نکاتی درباره رژیم غذایی در فصل سرما

0
435

با وارد شدن به فصل سرما و طولانی تر شدن شب ها، باید برنامه غذایی خود را تغییر دهید و خود را با آب و هوای جدید سازگار بسازید.  در این نوشتار شما را با مهمترین مواد غذایی که باید در فصل سرما آنها را مصرف کنید آشنا کرده و به نکاتی درباره رژیم غذایی در فصل سرما میپردازیم. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

رژیم غذایی در فصل سرما

رژیم غذایی در فصل سرما :

آهن

چرا بدن شما نیازمند آهن است؟ کمبود آهن یا کم‌خونی اغلب موجب ضعف سیستم ایمنی می‌شود که این موضوع احتمال عفونت در سراسر بدن را افزایش می‌دهد. کمبود آهن همچنین موجب خستگی (به دلیل کمبود سلول‌های قرمز خون)، گیجی و سردرد می‌شود و اغلب افراد مبتلا به آنمی تحرک کمی داشته و بیشتر از دیگران در معرض بیماری هستند. وزارت بهداشت ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده است که به منظور تأمین آهن خون از موادغذایی مثل گوشت گاو، عدس، اسفناج، لوبیای سفید و حتی شکلات تلخ استفاده شود.

ویتامین D

ویتامین D سیستم ایمنی بدن را در فصل سرما در حالت طبیعی و ایمن قرار می‌دهد. یک مطالعه انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه کلورادو نشان می‌دهد ٧٧‌درصد از آمریکایی‌ها گرفتار کمبود ویتامین D هستند و از این میان ٢۴ تا ٣۶‌درصد از آنها به احتمال زیاد در فصل زمستان دچار سرماخوردگی می‌شوند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد کمبود ویتامین D کارآیی سلول‌های ایمنی بدن را نیز کاهش می‌دهد. اما چگونه ویتامین D جذب کنیم؟ ویتامین D به‌طور طبیعی از طریق اشعه خورشید دریافت می‌شود و در فصل زمستان به دلیل کاهش این منبع انرژی، باید گزینه‌های دیگری را پیدا کرد. این ویتامین در ماهی‌های چرب،‌ زرده تخم‌مرغ،‌ حبوبات، شیر و ماست وجود دارد.

کربوهیدرات‌های پیچیده

چرا بدن شما به کربوهیدرات نیاز دارد؟ با کوتاه شدن روزها در فصل زمستان، افراد زمان کمتری را در معرض اشعه خورشید هستند که این موضوع نه‌تنها سطح ویتامین D بدن را کاهش می‌دهد بلکه تأثیر مستقیمی بر میزان ترشح هورمون سرتونین در مغز دارد. کاهش ترشح این هورمون موجب افسردگی و مشکلات دیگر می‌شود. مصرف موادغذایی حاوی کربوهیدرات سطح ترشح سرتونین در مغز را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌های ساده مثل نان سفید موجب افزایش سریع قندخون می‌شوند و به همین دلیل مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده که سالم‌تر هستند و در موادغذایی مثل غلات کامل، سیب‌زمینی شیرین و کدو تنبل وجود دارند، توصیه می‌شود که ترشح سرتونین را افزایش می‌دهد.

روی (زینک)

بدن ما برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی به روی نیاز دارد. این ماده همچنین برای رشد سلول‌ها ضروری است. مصرف این ماده ابتلا به سرماخوردگی در فصل سرد ‌سال را کاهش می‌دهد. همچنین هنگام سرماخوردگی اگر ٢۴ ساعت پس از ظهور این علایم، مواد حاوی روی مصرف کنید دوره درمان‌تان کوتاه‌تر و شدت بیماری‌تان خفیف‌تر خواهد شد. روی اغلب در خوراکی‌های حاوی پروتیین بالا مانند گوشت گاو، گوشت بره، آجیل، حبوبات و بنشن وجود دارد.

ویتامین C

جذب ویتامین C از بدن در مقابل بیماری‌های قلبی تا بیماری‌های پوستی حفاظت می‌کند و به دلیل افزایش کارآیی سیستم ایمنی، جذب آن در فصل زمستان ضروری است. اما به تنهایی برای درمان سرماخوردگی کافی نیست. این ویتامین همچنین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. ویتامین C در بسیاری از میوه‌ها ازجمله کیوی، انبه، آناناس و سبزیجاتی مثل اسفناج، کلم بروکلی و نارنج وجود دارد.

شهروند

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید