همه چیز درباره سیستم گردش خون

0
391

تمام سلول های بدن به گرفتن اکسیژن و مواد مغذی و دفع مواد زائد نیاز دارند. این ها وظایف اصلی سیستم گردش خون هستند. قلب، خون و رگ ها همه با هم به سلول های بدن کمک می کنند. با استفاده از مجموعه شاهرگ ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها خون، دی اکسید کربن را (برای بازدم) به ریه ها منتقل و اکسیژن را از آن ها می گیرد. خون از روده ی کوچک مواد غذایی را جمع آوری و به هر سلول منتقل می کند.

سیستم گردش خون

خون چیست؟

خون شامل مواد زیر است:

  • گلبول های قرمز:حامل اکسیژن هستند
  • گلبول های سفید: که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می‌دهند
  • پلاکت ها: برای لخته شدن خون بدن به آن ها نیاز دارد
  • پلاسما: سلول های خون، مواد مغذی و ضایعات شناور در خون هستند.

قلب

قلب خون را در بدن پمپاژ می کند. این عضو بدن در سینه،مقابل ریه ها و اندکی متمایل به سمت چپ بدن قرار گرفته است. قلب در واقع یک پمپ دو سر متشکل از چهار حفره می باشد. به دلیل وجود دریچه های قلب، گردش خون به یک جهت انجام می شود. انقباض حفره های قلب باعث صدای ضربان قلب می شود.

سمت راست قلب

حفره ی راست بالای قلب (دهلیز) از خونی که مملوء از کربن دی اکسید است، اکسیژن می گیرد.خون با پمپاژ به پایین قلب وارد حفره ی راست پایین قلب (بطن راست) می شود و از طریق شاهرگ ها به ریه ها می رود جایی که دی اکسید کربن جایگزین اکسیژن شده است.

سمت چپ قلب

خون با اکسیژن به قلب بر می گردد و وارد حفره چپ بالای قلب (دهلیز چپ) می شود. خون به حفره چپ پایین  قلب (بطن چپ) پمپاژ می شود و بعد وارد آئورت (شاهرگ) می شود و حالا  بار دیگر نیز گردش خون از سر گرفته می شود.

رگ های خونی

رگ های خونی اندازه و شکل های مختلفی دارند که بستگی به وظایفشان در بدن دارد.

شاهرگ ها

خون با اکسیژن از قلب در امتداد شاهرگ هایی که عضلانی هستند پمپاژ می شود. شاهرگ ها به شاخه های درخت شبیه اند که البته باریک هستند.آئورت بزرگ ترین شاهرگی است که به قلب متصل است و از طریق بطن چپ اکسیژن می گیرد. تنها شاهرگی که خون فاقد اکسیژن را می گیرد شاهرگ ریوی است که بین قلب و ریه ها قرار دارد.

مویرگ ها

شاهرگ ها به کوچک ترین رگ خونی به نام مویرگ تقسیم می شوند. مویرگ ها بسیار کوچک اند به همین خاطر سلول های خونی فقط می توانند یکی یکی از آن عبور کنند. مویرگ ها به سیاهرگ ها متصل هستند، بنابراین مواد زائد از طریق سلول ها می توانند به خون منتقل شوند.

سیاهرگ ها

سیاهرگ ها به جای ماهیچه حفره های یک طرفه ای دارند تا مانع از برگشت خون در مسیر اشتباه شوند. سیاهرگ ها معمولا خون با اکسیژن را از بدن تا قلب حمل می کنند جایی که خون می تواند به ریه ها فرستاده شود. سیاهرگ های ریوی مستثنی هستند که خون با اکسیژن را از ریه ها به قلب می رسانند.

فشار خون

فشار خون به میزان فشار در سیستم گردش خون به هنگام پمپاژ خون در بدن بستگی دارد.

مشکلات رایج

  • برخی از مشکلات رایج در سیستم گردش خون شامل موارد زیر می شوند:
  • آنوریسم: یک برآمدگی در دیواره های شاهرگ
  • گرفتگی عروق: تنگ شدن شاهرگ ها به واسطه ی رسوبات
  • بیماری قلبی:به علت تنگی شاهرگ ها کمبود خون قلب به وجود می آید.
  • فشار خون بالا:می تواند با چاقی ایجاد شود (در میان چیز های دیگر)
  • گشاد شدن سیاهرگ ها: سیاهرگ ها برگشت خون را با مشکل رو به رو می کنند

جهت یادآوری

سیستم گردش خون اکسیژن و مواد مغذی را به سلول ها می رساند و مواد زائد را دفع می کند.

قلب، خون با اکسیژن و فاقد اکسیژن را به نقاط مختلف بدن پمپاژ می کند.

انواع رگ های خونی عبارت اند از شاهرگ ها، مویرگ ها و سیاهرگ ها.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید