همه چیز درباره تومور مغزی

0
319

تومور مغزی همانطور که از نامش پیداست، در ناحیه‌ی مغز پدیدار میشود. اما اینکه تومور دقیقا در کدام قسمت مغز قرار دارد بسیار مهم بوده، زیرا مشخص میکند که نوع آن خوش‌خیم یا بدخیم است. تومورهای مغزی در علم پزشکی به انواع مختلفی دسته بندی میشوند، در این نوشتار قصد داریم شما را بیشتر با تومور مغزی و نقش آن در بیماری سرطان آشنا کنیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تومور مغزی

بیش از ۱۲۰ نوع از تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی وجود دارند. تومورهای مغزی و ستون فقرات برای هر فردی متفاوت هستند. آنها در مناطق مختلف شکل می گیرند، از سلول های مختلف توسعه می یابند، و ممکن است گزینه های درمانی مختلفی داشته باشند.

سردرد

هر فردی گاهی اوقات در زندگی خود دچار سردرد می شود و بر همین اساس نباید هنگام تجربه این شرایط نگران وجود یک تومور مغزی شوید. از مشخصه های سردردهای مرتبط با توموز مغزی پایداری آنها است و به طور معمول صبح هنگام تشدید شده و در طول روز بهتر می شوند. هنگامی که فرد دراز کشیده است، فشار در جمجمه و مغز افزایش می یابد و در طول روز مقداری از این فشار کاسته می شود. افزون بر این، سردردهای مرتبط با تومور مغزی اغلب با حالت تهوع و استفراغ همراه هستند.

همه تومورها سرطانی نیستند

مجموعه ای کامل و طیفی گسترده از نتایج برای تومورهای مغزی وجود دارند. در برخی موارد تومورهای مغزی خوش خیم هستند که به معنای رشد بسیار کند آنها در مغز یا خارج از مغز است. تومورهای مغزی بدخیم نیز وجود دارند که بسیار سریع رشد می کنند و غیر قابل درمان هستند.

به خوش‌خیم‌ها خوش‌بین نباشید!

دلیل این که تومورهای مغزی می توانند مخاطره آمیز باشند این است که جمجمه فضایی محدود و ضخیم است. در نتیجه، هر چیزی که درون یا خارج از مغز رشد کند می تواند فضای زیادی را اشغال کرده و روی بخش های مهم مغز فشار وارد کند و موجب شکل گیری مشکلات بسیاری شود.

از جمله مشکلاتی که تومورهای مغزی موجب می شوند می توان به از دست دادن بینایی، مشکلات گفتاری، مشکلات درک زبان، یا ضعف در یک سمت از بدن اشاره کرد. نشانه ها در آغاز ممکن است مختصر باشند، به ویژه اگر در نتیجه تومورهای خوش خیم با آهنگ رشد کند شکل گرفته باشند. اما اگر متوجه هر یک از این تغییرات شده اید، مراجعه به پزشک ایده خوبی است.

تومور مغزی نمی تواند از جمجمه خارج شود

تومورهای مغزی منحصر به فرد هستند زیرا نمی توانند به اندام های دیگر گسترش یابند. آنها جریان خونی که تومورهای شکل گرفته در قسمت های دیگر بدن به آن دسترسی دارند را در اختیار ندارند. مغز بخشی بسیار ممتاز از بدن است و نه تنها اجازه ورود راحت چیزهای دیگر را نمی دهد، در حفظ آنچه درون خود دارد نیز خوب عمل می کند.

تلفن همراه موجب شکل گیری تومور نمی شود

ممکن است اخباری که درباره احتمال ابتلا به سرطان در صورت استفاده از تلفن های همراه منتشر شده اند را شنیده باشید. اما تاکنون شواهد قطعی و خوبی که نشان دهنده ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و ابتلا به تومورهای مغزی باشند، ارائه نشده اند. در حقیقت، تاکنون دلایل شکل گیری تومورهای مغزی مشخص نشده اند.

از تشکیل تومور نمی توان جلوگیری کرد

بسیاری این پرسش را مطرح می کنند که آیا کاری می توان انجام داد تا از ابتلا به تومورهای مغزی پیشگیری کرد. متاسفانه در حال حاضر پاسخ منفی است. اما برای حفظ هر چه بیشتر امنیت پرهیز از قرار گرفتن در معرض پرتوافشانی بیش از اندازه تا حد امکان (به عنوان مثال انتخاب MRI به جای سی‌تی اسکن) به ویژه برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه شده است.

عصرایران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید