همه چیز درباره اعتیاد و انواع آن

0
676

اعتیاد در واقع میل به وابستگی به یک ماده (مانند الکل) یا یک فعالیت (مانند قمار) است. این مسئله در واقع تمایل به داشتن یم احساس خوب و یا یک احساس بد نیست. اعتیاد می تواند فیزیکی و یا روان شناختی باشد و با عدم کنترل کامل بر اعمال مشخص می شود.اعتیاد فیزیکی زمانی است که بدن شما به یک ماده و یا رفتار خاص وابستگی دارد. بدن در طول زمان به آن مواد یا رفتار بیشتر عادت می کند، بنابراین برای رسیدن به یک آرامش نسبی باید مدام آن را تکرار کنید. اگر سعی کنید از آن دست بکشید، بدن ممکن است واکنشاتی را از خود نشان دهد. در بدترین حالت، اعتیاد ممکن است منجر به رفتارهایی شود که بدور از شخصیت شما هستند و فقط برای دسترسی به دارو (یا تکرار رفتار) انجام می شوند. کسی که اعتیاد را تجربه می کند ممکن است مرتکب دروغ گفتن، تقلب کردن و یا سرقت کردن شود. چنین شخصی حتی استعداد آن را دارد که به افرادی که تلاش می کنند تا سد راه وی شوند نیز آسیب برساند.

اعتیاد

انواع اعتیاد

نکته ی جالب توجه اعتیاد این است که می تواند به هرچیز یا هر فعالیت باشد.

مردم درباره ی اعتیاد  به مواد مخدر، الکل، سیگار کشیدن و استنشاق صحبت می کنند. اما انسان حتی می تواند به رفتارهای اجباری، از جمله کار، قمار، ورزش، خرید، رابطه ی جنسی، غذا خوردن، چت اینترنتی و بازی های آنلاین نیز معتاد شود.

به عنوان مثال، بعضی از مردم پول های گزافی را خرج خرید و فروش می کنند چرا که از این کار لذت می برند.

آنیومیا معمولا پاسخ به عزت نفس پایین، اضطراب، افسردگی، تنهایی یا خشم است. هنگامی که این احساسات رشد می کنند، تمایل به خرید نیز در وجود فرد تشدید می شود.  دیگر رفتارهای اجباری نیز ممکن است به شخص آسیب برسانند (مانند بریدن از خود) و ریسک کردن (مانند سوار شدن در بالای یک قطار بزرگ در شهر بازی) .

اعتیاد بر سلامت جسمی و روانی شما تاثیر می گذارد. اعتیاد غالبا در تمام زمینه های زندگی یک فرد تاثیر گذار بوده و با تشدید وابستگی و ارضای امیال می تواند مهم تر از فعالیت های دیگر شود. بنابراین هر گونه اعتیاد، نیاز به کمک فوری و البته حرفه ای دارد.

چگونه اعتیاد با سوءمصرف مواد متفاوت است

وقتی کسی شروع به مصرف مواد مخدر می کند، این مورد سوء مصرف مواد نامیده می شود. این شخص هنگامی فرد معتاد تلقی می شود که احساس نیاز شدید به آن ماده داشته باشد حتی اگر آن را نخواهد.

به عبارت دیگر، سوء مصرف مواد می تواند به اعتیاد منجر شود.انسان می تواند به تمام انواع مواد – الکل، داروهای تجویزی، داروهای غیرقانونی، سیگار، حتی چسب، اعتیـاد پیدا کند. اما بعضی از مواد اثر اعتیاد آوری بیشتری دارند. یک فرد پس از چند بار استفاده از متامفتامین یا هروئین می تواند معتاد شود.

هیچ سطح ایمنی از مصرف مواد مخدر وجود ندارد و تمام سوء مصرف مواد می تواند به وابستگی منجر شود.

چگونه اعتیاد رخ می‌دهد

اعتـیاد چندگانه بوده و می تواند به عنوان یک نتیجه از عوامل بسیاری ایجاد شود. مثلا، استفاده از یک ماده ممکن است احساس خوبی برای شما داشته باشد، بنابراین شما می خواهید از آن استفاده کنید. اولین باری که از آن مواد استفاده می کنید اغلب قویترین تجربه ی ممکن را دارید. عناصر روان شناختی، اجتماعی و فیزیکی اعتیاد زمان بیشتری برای تشدید می گیرند. ترک اعتیاد می تواند بسیار دشوار باشد. برداشت فیزیکی و برداشت روانشناختی می تواند خسته کننده، دردناک و عاطفی باشد. این عوامل باعث می شوند تا دست کشیدن از ماده ای که از لحاظ جسمی و روحی به آن وابسته شده اید بسیار دشوار باشد.

عوامل دیگری که باعث افزایش خطر اعتـیاد می شوند عبارتند از:

 • ژن – شما ممکن است به لحاظ بیولوژیکی مستعد ابتلا به اعتیاد باشید
 • عوامل محیطی، مانند اینکه توسط فردی دیگر با اعتیاد روبرو شوید
 • تمایل به استراحت
 • تمایل به فرارکردن کردن از مسائل دشوار
 • میل به دستیابی به حداکثر عملکرد ذهنی یا عاطفی
 • تروما یا استرس
 • فشار در محل کار
 • اتمام رابطه ی عاطفی
 • بیکاری
 • فقر
 • انزوای اجتماعی و اقتصادی، قومی یا نژادی.

اعتـیاد می تواند در هر مرحله ای از زندگی و هر فردی از هر گروه و جمعیتی رخ دهد. اگر فکر می کنید اعتیاد دارید، بخشی از غلبه بر آن فهمیدن این است که چرا معتاد شدید. چه عوامل بیولوژیکی، اجتماعی و ذهنی به این مسئله دامن زده اند؟

بحث در مورد اعتـیاد شما با متخصصین بهداشتی ممکن است برای درک بهتر این عوامل سودمند باشد.

گرفتن کمک برای ترک اعتیاد

پذیرش این که شما معتاد هستید، ممکن است دشوار باشد، همانطور که کمک گرفتن برای ترک دشوار است. اگر فکر می کنید اعتیاد دارید، می توانید به کسی که به او اعتماد دارید بگویید. ممکن است با عضوی از خانواده، دوست، معلم، رهبر مذهبی یا همکار خود احساس راحتی داشته باشید. اگر برای مشاوره آماده نیستید، به آن ها اطلاع دهید که فقط می خواهید خود را تخلیه کنید. همچنین در ابتدای مواجه با اعتیاد بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید