همه چیز درباره بیماری سنگ کلیه

0
686

بیماری سنگ کلیه میتواند علل مختلفی داشته باشد. ژنتیک و کمبود آب بدن از شایع‌ترین عواملی هستند که باعث بروز این عارضه می‌شوند. متاسفانه باورهای اشتباهی درباره‌ این بیماری وجود دارند که میتوانند سرعت روند بهبود و درمان را در بیمار کاهش دهند و مشکل‌ساز باشند. به طور مثال بسیاری از افراد باور دارند که مصرف محصولات لبنی برای بیماران سنگ کلیه مضر میباشد، در صورتی که مصرف لبنیات کم نمک به طور متعادل هیچ مشکلی ندارد. در ادامه به طور کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

بیماری سنگ کلیه

سعید آراسته متخصص ارولوژی و فلوشیپ پیوند کلیه در خصوص عوامل موثر در بروز بیماری سنگ کلیه بیان کرد: عواملی مانند جنسیت، وجود سابقه خانوادگی، سن، مصرف کم آب، آب و هوای گرم، تعریق زیاد و داشتن بیماری‌های زمینه‌ای مانند اختلالات متابولیکی در پیدایش سنگ کلیه دخالت دارند. به طوری که مردان در سنین ۲۰ تا ۴۵ سال بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه هستند.

وی اظهار داشت: با مصرف نمک زیاد درصد اشباع ادرار تغییر می‌کند و احتمال سنگ سازی افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه ایران روی کمربند سنگ کلیه قرار دارد. در مطالعه‌ای که حدود ۱۰ سال پیش انجام شد، این عارضه در مناطق غربی و جنوبی کشور از شیوع بالایی برخوردار بود.

این متخصص ارولوژی با بیان اینکه خوشبختانه به دلیل توسعه بیشتر سونوگرافی و سایر ابزارهای تشخیصی امروزه سنگ‌های با ابعاد بزرگتر کمتر دیده می‌شوند، افزود: گروه‌های پرخطر از قبیل: زنان باردار، کودکان، اشخاصی که یک کلیه و افرادی که همراه با سنگ کلیه علایم عفونی مانند تب و لرز دارند یا به واسطه وجود سنگ ادرارشان قطع شده است، باید در جهت درمان سنگ کلیه خود خیلی سریع اقدام کنند.

وی تاکید کرد: سنگ‌های ۵ تا ۶ میلی متری، احتمال دفع خود به خودی در آن‌ها وجود داشته، ولی سنگ‌های بزرگتر از ۶ تا ۷ میلی متر تنها ۱۰ درصد شانس دفع دارند، به طور کلی هر چه سنگ بزرگتر باشد، احتمال دفع خود به خودی آن کمتر می‌شود.

آراسته تصریح کرد: اگر سنگ بیش از چهار هفته باقی بماند، حتی در صورتی که انسداد ناقص ایجاد کرده باشد، می‌تواند سبب آسیب کارکرد کلیه شود. بنابراین نداشتن درد حتما به معنای دفع سنگ نبوده و این احتمال وجود دارد که سنگ جا به جا شده باشد.

وی در خصوص رژیم غذایی مبتلایان به سنگ کلیه اظهار داشت: برنامه غذایی بستگی به نوع سنگ دارد، ولی به طور کلی افرادی که دچار این عارضه هستند باید مایعات فراوان مصرف کنند و از استفاده زیاد نمک و گوشت قرمز اجتناب کنند.

این فلوشیپ پیوند کلیه یادآور شد: برخلاف باور رایج درباره بیماری سنگ کلیه و  مصرف نکردن لبنیات، استفاده از مواد لبنی کم نمک در حد متوسط در مبتلایان به سنگ کلیه ضروری است، زیرا کلسیم مصرف شده با اگزالات در روده جذب شده و دفع اگزالات بیشتر صورت می‌گیرد، در نتیجه احتمال سنگ سازی کاهش پیدا می‌کند، ولی مصرف قرص یا شربت کلسیم ممکن است شانس سنگ سازی را افزایش دهد، بنابراین افراد دچار سنگ کلیه باید در مورد مصرف کلسیم دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنند.

باشگاه خبرنگاران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید