نگاهی به خواص خار مریم

0
648

خار مریم یکی از گیاهان بسیار قوی است که برای رفع مشکلات کبدی میتواند موثر باشد. البته خواص خار مریم فقط به بیماری‌های کبدی خلاصه نمی‌شود و این گیاه می‌تواند برای درمان بسیاری از عارضه‌ها مفید باشد.

خواص خار مریم

درمانگر کبد

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» خار مریم یک داروی طبیعی و بسیار قوی است. این گیاه حاوی ترکیبی به نام سیلیمارین است که از کبد در مقابل سلول‌های آسیب‌دیده محافظت کرده و همچنین به بازسازی سلول‌ها کمک می‌کند. خار مریم از کاهش گلوتاتیون پیشگیری می‌کند، این ماده برای سم‌زدایی کبد بسیار ضروری میباشد. از آنجایی که کبد عملکردهای فراوانی در بدن دارد (بیش از ۵۰۰ وظیفه‌ی مختلف)، خار مریم می‌تواند با تقویت این عضو از بدن، به سلامت کلی انسان کمک کند.

محافظت در برابر آسیب‌های استامینوفن

مطمئنا شنیده‌اید که مصرف زیاد داروهای پیشخوانی (بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک) مانند استامینوفن می‌توانند منجر به سرطان کبد شوند. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف خار مریم می‌تواند از شما در برابر آسیب‌های مخرب این داروهای شیمیایی محافظت کند.

ضدسرطان

پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که دانه‌های خار مریم می‌توانند به روش‌های مختلفی با سرطان مبارزه کنند.

۱.خار مریم همانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و رادیکال‌های آزاد که از عوامل بروز سرطان هستند را از بین می‌برد.

۲.تثبیت‌کننده‌ی غشای سلولی است و احتمال آسیب دیدن سلول‌ها را کمتر می‌کند.

۳.مسیر‌های سم زدایی در کبد را تحریک کرده و به سم‌زدایی بهتر کبد و خارج شدن مواد زائد کمک می‌کند.

۴.کمک به بازسازی بافت کبد.

۵.مانع رشد برخی از سلول‌های سرطانی می‌شود.

۶.به طور مستقیم با برخی از سلول‌های سرطانی مبارزه کرده و آنها را نابود می‌کند.

۷.در نهایت خار مریم ممکن است تاثیر مثبتی بر عملکرد بهتر داروهای شیمیایی در بدن انسان داشته باشد.

خواص خار مریم برای کمک به هضم چربی

سیلیمارین موجود در خار مریم به کبد کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود یابد و همچنین خطر سوءهاضمه را کاهش می‌دهد که می‌تواند نشانه‌ای از دشواری کبد برای هضم چربی باشد.

درمان بیماری کبد

پژوهشگران باور دارند که خار مریم میتواند دارویی موثر برای درمان عارضه‌های کبدی مانند یرقان، سیروز کبدی، هپاتیت و مسمومیت کبد باشد.

افزایش شیر مادران

متخصصین برای افزایش شیر مادران مصرف خار مریم را پیشنهاد می‌کنند.

پیشگیری از دیابت

تحقیقات نشان می‌دهند که خواص خار مریم میتواند در درمان وپیشگیری از دیابت، چاقی و سندرم متابولیک موثر باشد. استفاده از خار مریم همچنین میتواند برای کاهش تری‌گلیسیرید، کاهش کلسترول بد LDL و قند خون مفید باشد. حتی در شرایطی که داروهای شیمیایی نتوانند اثرگذار باشند، مصرف خار مریم ممکن است وضعیت‌تان را بهبود ببخشد.

روش مصرف

برخلاف بسیاری از گیاهان دارویی، یکی از بهترین روش‌های مصرف خار مریم، استفاده از کپسول‌های آن است. زیرا ترکیبات موجود در این گیاه مانند سیلیمارین، در آب قابل حل نبوده و به طور مثال مصرف چای یا دمنوش خار مریم نمیتواند تمام فواید این گیاه را به بدن شما منتقل کند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید