نگاهی به ۴ خاصیت شلغم

0
610

شلغم نوعی سبزی ریشه‌ای است که معمولا رنگ آن ترکیبی از سفید و بنفش می‌باشد. محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین قسمت شلغم همان ریشۀ آن است، البته برگ‌های این سبزی نیز خواص فراوانی دارند و نباید از آنها غافل شد. در ادامه قصد داریم به بررسی ۴ خاصیت شلغم بپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

خاصیت شلغم

ترکیبات و خاصیت شلغم

ویتامین آ

یکی از قابل توجه ترین موادمغذی موجود در سبزی شلغم ویتامین A است. این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند. ویتامینA باعث بهبود سلامت بینایی شده و از اختلالات چشمی ناشی از افزایش سن جلوگیری می کند. مصرف موادغذایی سرشار از ویتامین A ممکن است به رهایی بدن از سموم و رادیکال های آزاد مرتبط با سرطان کمک کند. میزان توصیه شده ویتامین A برای بزرگسالان ۱۰۰۰۰ واحد بین الملل است. مصرف یک فنجان از سبزی شلغم پخته شده حاوی ۱۰۹۸۰ واحد بین الملل از ویتامین A بوده که تامین کننده بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه به این ویتامین است.

آهن

آهن دیگر ماده مغذی مهم در سبزی شلغم است. بدن برای تشکیل و رشد سلول های قرمز خون به آهن نیاز دارد. کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی شود. از طرفی کم خونی نیز خستگی، رنگ پریدگی صورت و تنگی نفس را به دنبال دارد. میزان توصیه شده ی آهن برای مردان بزرگسال ۸ میلی گرم و برای بانوان بزرگسال ۱۸ میلی گرم است. یک فنجان از سبزی شلغم پخته شده ۱.۱۵ میلی گرم آهن دارد که ۱۴ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای مردان و ۶ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای بانوان را فراهم می کند.

کلسیم

مصرف سبزی شلغم منبع خوبی از کلسیم به حساب می آید. کلسیم موجود در منابع گیاهی راهی برای اطمینان از مصرف کافی این ماده مغذی برای سلامت استخوان ها و دندان ها است. اضافه کردن این ماده معدنی به رژیم غذایی از نرمی استخوان، شکستگی و پوکی استخوان جلوگیری می کند. بزرگسالان روزانه به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. مصرف یک فنجان از سبزی شلغم پخته شده ۱۹۷ میلی گرم کلسیم دارد که معادل ۲۰ درصد از نیاز روزانه توصیه است.

سایر موادمغذی

بیشتر موادمغذی در سبزی شلغم به افزایش سلامت عمومی و کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها کمک می کند. یک فنجان سبزی شلغم حاوی ۳۲ میلی گرم منیزیم بوده که مصرف آن کمتر از ۱۰ درصد از نیاز روزانه به این ماده معدنی را تامین می کند. همین میزان مصرف سبزی شلغم حاوی ۵ گرم فیبر و ۱.۶ گرم پروتئین است. همچنین این ماده غذایی حاوی پتاسیم، ویتامین C و ویتامین K بوده که باعث بهبود سلامتی می شود.

نسخه
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید