هاماملیس

0
716

هاماملیس ( به انگلیسی Hamamelis ) نوعی گیاه بوته ای علفی است که در مناطق شمال آمریکا، قاره اروپا و آسیا می‌روید. گل‌های این گیاه به رنگ زرد روشن بوده و خواص و فواید درمانی فراوانی دارند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

هاماملیس

کاربرد هاماملیس در محصولات بهداشتی

عرق گیاه هاماملیس از تقطیر پوست این درختچه‌ی آمریکایی به دست می آید و بهترین تمیزکننده‌ی پوست به شمار می رود. هاماملیس جزو مهمی از بسیاری محصولات آرایشی و بهداشتی مثل کرم های ضد چروک پوست است و عرق آن به درمان درد، خشکی و التهاب های پوستی کمک می کند. پوست و برگ قسمت مورد استفاده‌ی گیاه است.

رفع مشکلات چشمی

برای درمان درد یا التهاب چشم یا هنگامی که ذره ای شن یا حشره در چشم فرو رفته است، یک پنبه یا پارچه را در عرق هاماملیس خیس کنید و چشم آسیب دیده را با آن بشویید. اجازه بدهید مقداری از مایع وارد چشم شود. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، ۵ تا ۱۰ قطره عرق هاماملیس را همراه چند دانه نمک در یک آب گرم حل کرده و محلول شست و شوی چشم درست کنید و چشم را با آن شست و شو دهید. در صورت لزوم، این کار را چندین مرتبه تکرار کنید.

ترشحات پوستی

در شرایطی که پوست ترشحاتی از خود تراوش می کند، عرق هاماملیس می تواند این تراوشات را خشک کرده و سوزش پوست را تسکین بخشد. از آن جا که این گیاه اثر اندک ضدویروسی دارد، می تواند منجر به کاهش سوزش و درد ناشی از زخم شود.

واریس، شکنندگی مویرگ ها و هموروئید

هاماملیس بافت های تحریک پذیر یا بیش از حد غیر حساس را به حالت تعادل می رساند. هاماملیس می تواند به عنوان یک داروی درجه یک برای رگ های واریسی، کنترل التهاب و تسکین اتساع وریدی مورد استفاده قرار گیرد. وریدهای آسیب دیده نیز می توانند از مزایای این گیاه بهره‌مند شوند.

خواص دیگر هاماملیس

برای قطع خونریزی داخلی و خارجی به کار برده می شود. پوست درخت و برگ آن برای درمان گزیدگی حشرات و رفع کبودی موثر است.

این گیاه در داروهای مربوط به بواسیر، برای کوچک کردن و انقباض عروق خونی مورد استفاده قرار می گیرد.

ناراحتی های پوستی را التیام می بخشد و پف زیر چشم را کاهش می دهد.

دم کرده‌ی تهیه شده از پوست و برگ آن، ناراحتی روده و خونریزی معده را برطرف می کند.

مانع عفونت ترک پا می شود.

برای کاهش درد و ورم به هنگام دندان درآوردن، کمی از آن را به لثه‌ی کودک بمالید.

دم کرده‌ی آن اسهال را برطرف می کند و غرغره با آن گلودرد را تسکین می دهد.

برای کاهش ورم و درد واریس، پارچه‌ی آغشته به دم کرده‌ی این گیاه را روی پاها بمالید و پاها را بالا بگیرید.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید