نکات مهم برای شیردهی به نوزاد

0
431

این به شما بستگی دارد که نوزادتان را با شیرِ خود تغذیه کنید یا اینکه از شیر کمکی استفاده کنید. اما اگر به تازگی مادر شده اید، باید از مزایای تغذیه با شیر مادر، مطلع شوید. اول از همه، تمام مواد مغذی که یک نوزاد تازه متولد شده برای رشد به آن ها نیاز دارد، در شیر مادر وجود دارد. شیر مادر، سیستم گوارشی را تقویت می کند. سیستم ایمنی نوزاد را پایدار می کند. ضریب هوشی را بالا می برد. از سندروم مرگِ ناگهانی نوزاد، جلوگیری می کند (SIDS) و بدن را در مقابل شرایطی مانند آسم، آلرژی، دیابت و چاقی محافظت می کند و به شما اطمینان می دهد که نوزادان رشد سالمی داشته باشند. در اینجا به چند نکته مهم برای شیردهی به نوزاد اشاره می کنیم که خصوصا برای مادران تازه‌کار بسیار مفید هستند.

شیردهی به نوزاد

از دیگران کمک بخواهید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰‌هو‌رمدیز» معمولا شیردهی به نوزاد در اولین دفعه، آسان نیست. مهم نیست که چقدر در مورد تغذیه با شیر مادر، اطلاعات دارید. تجربه واقعی متفاوت است.

هنگامی که می خواهید نوزادتان را در اولین ساعت پس از زایمان، شیر دهید، از کمک خواستن دریغ نکنید.

پرستار یا مشاور تغذیه در بیمارستان می تواند نحوه صحیح نگه داشتن نوزاد، برای شیر دهی را به شما یاد بدهد. ممکن است در هنگام گذاشتن سینه در دهان نوزاد، احساس ناراحتی به شما دست دهد که البته هیچگاه، دردناک نیست. اگر خیلی  اذیت شدید، احتمالا کودک را به درستی نگه نداشته اید.

آسوده باشید

شیر دادن، می تواند خسته کننده باشد. بنابراین لازم است قبل از پرستاری از کودک، فکر و خیال های بیهوده را کنار بگذارید.

اگر درد زیادی از زایمان می کشید، پشت سرتان، بالشت بگذارید. سپس نوزادتان را نزدیک سینه نگه دارید. توصیه می شود سینه تان را برای شیر دادن به نوزاد، جلو نبرید. زیرا می تواند منجر به درد شود. به خصوص در شرایطی که تازه زایمان کرده باشید.

همیشه با یک دست، سرِ نوزاد و با دست دیگر، سینه تان را نگه دارید. با نوک سینه و تحریک لب پایینی نوزاد، دهانش را باز کنید. در این حالت، اگر کودک گرسنه باشد، آن را لمس می کند و با یک ریتم خاص، شروع به مکیدن و بلعیدنِ آن می کند.

مراقب علامت های نوزاد باشید

وقتی که کودکتان گرسنه باشد، به شما علامت می دهد. او ممکن است در جستجوی سینه شما باشد، دستش را در دهانش قرار دهد و یا سر و صدا کند.

زمانی که این علامت ها را مشاهده نمودید، تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که به او شیر دهید. در دفعات اولیه ممکن است که لازم باشد ۱۰ الی ۱۲ بار در روز به او شیر بدهید. بعضی از نوزادان ممکن است به تغذیه بیشتری نیز نیاز داشته باشند. غالباْ هر چه بیشتر به نوزاد شیر بدهید، سینه تان نیز، شیر بیشتری تولید خواهد کرد.

با توجه به این که نوزادِ تازه متولد شده، به طور غریزی حس بویایی قویی دارد، پوست خود را با پوست او تماس دهید. این کار به کودک کمک می کند تا دنبال سینه تان بگردد و از آن شیر بخورد.

شیردهی به نوزاد

از دو سینه برای شیردهی به نوزاد استفاده کنید

هنگام شیردهی به نوزاد ، به کودکتان کمک کنید تا از هر دو سینه تان تغذیه کند.

با اولین سینه، کودکتان را به طور کامل شیر دهید و این عمل را تا زمانی انجام دهید که احساس نرمی و سبکی در سینه داشته باشید.سپس از نوزاد آروغ بگیرید (با زدنِ دست به پشت او) و با سینه دوم، به او شیر دهید.

در بعضی موارد، نوزادان ترجیح می دهند که از یک سینه شیر بخورند. در چنین شرایطی، استفاده از پمپِ سینه برای کاهش فشار و تهیه شیر، اهمیت دارد.

تأمین آب مورد نیاز بدن

هیداراتاسیون مناسب (رساندن مایعات به بدن)، کلیدی برای داشتن سلامتی است. اما مهم تر از آن، نوشیدن مقدار زیادی آب در هنگام شیر دادن است.

هورمون های شیری، به بدنتان در نگه داری آب کمک می کنند. بنابراین اگر آب کافی مصرف نکرده باشید، بر روی حجم مایعِ شیر، تاثیری نمی گذارد. با این حال اگر آب کافی مصرف نکنید، ممکن است بدنتان نتواند به مقدار لازم، شیر تولید کند. از این رو ، افزایش هیدراتاسیون، لزوماً باعث افزایش تولید شیر نمی شود. اما کاهش آن می تواند منجر به کاهش تهیه شیر توسط سینه شود.

همچنین، کمبود آب می تواند باعث یبوست، خستگی و ضعف فکری مادر شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید