همه چیز درباره برفک دهان

0
423

برفک دهان (به انگلیسی: Oral thrush) یک عفونت کپکی بی ضرر و شایع در دهان نوزادان می‎باشد که می‎تواند در حین شیردهی، نوک سینه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. مخمرها یک بخش طبیعی در سیستم گوارش هر فرد می‎باشند، با این حال، در صورت رشد بیش از حد، باعث ایجاد عفونت می‎گردند. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

برفک دهان

بسیاری از نوزادان، نخستین بار با عبور از کانال تولد و در حین زایمان طبیعی با این نوع مخمر مواجه می‎شوند (احتمال دارد در طی بارداری دچار عفونت‎های واژینال قرار گیرید، در حالی که از آن بی‎اطلاع می‎باشید) همچنین، پس از تولد و در طی زایمان، مصرف آنتی‎بیوتیک می‎تواند باعث ایجاد یک نوع برفک دهان شود زیرا آنتی بیوتیک موجود در شیر مادر، باکتری‎های مفیدی را که جهت پیشگیری از رشد مخمرها لازم‎اند، از بین می‌برد.

از این رو، به طور مثال، در عمل‎های سزارین، در صورت مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر، امکان دارد نوزاد دچار عفونت‎های قارچی گردد. به همین نحو، مصرف آنتی بیوتیک در طی زایمان، بمنظور مقابله با عفونت‎های استروپتوکوکی گروه B می‎تواند به مقدمه‎ای جهت بروز یک عفونت تبدیل گردد.

شایان توجه است که نوزاد می‎تواند برفک دهان را به شما انتقال دهد، بنابراین، درمان همزمان، هم برای شما هم برای نوزاد حایز اهمیت بسیار می‎باشد.

در بعضی مواقع، تعیین علت قطعی ایجاد برفک دهان بسیار مشکل می‎باشد، بعضی از زنان و نوزادان صرفا در برابر ابتلا به عفونت‌های قارچی نسبت به سایرین آسیب پذیرتر و حساس‌ترند.

مخمرها در محیط‎های گرم، مرطوب، و قندی رشد و نمو می‌نمایند و در واقع، دهان نوزاد و نوک سینه‎های مادر، در حین شیردهی، محیط لازم را برای آن‎ها فراهم می‎آورد.

برخی از علایم شایع عفونت‎های قارچی در مادران شیرده به شرح زیر می‎باشند:

▪خارش، قرمزی، و ترک خوردگی نوک سینه‎ها (توجه کنید که حساس شدن و قرمزی نوک سینه‎ها همچنین می‎تواند نشانه یک عفونت باکتریایی و یا آماس پوست باشد که می‎بایست توسط یک متخصص پوست تشخیص داده و درمان شود)

▪درد ناگهانی و شدید در حین شیردهی و یا پس از خاتمه آن

▪بروز یک عفونت قارچی واژینال

شایان ذکر است که در اکثر نوزادان کوچکتر نیز علایمی از ابتلا به عفونت‎های قارچی بروز می‎نماید، که به شرح زیر می‎باشند:

▪ایجاد لکه‌های سفید درون لب‌ها و بر روی گونه‌ها، که شبیه به پنیر خانگی به نظر رسیده و بسادگی شسته نمی‎شوند، اگر به پوشش سطح زبان نوزاد توجه و دقت کنید، احتمالا فقط باقیمانده شیر را مشاهده خواهید نمود.

▪گریه شدید در حین شیردهی و یا مکیدن پستانک و یا شیشه شیر. به این دلیل که در صورت شدت عفونت لکه‎های سفید موجود بر روی لب ها امکان دارد دردناک بوده و بنابراین،، شیر خوردن را با مشکل مواجه سازد.

▪ایجاد اگزما در محل بستن پوشک (لکه های خشکی برنگ قرمز روشن، و یا تیره و برجسته، با برامدگی و حاشیه‎های مشخص، لکه های کوچک غالبا در اطراف لبه‎های اگزمای اصلی ایجاد میشوند، سطوح پوست مبتلا به اگزما غالبا برنگ قرمز بوده و حساس و دردناک می‎باشد، و اگزما می‎تواند به لایه‎های پوست اطراف ران‎ها و عضو تناسلی نوزاد سرایت نمایند. با این وجود، اگزما، تقریبا هرگز بر روی کفل و سرین نوزاد ایجاد نمی‎شود.

برفک دهان

در صورت بروز برفک دهان چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

در صورت مشکوک بودن به ایجاد برفک دهان به منظور تشخیص و درمان با مراقب بهداشت مشورت نمایید، شایان ذکر است که برفک دهان نوزاد، در صورت درمان موثر و بموقع، صرفا پس از چند روز بطور کامل بهبود می‎یابد، و به این نکته توجه نمایید که هم شما و هم نوزاد باید بطور همزمان تحت درمان واقع شوید.

به همین منظور، امکان دارد جهت درمان عفونت‎های قارچی نوک سینه، داروهای ضد قارچ، منجمله یک نوع کرم بنام Nystatin تجویز گردد، و یا احتمالا استفاده از کرم‎های ضد قارچ Lotrimin و یا Monistat توصیه گردد، که می‎بایست پس از هر نوبت شیردهی، به مدت یک هفته تا ده روز مورد استفاده قرار گیرند. در صورت عدم بهبودی، احتمالا داروهای ضد قارچ قویتر مانند Diflucan. تجویز می‎گردد.

به منظور تسکین و کاهش درد نوک پستان، در هر شش ساعت، مصرف ۶۰۰ میلی گرم ایبوبروفن (ماگزیمم ۱۲۰۰ میلی گرم در طی ۲۴ ساعت) توصیه می‌شود. به جهت درمان برفک دهان نوزاد، احتمالا پزشک Nystatin را تجویز خواهد نمود. پس از شیردهی نیز Nystatin رامورد مصرف قرار دهید. به این ترتیب دارو بمدت طولانی در دهان نوزاد باقی خواهد ماند و در نهایت پس از یک هفته عفونت از بین خواهد رفت.

در صورت عدم برطرف شدن عفونت با پزشک تماس بگیرید، همچنین، در صورت بروز عفونت های قارچی، پزشک کرم های ضد قارچ را تجویز خواهد نمود.

بمنظور پیشگیری از عفونت مجدد، در طی این مدت، تمامی پستانک‎ها، اسباب بازی‎ها و شیشه های شیر را شسته و استرلیزه نمایید، و یا پس از هر نوبت مصرف، آنها را بمدت ۲۰ دقیقه در آب جوش بجوشانید. توجه داشته باشید که لازم است دست‎های خود را نیز خصوصا پس از شیر دهی بطور مکرر بخوبی شستشو دهید.

در رژیم غذایی خود از ماست های حاوی باکتری‎های اسیدلاکتیک استفاده نمایید و سینه‎های خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید.

برخی از مادران دچار آنچنان درد طاقت فرسایی می‎شوند که امکان دارد از ادامه شیردهی منصرف گردند، در اینگونه مواقع، تا زمان بهبود نوک سینه‎ها، ستفاده از شیردوش جهت دوشیدن شیر، می‎تواند بسیار مفید باشد.

کلیک سلامت
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید