نکات مهم درباره شب ادراری کودکان

0
658

شب ادراری مشکلی شایع در میان بسیاری از کودکان است و والدین همواره بدنبال راه های موثر و مناسبی برای رفع این مشکل هستند. در این مطلب به همراه یک متخصص کلیه به بررسی مهمترین نکات پیرامون شب ادراری کودکان میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

شب ادراری کودکان

حسین کرمی متخصص کلیه و مجاری ادراری، در خصوص نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند توضیح داد: در ۸۰ درصد مواقع هیچ بیماری و عیب و نقص عضوی وجود ندارد و در ۲۰درصد مواقع ممکن است بیماری‌های نظیر دیابت، عفونت ادراری، بیماری‌های مادرزادی کلیه، عیوب نخاع و بیماری‌های سیستم اعصاب باعث شب ادراری باشند.

وی گفت: تولد نوزاد جدید و کم شدن توجه پدر و مادر به بچه بزرگ، اختلاف پدر و مادر، مسافرت یا فوت والدین، تنبیه کودکان و ترس هیجان و اضطراب شدید کودک ناشی از مشاهده مناظر فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری خطرناک می‌تواند از علل این بیماری باشد؛ شیوع شب ادراری در پسرها ۲ برابر دختران است و شب ادراری اغلب در کودکانی دیده می‌شود که والدین آنها در کودکی مبتلا به این بیماری بوده‌اند.

کرمی تصریح کرد: از علل دیگر شب ادراری کاهش ظرفیت مثانه و انقباض‌های خودبه‌خودی مثانه است و این کودکان در روز نیز تکرر و فوریت احساس دفع ادرار دارند.

این اورولوژیست ادامه داد: اغلب با گذشت زمان و رعایت نکات درمانی این بیماری درمان می‌شوند؛ درمان‌های متداول این بیماری عبارتند از، آموزش مناسب آدات تخلیه کامل ادرار، محدودیت مصرف مایعات ۳ ساعت قبل از خواب، از بین بردن مسائل عاطفی و روحی که باعث اضطراب و مشکلات عصبی می شوند.

کرمی گفت: مصرف مایعات زیاد در روز و آموزش کودک برای تأخیر انداختن زمان ادرار کردن جهت افزایش حجم مثانه، استفاده از تشک‌های زنگ‌دار که در صورت تماس با ادرار به صدا درمی‌آید و موجب بیداری کودک می‌شود می‌تواند به درمان وی کمک کند.

وی در پایان گفت: در صورت عدم درمان شب ادراری با توصیه‌های فوق و همراه بودن آن با بی‌اختیاری ادراری و تکرر ادرار روزانه مسائلی از قبیل دیابت، عفونت‌های ادراری، مثانه‌های عصبی و ناپایدار، عیوب نخاع و غیره محتمل است که باید با مراجعه به پزشک متخصص علت اصلی بررسی و تشخیص و درمان مناسب انجام شود.

منبعفارس
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید