هرچیزی که باید درباره سرطان ریه بدانید

0
345

سرطان ریه یکی از شایع‌ترین انواع سرطان می‌باشد که سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند. اگرچه برخی از مبتلایان به این سرطان بهبود می‌یابند و درمان می‌شوند ولی در اغلب موارد افرادی که به سرطان ریه مبتلا هستند، نهایتا بعد از ۵ سال از تشخیص آن به مرگ دچار می‌شوند. در این نوشتار قصد داریم مهم‌ترین نکات و توصیه‌ها را درباره‌ی این سرطان با شما به اشتراک بگذاریم. اگر فردی در اطرافیان شما به سرطان ریه مبتلا است حتما این مقاله را برای او ارسال کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

سرطان ریه

روش‌های درمانی جدید

به عقیده ی محققان سرطان ریه ای که امروزه با آن روبرو هستیم، همان سرطانی نیست که در گذشته با آن مواجه بوده ایم، زیرا روش های درمانی جدید با روش هایی که ۱۰ سال پیش برای مبارزه با این بیماری استفاده می شده اند، بسیار متفاوت هستند. درمان های جدید که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– درمان های هدفمند بر پایه ی ساختار ژنتیکی برای شناسایی و حمله به تومور

– ایمونوتراپی که به فرد در مبارزه با سرطان کمک می کند

– پیشرفت روش های شیمی درمانی، پرتو درمانی و جراحی

مشورت با مراکز درمانی گوناگون

به دلیل پیشرفت سریع روش های درمانی، مشورت کردن با مراکز تحقیقاتی بزرگ و یا بیمارستان های آموزشی می تواند مفید و با اهمیت باشد. علی رغم اینکه پزشک معالج تان می تواند بسیار ماهر باشد، اما به دلیل پیشرفت های سریع پزشکی ممکن است از آخرین داروهای تاییدشده اطلاعی نداشته باشد.

لذا محققان به افراد بیمار پیشنهاد می کنند تا قبل از شروع روند درمان، نظر سایر مراکز درمانی را نیز جویا شوند، زیرا بعد از شروع درمان، امکان بازگشت و انتخاب سایر راه های درمانی بسیار سخت و یا غیرممکن است.

تشخیص صحیح زمانبر است

بسیاری از افراد بیمار در درمان بیماری خود عجله دارند و می خواهند قبل از اینکه بیماری به درستی تشخیص داده شود، به مبارزه با آن بپردازند. اما محققان معتقدند که مهم ترین نکته در بیماری سرطان، تشخیص مناسب میزان پیشرفت سرطان و میزان پراکندگی آن در بدن بیمار است تا بتوانند بهترین و موثرترین برنامه ی درمانی را در نظر بگیرند. همچنین ممکن است پزشک نیاز داشته باشد تا به بررسی ژنتیکی توده سرطانی بپردازد تا بتواند بهترین نوع درمان هدفمند را استفاده نماید. چیزی که ممکن است حتی بیش از دو هفته به طول بیانجامد.

مراقب مکمل‌ها باشید

 دانشمندان در تلاش هستند تا بیماران را تشویق کنند از مصرف مکمل های مختلف خودداری کنند. مکمل ها ممکن است با داروهایی تجویزی پزشکان تداخل پیدا کنند، مخصوصا در درمان های هدفمند. لذا توصیه می شود بیماران قبل از استفاده از هر گونه مکملی، با پزشک معالج خود مشورت کنند.

درمان هدفمند

محققان امیدوارند بتوانند با یافتن راه هایی، موفق به تخصصی سازی مبارزه با تومور در هر فرد شوند، اما هشدار می دهند که سرطان ریه ممکن است در مقابل این نوع درمان ها، از خود مقاومت نشان دهد. در درمان های هدفمند، ممکن است روند درمان پس از ۸ تا ۱۰ ماه متوقف شود. در این مرحله ممکن است بیمار نیازمند نمونه برداری مجدد باشد تا به این وسیله بتوان ویژگی های جدید تومور را شناسایی کرد و با داروهای جدید به درمان آن پرداخت.

سرطان ریه

اهمیت بالای حمایت خانواده

بیمار نیاز به حمایت از سوی خانواده، دوستان و اقوام دارد و نیازی نیست که مدام درباره ی بیماری او کنجکاوی و سوال شود. فرد بیمار به دلیل تشخیص داده شدن سرطان در وی، با حجم بالایی از اضطراب و استرس مواجه است.

نشانه های بیماری، روش های درمانی و روند درمان، همگی سبب اضافه شدن اضطراب ها و ایجاد شرایط بسیار سخت در بیمار می شود و کنترل و تسلط بیمار بر خودش را مشکل می کند.

مشارکت در پژوهش های بالینی

تصور عامه بر این است که شرکت در پژوهش های بالینی سبب می شود تا از بیمار برای آزمایش داروها استفاده کنند، ولی این یک تصور نادرست است. به عقیده ی محققان، شرکت در پژوهش های بالینی سبب می گردد تا در جریان آخرین درمان های مربوط به سرطان ریه قرار بگیرید. اگر مایل به شرکت در این پژوهش ها هستید، از پزشک تان بخواهید تا در صورت امکان این مراکز را به شما معرفی کند.

فقط سیگاری‌ها سرطان ریه نمیگیرند

۱۰ تا ۱۵ درصد از مبتلایان به سرطان ریه را افرادی تشکیل می دهند که هرگز سیگاری نبوده اند. ابتلا به سرطان ریه در افراد غیر سیگاری می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض سایر مواد سرطان زا نظیر آلودگی هوا و مواد رادیو اکتیو باشد. استعداد ژنتیکی هم می تواند عامل موثر دیگری در ابتلا به این سرطان باشد.

سیگار را ترک کنید

مصرف دخانیات دلیل ابتلای ۸۵ تا ۹۰ درصد از موارد سرطان ریه است. ترغیب افراد به ترک سیگار می تواند سبب کاهش چشمگیری در آمار مرگ و میر مبتلایان به این بیماری شود. البته برای مبتلایان به سرطان نیز بسیار مهم است که مصرف دخانیات را ترک کنند، زیرا این امر سبب بهبود روند درمانی و جلوگیری از تشدید بیماری شان می شود. همچنین کمک شایانی به حفظ سلامت افراد پیرامون شان خواهند کرد.

غربالگری

متاسفانه تشخیص سرطان ریه، در بسیاری از موارد پس از پخش شدن آن در بدن انجام می شود. اگر در مراحل اولیه ی این بیماری، تشخیص صورت پذیرد، میزان امید به زندگی و شانس درمان آن تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.

انجام آزمایشات لازم در سنین ۵۵ تا ۸۰ سالگی برای همه ی افراد، خصوصا افراد سیگاری بسیار مهم و در عین حال قابل دسترس است. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که احساس می کنید نیازمند انجام آزمایش هستید، حتما هر چه زودتر این کار را انجام دهید.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید