هل سیاه

0
751

مصرف هل سیاه اثر بسیار مثبتی بر روی دستگاه گوارش دارد. این گیاه دارویی می‌تواند غدد روده و معده را تحریک کند تا مایعات ضروری دستگاه گوارش را ترشح کنند. هل سیاه همچنین در تنظیم فرآیند ترشح این مایعات نقش دارد و می‌تواند میزان اسیدهای معده را تحت کنترل بگیرد. این موارد باعث می‌شوند تا احتمال بروز زخم‌های معده یا سایر اختلالات گوارشی کاهش پیدا کنند. در ادامه به بررسی سایر خواص هل سیاه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

هل سیاه

سلامت قلب و عروق

هـل سیاه سلامت قلب و عروق را به طور گسترده‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از بهترین خواص این هل، کنترل کردن ریتم قلب است که در نهایت به کنترل فشار خون نیز کمک می‌کند. مصرف منظم هل سیاه در حفظ سلامت قلب موثر است. این ادویه احتمال لخته شدن خون را نیز کاهش می‌دهد و در محافظت کردن از بدن در برابر سکته مغزی مفید میباشد.

سلامت تنفسی

اگر از مشکلات تنفسی جدی رنج می‌برید، هل سیاه می‌تواند درمانگر بسیار خوبی برای شما باشد. می‌توان از هل سیاه برای درمان تعدادی از مشکلات تنفسی نظیر آسم، سیاه سرفه، احتقان ریه، برونشیت و… استفاده کرد. هل سیاه دستگاه تنفسی را گرم می‌کند تا گردش هوا در میان ریه‌ها راحت‌تر انجام گیرد. علاوه بر این، هل خلط‌آور بوده و از سرفه، سرماخوردگی، گلو درد و مشکلات مشابه پیشگیری می‌کند.

سلامت دهان

هـل سیاه می‌تواند برای درمان برخی از مشکلات دهان و دندان نظیر عفونت دندان‌ها، عفونت لثه و… مفید باشد. همچنین عطر قویِ این گیاه دارویی در برطرف کردن بوی بد دهان موثر است.

سلامت مجاری ادراری

از آنجایی که هل سیاه یک ادرارآور موثر است، می‌تواند باعث ایجاد ادرار شده و در نتیجه سیستم کلیوی را سالم نگه دارد.

ضد سرطان

دو نوع آنتی‌اکسیدان با نام‌های ۳’-Diindolylmethane و Indole-3-Carbinol در هـل سیاه وجود دارند که با سرطان‌های سینه، روده بزرگ، پروستات و تخمدان مبارزه می‌کنند. خواص ضد سرطان این ادویه باعث افزایش گلوتاتیون (نوعی آنتی‌اکسیدان) در بدن می‌شوند و از ساخت و رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کنند.

سم‌زدایی

مطالعات نشان می‌دهند که هل سیاه گزینه‌ای خوب برای سم‌زدایی بدن است. این ادویه توانایی از بین بردن کافئینِ خون را دارد و اثرات مضر الکالوئید را خنثی می‌کند.

خواص بی‌حس کننده

روغن بدست آمده از هـل سیاه بسیار بی‌حس کننده و آرامبخش است. این روغن می‌تواند دردهای شدید مانند سردرد را سرکوب کرده و سریعا آنها را تسکین دهد. روغن هل سیاه همچنین برای از بین بردن استرس و خستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص ضدعفونی‌کننده و ضد باکتریایی

مشاهده شده است که هـل سیاه می‌تواند حدود ۱۴ گونه مختلف از میکروب‌ها را نابود کند. بنابراین، مصرف این ادویه باعث تقویت سیستم ایمنی شده و از بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی محافظت می‌کند.

منبعstylecraze.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید