نکاتی که قبل از رژیم باید آنها را باور داشت

0
160

اجرای رژیم یکسری ضرورت‌های « روانی و شناختی » و یکسری شرایط و ضروریات بنیادی برای خود « رژیم کاهش وزن » دارد. امروز ضروریات روانی و محرک های روانی برای کنار آمدن با اجرای رژیم را بازگو می‌کنیم. در ابتدا باید اصول بنیادی زیر را بپذیریم:

رژیم

عدم وجود معجزه

پذیرفتن این نکته که اضافه وزن و چاقی طی یک معجزه از بین نخواهد رفت. یعنی نباید به این فکر باشید که شب بخوابند و فردا صبح بلند شوند و ببینند که مانکن شده‌اند.

داشتن برنامه علمی و کارشناسی

باید بپذیریم که چاقی  و اضافه وزن یک شبه بوجود نیامده است و با یک نگاه واقع‌بینانه باید خودمان را برای یک برنامه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت آماده کنیم.

داشتن محرک اولیه برای رژیم

پذیرفتن اینکه برنامه کوتاه مدت کاهش سایز ، محرکی عالی برای ایجاد اشتیاق و ادامه کار است.

تصمیم برای عالی بودن

شرط لازم برای ماندن در شرایط ایده‌آل ، رعایت برنامه درازمدت است، پس باید پذیرای این موضوع باشیم. ما انسان‌ها ۱۰ یا ۲۰ بار به دنیا نمی‌آییم و قرار نیست ۵۰۰ سال در سن جوانی بمانیم که بخواهیم با دست روی دست گذاشتن و بی‌تفاوتی ، بدن‌مان را منهدم کنیم.

یافتن سرگرمی‌های منطقی

ایمان داشتن به این موضوع که خوردن تنها لذت کهکشان راه شیری نیست و باید قدر سلامت و زیبایی خود را بدانیم.

راه میانبر ممنوع

راه میانبری  برای رسیدن به کاهش وزن ، جز راه‌های متعارف علمی (اعم از رژیم غذایی ، ورزش ، داروهای مجاز و عمل‌های جراحی مجاز) وجود ندارد. پس سلامت‌مان را با گوش سپردن به افراد غیرمتخصص و شایعاتی که سرزبان‌ها میچرخد ، به خطر نیندازیم و وقت خود را هدر ندهیم.

تسلیم تعارف نشویم

یقین پیدا کنیم که اگر حین اجرای رژیم می‌خواهیم موفق شویم، باید یاد بگیریم وقتی با تعارف‌ غذایی مواجه می‌شویم یک «نه» مودبانه بگوییم. یکی دیگر از مهمترین دلایل شکست رژیم غذایی در کشورمان ، عادت فرهنگی « تعارف غذایی » است. تعارف غذا از نشانه‌های دوست داشتن و ادب است، ولی باید این حقیقت را در نظر بگیریم که وقتی عنوان می‌کنیم تحت رژیم هستیم ( حالا به هردلیلی ، از دلیل سلامت و بیماری گرفته تا زیبایی و تناسب اندام ) اطرافیان باید به تصمیم ما احترام بگذارند و ما هم با تعارفات مکرر غذایی، با اکراه ، رژیم غذایی‌مان را نشکنیم.

بهانه شغلی نیاوریم

کار فکری و شغل‌مان را بهانه عدم توانایی برای اجرای رژیم قرار ندهیم چون کار فکری نیاز به انرژی بیشتر ندارد.

مشورت کارشناسی کنیم

قبل از انجام هرگونه ورزش یا رژیم از کارشناسان و متخصصان مربوطه سوال کنیم چون بعضی ورزش‌ها لزوما به کاهش وزن کمک نمی‌کنند.

چاقی را بیماری بدانیم

باید چاقی را با یک بیماری برابر بدانیم و همانطور که تا ریشه کن شدن بیماری دست از معالجه برنمی‌داریم، به فرآیند کاهش وزن نیز چنین نگاهی داشته باشیم.

منظم و پیگیر باشیم

افرادی که منظم‌ و پیگیر هستند، بهترین و ماندگارترین جواب را می‌گیرند چرا که خود را موظف می‌بینند تا دستورات غذایی را رعایت کنند.

واقع بین باشیم

بعضی اوقات بدن در مرحله‌ای است که اگر افراد رژیم غذایی را رعایت نکنند، وزنشان بیشتر می‌شود. حال اگر فرد رژیم بگیرد حداقل فایده‌اش این است که وزن را کنترل می‌کند تا زیاد نشود و در فرصت مناسب دیگری با تغییر روش، وزن را کم کند.

اقدام به هنگام

پذیرفتن اینکه هرچه برای کاهش وزن دیرتر اقدام کنیم، هم کار را سخت تر کرده ، هم زمان را طولانی‌تر و هم عوارض دیگر از جمله عوارض پوستی و شلی پوستی را رقم زده ایم.

پس کار امروز را به فردا نمی‌اندازیم، مخصوصا اگر پای سلامت‌مان درمیان باشد.


منبع : سیب سبز

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید