نگاهی به باغ گیاهان دارویی ابن سینا

0
383

سال ها پیش از اینکه بشر برای درمان هر دردش به دنبال انواع داروهای شیمیایی باشد، بودند کسانی که به کوه ها و دشت ها می رفتند و به لطف آنچه درباره ی گیاهان دارویی می دانستند، گذرنامه ی عبور از ۱۲۰ سالگی خود را در دل طبیعت می جستند. فرق نمی کند در کجای این سرزمین پهناور زندگی کنیم، همه ی ما ایرانیان کم و بیش با گیاهان دارویی، خواص و سودمندی شان آشنا هستیم و هنوز هم برای درمان بسیاری از بیماری ها از این نعمات بهره می بریم و این میراثی است که از گذشتگان و بزرگانی همچون ابن سینا برایمان به جا مانده است. حالا باغی را تصور کنید که تمام گیاهان دارویی ای که به طور پراکنده در دشت ها و کوه ها می روید، در آن جمع شده است و شما می توانید برای لحظاتی در داروخانه ای که طبیعت در اختیارتان قرار داده بگردید، با گونه های مختلف گیاهان دارویی از نزدیک آشنا شوید، نام و خواصشان را بدانید و هر چه می خواهید از این عطاری بزرگ تهیه کنید. اگر کنجکاو هستید که بدانید این باغ کجاست و چه ویژگی هایی دارد تا پایان این مطلب با گیاه یاب همراه باشید تا شما را با باغ گیاهان دارویی همدان آشنا کنیم.

باغ گیاهان دارویی

داستان تاسیس بزرگ‌ترین باغ گیاهان دارویی غرب کشور

طب سنتی و توجه به گیاهان دارویی از دیرباز در استان همدان مورد توجه شایانی بوده است. رویش انواع گیاهان دارویی در زمین‌های این استان به همراه توجه همیشگی همدانی‌ها به طب سنتی، در کنار سابقه تاریخی حضور ابن‌سینا در این شهر، سبب شد تا باغ گیاهان دارویی ابن‌سینا در شهر همدان احداث شود. این باغ یکی از مجموعه باغ‌های هفتگانه‌ی گیاه شناسی کشور است که در سال ۱۳۷۵ در جنوب شهر همدان در محوطه‌ای وسیع تاسیس شد. تاکنون ۲۵۰ گونه از ۴۸ خانواده‌ی گیاهی بومی و غیربومی از مناطث مختلف جمع‌آوری شده و در آن کاشته و نگهداری شده است. البته روند جمع‌آوری و انتقال گونه‌ها به این باغ همچنان استمرار دارد.

دستاوردهای باغ گیاهان دارویی ابن سینا

در این باغ متخصصان به جمع‌آوری، شناسایی، پرورش و پژوهش در زمینه‌ی گیاهان دارویی می‌پردازند. تحقیق و مطالعه در زمینه‌ی سازگاری، بررسی‌های فنولوژیک، حفاظت از گونه‌های در حال انقراض، امکان بررسی روش‌های کاشت و اهلی کردن گیاهان دارویی از طریق افزایش تنوع گونه‌های گیاهی دارویی به صورت زنده و همچنین تولید و تکثیر این گونه‌ها جهت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و افزایش فرهنگ عمومی مردم در ارتباط با گیاهان دارویی از جمله اهداف اصلی این باغ گیاه شناسی تخصصی است.

نگاهی به نقشه‌ی باغ

مجموعه‌ی گیاهان علفی و بوته‌ای دارویی و معطر، مجموعه‌ی درختان و درختچه‌های دارویی، مجموعه‌ی گیاهان پیازی و لاله‌ها، مجموعه‌ی گلخانه‌ها و محوطه تکثیر، استخر گیاهان آبزی، قسمت خشک کردن نمونه‌ها، قسمت عرق گیری و… از بخش‌های این باغ دیدنی هستند که شرح دقیق‌تر بخش‌های مختلف آن به این شرح است:

قطعه‌ی گیاهان علفی یک‌ساله: در این بخش کرت‌هایی به ابعاد ۱۴ مترمربع به صورت منظم طراحی شده که کل مجموعه به شکل یک قالی ایرانی است.

قطعه‌ی گیاهان بوته‌ای و چندساله: کرت‌ها در این بخش دارای شکل نامنظم و مساحت متفاوت هستند و با سیستم تحت فشار آبیاری می‌شوند.

باغ گیاهان دارویی

محوطه‌ی درختان و درختچه‌های دارویی: این محوطه‌ها به شکل کمربندی اطراف باغ، به جز قسمت شرقی را در برمی‌گیرند.

محوطه‌ی کشت پایلوت: این محوطه‌ها در مجموع به صورت قطعات مجزا از هم جهت کشت آزمایشی گیاهان تحت مطالعه در طرح‌های مرتبط با وظایف باغ در نظر گرفته شده است و در مجموع جمعا مساحت حدود ۸۰ هکتار را به خود اختصاص داده است.

فضای سبز و محوطه‌های گل‌کاری و چمن‌کاری جهت زیبایی و تنوع مجموعه در حاشیه راه‌ها و محوطه‌ها با طراحی مناسب ایجاد شده است.

محوطه‌ی گیاهان پیازی و ریزوم‌دار: در زمینی به وسعت ۳۰۰ مترمربع تعداد زیادی از گیاهان پیازی به صورت مجموعه‌ای زیبا کشت شده است.

گلخانه و شاسی‌ها: این منطقه شامل سه گلخانه در مجموع به مساحت ۹۸۰ مترمربع و ۸۰ مترمربع شاسی جهت نگهداری تکثیر و کشت گیاهان دارویی مختلف است.

نمایشگاه فرآورده‌های دارویی و داروهای گیاهی: در این مکان، قسمت مرکزی باغ به وسعت ۵۰ مترمربع احداث و در آن فرآورده‌های گیاهی و دارویی و داروهای ساخته شده از گیاهان به نمایش گذاشته شده است.

سایر دستاوردها

همچنین جمع‌آوری و شناسایی ۳۱۵ گونه گیاه دارویی در سطح استان همدان و جمع‌آوری اطلاعات محلی و بومی در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی، جمع‌آوری دست‌نوشته‌ها، نسخ خطی و کتاب‌های قدیمی در زمینه‌ی گیاهان دارویی، جمع‌آوری و شناسایی ۷۶ گونه از عوامل آفات و بیماری‌های گیاهان دارویی استان، ایجاد رشته گیاهان دارویی و معطر در استان در مقطع کاردانی و کارشناسی، تهیه و انتشار ۱۵ مورد مقاله‌ی علمی مرتبط با کاشت، فرآوری و آفات و بیماری‌های گیاهان دارویی و ۵۴ مورد مقاله مرتبط با پراکنش و مواد موثر آنها از اقداماتی است که توسط محققان این باغ صورت گرفته است.

نیک‌ونو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید