نکته های طلایی برای تغذیه دیابتی ها

0
265

بر اساس دستورات طب سنتی ایران توجه به شش نکته‌ی اصلی برای حفظ سلامتی ضروری است، آب و هوای محل زندگی، خوردنی و نوشیدنی ها، خواب و بیداری، حرکت و سکون، اعراض نفسانی و احتباس و استفراغ باید در حالت متناسب باشند تا سلامت افراد حفظ شود. رعایت این تدابیر در بیماران به خصوص بیماران دیابتی بسیار مهم است. در ادامه به بررسی مهمترین نکات درباره‌ی تغذیه دیابتی ها و سبک زندگی آنها میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

تغذیه دیابتی ها

تغذیه دیابتی ها

سلامت کبد و کلیه ها در کنترل دیابت بسیار مهم است و مصرف خوردنی ها و نوشیدنی ها باید متناسب با مزاج این دو عضو باشد. بیماران دیابتی باید توجه به مزاج بدن، کبد و کلیه های خود از مصرف مواد بسیار گرم یا بسیار سرد پرهیز کنند. همچنین می توانند تحت نظر پزشک متخصص برای تقویت و رفع انسدادهای این دو عضو از دارو استفاده کنند.

– در رابطه با تغذیه دیابتی ها ، مصرف میوه هایی مانند سیب، گلابی، توت، شاه توت و به مقدار کمتر زردآلو و آلو در میان وعده ها در تنظیم قند خون این بیماران موثر است. نوشیدن دمنوش گزنه یا شنبلیله و خیسانده ی خاکشیر، اسفرزه و تخم خرفه، آبغوره و آب انار به ویژه در بیماری های با سومزاج گرم توصیه می شود.

– کلپوره و هندوانه ی ابوجهل نیز از جمله گیاهان موثر در درمان دیابت هستند که باید تحت نظر متخصص طب سنتی مصرف شوند.

– مصرف مقدار کم عسل طبیعی و حاوی حداقل ساکارز، معمولا قند خون را افزایش نداده و حتی منجر به تنظیم آن نیز می شود.

خوب بخوابید

از دیدگاه طب سنتی ایران خوابی که از ساعت ۱۰ شب تا حداقل سه صبح باشد باعث رفع فشار وارده بر کبد و تنظیم تمام دستگاه ها و هورمون های بدن از جمله هورمون های تنظیم کننده ی قند می شود. باید توجه داشت رعایت این اصل اساسی به ویژه برای بیماران دیابتی به ویزه در مراحل ابتدایی بسیار کمک کننده است.

ورزش کنید

یکی از مهم ترین اصول حفظ سلامتی در بیماران دیابتی، ورزش معتدل است زیرا مواد زائد را از بدن دفع می کند. ورزش باید در حدی باشد که موجب سرخ شدن کم پوست بدن و تعریق ملایم شود و در فرد احساس ضعف و خستگی ایجاد نکند. یادتان باشد در بیماران دیابتی که دارو مصرف می کنند، فعالیت شدید منجر به افت قند شده و بروز عوارض جدی می شود.

مبتلایان به دیابت همچنین باید به شدت مراقب حالات روحی خود باشند، زیرا در بسیاری از موارد به دنبال یک شوک عصبی یا استرس ناگهانی، تنظیم قند در بدن این افراد مختل شده و به اصطلاح دیابت عصبی گفته می شود. این بیماران یاید با انجام تمرین های تنفسی و ذهنی، آرامش خود را حفظ کنند. و تحت نظر پزشک از گیاهان دارویی آرام بخش مثل بهارنارنج، بادرنجبویه، بیدمشک و دارچین بهرمند شوند. همچنین ممکن است بدن بیماران دیابتی نیاز به پاکسازی های خاصی داشته باشد. در موارد ساده می توان این کار را با رژیم های غذایی مانند آش های طبی( آش آلو، آش آبغوره و آش تمرهندی) انجام داد، اما در برخی موارد نیاز به داروهای قوی است که حتما باید تحت نظر متخصص طب سنتی مصرف شوند. نکته ی بسیار مهم دفع مناسب و کامل، حداقل یک تا دوبار در روز است.

نکته‌ی مهم

– بیماران مبتلا به دیابت نباید به طور ناگهانی داروهای شیمیایی خود را قطع کرده و تنها از داروهای گیاهی استفاده کنند؛ بلکه باید با رعایت دستورات و تحت نظر پزشک طب سنتی به تدریج و با کنترل قند خون میزان داروهای شیمیایی مصرفی کم شود.

نیک‌ونو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید