نکات مهم برای درمان پیش دیابت

0
273

پیش دیابت وضعیت و مرحله‌ای است دقیقا قبل از ابتلا به دیابت یا همان مرض قند. در این حالت قند خون شما بالاتر از حالت معمول است اما آنقدر بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. خوشبختانه شما می‌توانید با انجام تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی به درمان پیش دیابت بپردازید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات درمان پیش دیابت خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درمان پیش دیابت

توجه به اضافه وزن

در اکثر موارد پیش دیابت به دنبال چاقی می آید. بنابراین به سادگی می توان با کاهش وزن اضافی از ابتلا به دیابت جلوگیری کرد. افراد مبتلا به پیش دیابت که بتوانند در طی شش ماه، ۱۰ درصد از وزن بدن شان را کاهش دهند، در طی سه سال می توانند خطر ابتلا به دیابت را تا ۸۵ درصد کاهش دهند.

میزان ویتامین D در بدن

افراد مبتلا به پیش دیابت که سطح ویتامین د بدن شان کم است، نسبت به کسانی که از مکمل ویتامین دی استفاده می کنند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. در بسیاری از موارد دیده شده است کسانی که از این ویتامین استفاده کرده اند ، سطح قند خون شان به حالت عادی بازگشته است.

هیچ دوز خاصی از این ویتامین وجود ندارد، بنابراین همه باید سطح این ویتامین را در بدن شان چک کنند (با یک آزمایش خون ساده).

تیروئید و درمان پیش دیابت

سطوح پایین هورمون تیروئید در بدن، حتی به مقدار اندک، می تواند خطر پیشروی پیش دیابت به سمت دیابت را افزایش دهد، زیرا هورمون تیروئید به سوخت و ساز بدن (متابولیسم) کمک می کند و اگر متابولیسم کند شود، می تواند به افزایش وزن و حساسیت به انسولین ختم شود.

فعالیت بدنی

ورزش منظم کلید رفع دیابت است، زیرا می تواند با کاهش وزن و سطح انسولین به شما کمک کند. نگران نباشید، اگر نمی توانید فعالیت های شدید ورزشی انجام دهید، باید بدانید پیاده روی سریع می تواند موثرتر از دویدن آهسته، سطح قند خون را در افراد پیش دیابت بهبود بخشد.

سبک آشپزی و چربی ها

افراد چاقی که طی یک سال از غذاهای آب پز، بخار پز و یا خورشتی استفاده می کنند، نسبت به آن هایی که از غذاهای کبابی و سرخ شده استفاده می کنند، کاهش بیشتری از مقاومت به انسولین و وزن را نشان داده اند، زیرا غذاهای پخته شده با حرارت خشک در نهایت محصولات گلیکوزیله شده تولید می کنند که به مقاومت به انسولین و همچنین التهاب در سراسر بدن منجر می شود.

از طرفی مصرف غذاهای حاوی چربی های غیراشباع مانند روغن های گیاهی، ماهی های چرب، دانه ها و آجیل ها  نیز ممکن است خطر ابتلا به پیش دیابت را کاهش دهد، به خصوص اگر جایگزین چربی های اشباع و کربوهیدرات ها شوند. مصرف مواد حاوی کربوهیدرات اشکالی ندارد، اما شما باید از مصرف نان سفید، ماکارونی سفید، کوکی ها و برنج سفید خودداری کنید که می تواند موجب پیشرفت پیش دیابت به سمت دیابت شوند.

آپنه خواب

بسیاری از افراد مبتلا به پیش دیابت بدون آن که بدانند از آپنه ی خواب رنج می برند. استفاده از دستگاه CPAP  موقع خواب شب که فشار ثابت هوا را از طریق یک ماسک و لوله وارد بدن می کند و و راه های هوایی را باز می کند ، سطح قند خون و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. اگر خروپف می کنید و یا با وجود هفت تا هشت ساعت خواب شب هنوز هم احساس می کنید خوب استراحت نکرده اید، با یک پزشک گفتگو کنید تا مراقبت های لازم را انجام دهد.

به پزشک مراجعه کنید

اگر مبتلا به پیش دیابت هستید، باید هر سال از نظر دیابت مورد بررسی قرار بگیرید. علاوه بر این، پزشک تان باید هر بار شما را از نظر بیماری های قلبی، فشار خون و کلسترول خون بالا چک کند.

تبیان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید