت هندوانه زرد و قرمز

اصلی‌ترین تفاوت این دو هندوانه، همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، ترکیبات شیمیایی آنهاست. ترکیب رنگدانه که در هندوانه قرمز وجود دارد، لیکوپن بوده، در حالی که این ترکیب در هندوانه زرد، بتاکاروتن است. بتاکاروتن همان ترکیبی است که در هویج وجود داشته و به آن رنگ زرد و نارنجی می‌دهد. علاوه بر تفاوت در این مواد شیمیایی اساسی، هنـدوانه زرد طعم شیرین‌تری داشته و پوست آن نیز ضخیم‌تر از هندوانه قرمز است. این دو هندوانه، هر دو برای افزایش سطوح آنتی‌اکسیدان مفیده بوده و می‌توان به طرق مختلفی از آنها استفاده کرد.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید