همه چیز درباره طب سنتی ایران

0
409

طب سنتی از سال ها پیش در ایران جایگاه ویژه ای داشته است و از آن به شکل های مختلف برای پیشگیری از بیماری ها و درمان آن ها استفاده می شده است. تا این که با پیشرفت تکنولوژی، زندگی ماشینی و علم پزشکی حفظ سلامت بدن به فراموشی سپرده شد و با بروز انواع بیماری، داروهای شیمیایی برای درمان روی کار آمدند که مصرف شان بدون عارضه نبوده و نیست. در حال حاضر نیز یکی از دغدغه های جدی و رایج میان متخصصان طب سنتی ایران رعایت نکردن تدابیر سلامتی، شیوع  انواع بیماری، درمان های خودسرانه  و اعتیاد به مصرف داروهای شیمیایی است، درحالی که با طب سنتی ایران و نسخه های معتبر آن می توان بیمار نشد و بیماری ها را نیز درمان کرد. نکته این جاست که با وجود استقبال دوباره از طب سنتی در سال های اخیر، این طب ممکن است مورد تایید برخی از متخصصان طب مدرن و مردم نباشد. در این جا توضیحاتی را برای آشنایی بیشتر با طب سنتی برای تان آورده ایم.

طب سنتی ایران

طب سنتی ایران

سازمان بهداشت جهانی (WHO) مهم ترین دلیل قانع کننده برای توسعه و ترویج بنیادی طب سنتی را استفاده از روش های قابل قبول، امن و دارای توجیه اقتصادی عنوان می کند، به همین دلیل در سال ۱۹۷۸، بیانه ای در این زمینه منتشر و طب سنتی را چنین معرفی کرده است:«طب سنتی ، مجموعه ی تمام علوم نظری و علمی است که در تشخیص طبی، پیشگیری و درمان بیماری های جسمی، ذهنی یا ناهنجاری های اجتماعی به کار می رود و به شکل گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر انتفال یافته باشد. طب سنتی با قدمت چند هزار ساله، یک مکتب پزشکی کامل است که نگرش کلان و بنیادینی نسبت به بدن و سلامت دارد، به طوری که نسبت به حفظ سلامت و درمان انسان ها به شیوه ی طبیعی با استفاده از روش های ارزان قیمت و کم عارضه عمل می کند.»

پایه ی داروها در طب سنتی گیاهان، کانی ها و مواد طبیعی یا ترکیبی از آن هاست، اما داروها در پزشکی جدید اغلب شیمیایی هستند. با کمک این طب، افراد می توانند از ابتلا به بیماری ها پیشگیری کنند. طب سنتی به ما کمک می کند سبک زندگی خود را متناسب با وضعیت اقلیم، سن، مزاج و سایر عوامل موثر تنظیم کنیم. این طب معتقد است چون انسان جزئی از طبیعت است؛ بنابراین نجوم و روزهای ماه هر کدام بر سلامت و زندگی ما تاثیر دارند.

طب سنتی در مقابل طب جدید

در پاسخ به این پرسش که چرا بین طب سنتی و مدرن تعامل لازم وجود ندارد باید گقت؛ دانشجویان پزشکی عمومی در دوران تحصیل خود با مباحث طب سنتی آشنا نمی شوند، به همین دلیل هیچ اطلاعی درباره ی آن ندارند. علاوه بر این، سواستفاده ی برخی غیر متخصصان فعال در این حوزه با رویکرد تجارت باعث بدبینی همکاران طب مدرن نسبت به طب سنتی شده است. توجه داشته باشید چتد سالی است رشته ی طب سنتی در دانشگاه ها تدریس می شود و ده ها فارغ التحصیل رشته های پزشکی و داروسازی،  تخصص خود را در این رشته زیر نظر وزارت بهداشت و معاونت طب سوزنی وزارتخانه دریافت می کنند.

چه نیازی به طب مدرن داریم؟

ممکن است این سوال مطرح شود که اگر طب سنتی این همه قوی است، پس فعالیت طب مدرن چه ضرورتی دارد؟ یاید گفت نمی توان یافته های چند قرن طب رایج را نادیده گرفت و می توان در کنار طب سنتی از فواید آن نیز بهره مند شد. ضمن آن که اولویت دادن به طب رایج در برهه ای باعث شده طب سنتی حدود دو قرن عقب بماند؛ به همین دلیل این طب برای هماهنگی با تغییرات جسمانی و سبک زندگی امروزی به زمان نیاز دارد. طب سنتی برای همه ی دردها و بیماری ها حرفی برای گفتن دارد. نگرش جامع و متفاوت طب سنتی به انسان باعث شده، قوی تر از نگرش و تخصص طب سنتی به انسان باعث شده، قوی تر از نگرش و تخصص طب رایج در شناخت بیماری ها عمل کند.

طب سنتی ایران

گیاهان شفابخش!

اگر فردی با بیماری خاص یا خطرناکی مانند دیابت، فشار خون یا اعصاب و روان مواجه و سال ها در حال مصرف داروهای شیمیایی باشد، وقتی به پزشک حاذقی در حوزه ی طب سنتی مراجعه کند، پزشک مصرف دارو را قطع نمی کند، چون بیماری فرد با کمک داروها تحت کنترل بوده است و طب سنتی نیز درمان را با کمک اصلاح سبک زندگی، مزاج شناسی و داروهای طبیعی ( در طب سنتی داروها هم با منشا گیاهی و هم حیوانی استفاده می شوند) شروع می کند که تداخلی با داروهای شیمیایی فرد نداشته باشند. در واقع پزشک طب سنتی باید این موضوع را برسی کند. چه بسا متخصصان طب سنتی با ارجاع بیمار به پزشکان طب رایج از آن ها مشورت خواسته اند و نسبت به درمان بیماری با کمک داروهای شیمیایی در کنار داروهای گیاهی اقدام کرده اند.

تشخیص بیماری با نبض شناسی

شناسایی بیماری فرد با کمک نبض، یکی از روش های تشخیصی در طب سنتی است و باید گفت تعداد کمی از متخصصان چنین مهارتی دارند. در قرن های گذشته چون پزشکان به تجهیزات و تکنولوژی روز مجهز نبودند، مجبور بودند توانایی های خود را در تشخیص بیماری ها افزایش دهند. تشخیص بیماری با کمک نبض یکی از این موارد است. طول، عرض، ارتفاع شریان، تواتر و نظم نبض از جمله  شاخص های ده گانه ای هسنتد که متخصصان برای تشخیص بیماری از آن ها کمک می گیرند. در گذشته برای تشخیص بیماری از روش هایی استفاده می شد که امروزه ما با کمک تکنولوژی هنوز توانسته ایم مانند آن ها، بیماری را دقیق تشخیص بدهیم.

طب سنتی یا طب جدید؟

– طب سنتی ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و حتی تا ۶۰۰۰ هزار سال را به استناد یافته های شهر سوخته بر شمرده اند، اما طب جدید پیشینه ی ۴۰۰ سال دارد.

– روش های درمانی در طب سنتی ایران به اعتبار پیشینه ی کهن، آزموده شده هستند، اما در طب مدرن پیوسته در حال دگرگونی اند.

– طب سنتی کلی نگر است و تمام بدن را برسی می کند و همه ی اعضا را مرتبط به هم می داند بناربراین در درمان می کوشد کل بدن به عنوان یک سلامت یابد، اما طب جدید جزیی نگر است و اگر جزیی از بدن بیمار شود، سعی در بهبود همان جز دارد.

– طب سنتی مورد تایید شریعت و مذهب است، آن گونه که طب اسلامی و طب شیعی و جود دارد که بر اساس تعلیمات قرآن کریم و فرموده های امامان (ع) تدوین شده است.

– در طب سنتی پیشگیری جایگاه ویژه ای دارد و آخرین راه را دارو و درمان می داند.

طب سنتی را جدی بگیرید

طب سنتی ایران و اسلامی در فرهنگ و تمدن ما ریشه دارد و برای توسعه ی این طب باید نگاه به طب سنتی اصلاح شود و استفاده ی بیمار از داروهای گیاهی مورد تایید باشد. طب سنتی و اسلامی برای اصلاح سبک زندگی برنامه دارد. از این رو توسعه ی آن، سبب ارتقای سلامت و آرامش در جامعه می شود. بر این اساس دوره های آموزش عمومی «چگونه سالم زندگی کردن» پیش بینی شده است. در آخر باید گفت بدن هر لحظه درگیر ورودی هایی از جمله غذا و هوا به بدن است که اگر این مواد در بدن هضم شوند، ولی دفع درست انجام نشود باعث تجمع مواد زائد و سموم در بدن می شود.

– در قدم اول برای سم زدایی، افراد باید از پر خوری بپرهیزند، آداب غذا خوردن را رعایت و فقط هنگام گرسنگی شروع به غذا خوردن کنند.

– عملکرد سیستم تنفسی صحیح در سم زدایی بدن موثر است. عطسه کردن روشی موثر محسوب می شود. در طب سنتی زرد چوبه و فلفل عوامل محرکی هستند که فرد را به عطسه وا می دارند.

نیک‌ونو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید