نکات مهم برای تمیز کردن یخچال

0
551

هیچگاه نمی‌توانید بطور ناگهانی تصمیم بگیرید که یخچال یا فریزرتان را تمیز کنید، زیرا برای اینکه اینکار به درستی انجام شود، نیاز به برنامه‌ریزی هایی دارید. در ابتدای کار پیش از این که به خرید مواد غذایی بروید باید یخچال خود را به خالی ترین شکل ممکن در بیاورید. به این ترتیب وقتی از خرید بر می‌گردید دیگر نیازی نیست که وقت‌تان را صرف خالی کردن یخچال کنید و با اینکار احتمال خراب شدن مواد غذایی هم کمتر می شود. در ادامه به بررسی سایر نکات مهم برای تمیز کردن یخچال میپردازیم.

تمیز کردن یخچال

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» قبل از تمیز کردن یخچال ، باید یخچال را از یک شب قبل از برق بکشید که با این کار به راحتی در طول شب یخ های فریزر آب می شوند. همچنین با این کار دیگر نیاز نیست که هنگامی که می خواهید یخچال را تمیز کنید، زمان زیادی را صرف آب کردن یخ ها کنید. فراموش نکنید که یک پارچه ی بدون استفاده را روی زمین و در جلوی یخچال بگذارید تا آب یخ های ذوب شده که از یخچال بیرون می ریزد را به خود جذب کند.

قدم اول: مکان را آماده کنید

لباس راحت و مناسبی بپوشید. یک موسیقی در فضا پخش کنید تا در هنگام تمیز کردن یخچال شما را سرگرم کند و حس و حال خوبی به شما بدهد. کهنه ای که جلوی یخچال گذاشته اید را بچلانید تا همه ی آب های آن خارج شوند و زمین را هم کاملا خشک کنید. قطعا نمی خواهید که روی زمین خیس لیز بخورید.

سپس همه ی لوازم پاک کننده ی خود را آماده کرده و در دسترس خود قرار دهید. در آخر هم وقتی که تا آرنج در آب و کف فرو رفته اید، به یک تکه حوله برای پاک کردن دست هایتان نیاز دارید.

قدم دوم: یخچال را خالی کنید

همه ی چیزهایی که در یخچال هستند را از آن خارج کنید. این مرحله بسته به سبک زندگی شما ممکن است یک تجربه ی ترسناک باشد. همه ی مواد غذایی و نوشیدنی ها را در یک طرف چیده و همه ی قفسه ها و در های جدا شدنی را جدا کنید. قفسه ها را داخل سینک بگذارید تا در فرصت مناسب بشویید و تمیز کنید. قسمت خارجی یخچال را هم کاملا تمیز کنید.

قدم سوم: قفسه ها را تمیز کنید

سینک را پر از آب گرم و مواد شست و شو کنید. اگر ممکن است از مواد شوینده ای استفاده کنید که با محیط طبیعی سازگار باشند. از یک اسفنج و یک پد پشمی مخصوص استفاده کرده و قفسه ها را کاملا تمیز کنید. سپس قفسه ها را آب کشی کرده و بگذارید تا زمانی که شما در حال انجام کار های دیگر هستید، خودشان خشک شوند.

قدم چهارم: قسمت های داخلی یخچال را تمیز کنید

اگر ممکن است، می توانید دوباره سینک را از آب و صابون تمیز پر کرده و با آن قسمت های داخلی یخچال را تمیز کنید. اگر این امکان وجود ندارد برای تهیه ی آب و صابون از یک کاسه یا سطل کوچک استفاده کنید. برای این کار باید یک تکه پارچه را مدام در آب و صابون فرو برده و روی سطوح یخچال بکشید.

با همان پارچه یا اسفنچ همه ی قسمت های داخلی و دیواره های یخچال را پاک کرده و به گوشه ها و خطوط یخچال هم توجه کنید. همچنین باید قسمت لاستیکی دور در یخچال را هم به خوبی تمیز کنید؛ واقعا این حجم از کثیفی در این قسمت غیر قابل باور است.

تمیز کردن یخچال

قدم پنجم: قسمت‌های خارجی یخچال را تمیز کنید

اکنون کانون توجه تان را به سمت قسمت های خارجی یخچال معطوف کنید. حتما تاکنون محلول آب و صابون شما اندکی کثیف شده است؛ پس آن را عوض کرده و یک محلول تازه درست کنید. اکنون شما یک کاسه یا سینک پر از آب گرم و صابون تمیز دارید و زمان آن است که در مرحله ی آخر قسمت های اطراف یخچال را تمیز کنید.

با یک اسفنج می توانید تمام قسمت های یخچال تان را بخوبی تمیز کنید. سپس همه جای یخچال را با یک تکه پارچه خشک کرده و همان کار هایی که برای قسمت های داخلی انجام داده اید را تکرار کنید.

اکنون یخچال شما از تمیزی درخشان شده است و شما هم احتمالا با دانه های عرق روی پیشانی تان درخشان شده اید. ما توصیه می کنیم که همیشه یخچال تان را به این صورت تمیز کنید. اکنون زمان آن رسیده که طبقات و قفسه های یخچال را سر جای خود بگذارید.

قدم ششم: مواد غذایی فاسد را دور بریزید

همه ی مواد غذایی فاسد و خوراکی هایی که مشکوک به فاسد بودن هستند را دور بریزید. ظروف و بطری های کثیف و مربایی و هر چیز دیگری که به نظر چسبناک می آید را پاک کنید. برای این کار به آبی گرم تر و صابون بیشتری نیاز دارید. پس از پایان این کار دوباره همه ی چیز ها را مرتب درون یخچال بچینید.

قدم هفتم: کاغذ ها، تقویم، نقاشی‌های بچه ها و غیره را بچسبانید

اکنون به سراغ چیز هایی بروید که به در یخچال و یخچال تان چسبیده بودند؛ چیز های بدرد نخور را دور بیاندازید. اگر شما از آن دسته افراد هستید که چیز های اضافه ی زیادی به در یخچال تان چسبانده اید، احتمال می رود نصف بیشتر آن ها را دور بیاندازید.

حتی می توانید در این مرحله چیز های جدیدی را جایگزین کاغذ های قبلی کنید.

نکته: بجای برچسب از آهن ربا استفاده کنید؛ زیرا کندن و پاک کردن جای برچسب ها بسیار مشکل است.

قدم هشتم: پشت یخچال را تمیز کنید

ما تا کنون ۷ مرحله ی تمیز کردن یخچال را به شما یاد داده ایم؛ اگر به تمیز کردن یخچال خود افتخار می کنید و فکر می کنید که از این بهتر نمی شود، بهتر است نگاهی هم به پشت یخچال تان بیاندازید.

بسته به این که آخرین دفعه چه زمانی این قسمت را تمیز کرده اید (و اصلا تاکنون تمیز کرده اید یا خیر)، این کار ممکن است یک صبح تا عصر وقت شما را بگیرد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید