نکات مهم برای تصفیه هوا خانه

174

اغلب مردم باور دارند که هوای داخل خانه پاک‌تر از هوای بیرون است و آلاینده‌های کمتری دارد، اما مطالعات نشان می‌دهند که هوای داخل خانه نیز آلودگی‌های مخصوص به خود را دارد که باید مراقب آنها بود. اغلب آلودگی‌های داخل خانه ناشی از لوازم منزل، رنگ و مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی مانند پاک‌کننده‌ها، دستگاه‌های احتراق، گرد و غبار، باکتری‌ها و.. هستند. سوال این است که برای تصفیه هوا خانه و رهایی از این آلودگی‌ها چه باید کرد؟

تصفیه هوا

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» وقتی به این فکر کنید که ما مدت زمان زیادی را در خانه سپری می‌کنیم، آلودگی هوای منزل به یک مشکل جدی تبدیل می‌شود. به خصوص برای افرادی که حساسیت داشته و یا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم مبتلا هستند. در ادامه به معرفی چند راه حل مناسب برای تصفیه هوا خانه می‌پردازیم.

بگذارید هوا جریان داشته باشد

یک پنجره باز کنید و اجازه دهید تا هوای آلوده‌ی خانه بیرون برود و هوای تازه جایگزین شود. این روش در واقع ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کاری است که می‌توانید برای تصفیه هوا خانه انجام دهید. همچنین می‌توانید وقتی پنجره باز است، پنکه روشن کرده و به چرخش هوا کمک کنید.

از محصولات پاک‌کننده بدون سم استفاده کنید

استفاده از محصولات شیمیایی و پُر از سم یکی از عوامل مهم کاهش کیفیت هوای خانه و آلودگی آن است. بهتر است برای پاکسازی خانه از مواد طبیعی و بدون ضرر مانند جوش شیرین، سرکه مقطر سفید، آب لیمو، روغن زیتون، روغن درخت چای، آب داغ و… استفاده کنید. این مواد طبیعی به خوبی منزل شما را تمیز کرده و عاری از هرگونه ماده‌ی سمی و خطرناک هستند.

گیاهان خانگی برای تصفیه هوا

برخی از گیاهان همانند فیلتر هوا عمل کرده و مواد شیمیایی و آلاینده‌های خانه را به خود جذب می‌کنند. برای پاکسازی هوای خانه از این گیاهان استفاده کنید:

همچنین بخوانید :  فواید خوب جویدن غذا

-بامبو پالم

-پیچک انگلیسی

-ژبرا (سرده)

-گیاه ساقه‌ذرتی

-گیاه ذرت

-زبان مادر شوهر یا گیاه ماری

-داودی

-گل چمچه‌ای

تصفیه هوا

از خوشبو‌کننده‌های شیمیایی دوری کنید

مواد شیمیایی موجود در محصولات خوشبو کننده و شمع‌های عطردار مختلف، هوای خانه را آلوده کرده و برایتان مضر هستند. مطالعات نشان می‌دهند که مواد شیمیایی موجود در این محصولات خطرناک بوده و می‌توانند سرطان زا باشند. این مواد همچنین می‌توانند به اختلالات هورمونی و مشکلات باروری منجر شوند.

اگر به دنبال خوشبو کردن منزلتان هستید بهتر است از مواد طبیعی استفاده کنید یا محصولاتی را تهیه کنید که از ترکیبات ۱۰۰% طبیعی ساخته شده باشند. روغن‌های طبیعی مانند روغن لیمو انتخابی عالی برای خوشبو کردن خانه هستند.

لوازم خانگی سالم تهیه کنید!

برخی از لوازم خانگی و مبلمان می‌توانند گازهای VOC تولید کنند که بسیار سمی بوده و سلامت انسان را تهدید می‌کنند. در لوازم چوبی نیز اغلب برای چسباندن تکه‌ها از چسب‌هایی استفاده می‌شود که سرشار از مواد شیمیایی مضر هستند. از آنجایی که اغلب خانواد‌ه‌ها لوازم منزل مانند مبلمان، میز و… را برای مدت زیادی نگهداری می‌کنند، بهتر است محصولات باکیفیت و تایید شده را تهیه کنید.

رنگ مناسب انتخاب کنید

مطمئنا با بوی رنگ آشنا هستید و احساس سرگیجگی را در اتاق‌های تازه رنگ شده تجربه کرده‌اید. رنگ‌های معمولی حاوی مواد شیمیایی هستند که برای سلامت‌تان مضر می‌باشند. هنگام انتخاب رنگ، محصولاتی را تهیه کنید که دارای مقدار کمی VOC هستند. البته بهترین گزینه این است که به هیچ وجه حاوی VOC نباشند.

مترجم: حسین حیدری
نکات مهم برای تصفیه هوا خانه
5 (100%) 1 vote
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید