نکاتی برای ریکاوری بعد از زایمان طبیعی

0
526

پس از گذشت ۹ ماه بارداری سخت که با بسیاری از تغییرات جسمی و روحی همراه بوده است، بالاخره فرزند عزیزتان به دنیا می‌آید. به دنیا آوردن کودک به طور کلی به ۲ روش زایمان طبیعی و یا عمل سزارین انجام می‌شود که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

زایمان طبیعی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰هوم رمدیز»، زایمان طبیعی باعث می‌شود تا بدن شما شاهد تغییرات فراوانی باشد. همانطور که بدن شما به ۹ ماه زمان برای به دنیا آوردن کودک احتیاج داشت، حال نیز به مدت زمان خاصی نیاز دارد تا بازیابی یا ریکاوری شود و به حالت قبلی بازگردد. پس از زایمان طبیعی مهم است که علاوه بر مراقبت از فرزندتان، از سلامتی و تندرستی خود نیز مراقبت کنید.

استراحت و خواب مناسب

مراقبت از نوزاد کار دشواری است و معمولا باعث می‌شود تا مادران نتوانند چندان به خواب و استراحت خود اهمیت دهند. بهتر است بدانید که بهبود یافتن بعد از زایمان زمان‌بر است و داشتن استراحت کافی به این فرآیند کمک می‌کند. خواب مناسب می‌تواند تاثیر مثبتی بر وضعیت جسمی و روحی شما داشته و کمک کند تا راحت‌تر به مسئولیت‌های مادرانه‌ی خود رسیدگی کنید.

فراموش نکنید بروز اضطراب و افسردگی در زوج‌هایی که فرزند دارند و به اندازه‌ی کافی استراحت نمی‌کنند بالاتر است. سعی کنید هر وقت که می‌توانید در طول روز چرت بزنید و استراحت کنید.

استحمام نشیمن

پس از زایمان، رحم شما کوچک شده و به حالت قبلی خود بازمی‌گردد که این روند با دردهای مزمن و آزاردهنده‌ای همراه است. همچنین اگر زایمان‌تان طبیعی باشد احتمال ایجاد پارگی‌های گسترده نیز بیشتر بوده که خود همراه با درد است و زمان بیشتری را برای بهبود یافتن می‌طلبد.

اگر دارای بخیه هستید، تمیز نگه داشتن آنها بسیار اهمیت دارد تا از تورم و حساسیت پیشگیری گردد. برای تمیز نگه داشتن بخیه‌ها حمام نشیمن پیشنهاد می‌شود که به پاک نگه داشتن ناحیه‌ی تناسلی کمک کرده و درد را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

روزی ۳ مرتبه از حمام نشمین با آب گرم استفاده کنید. همچنین بعد از ادرار، ناحیه‌ی تناسلی را با آب گرم بشویید تا درد در این ناحیه کاهش پیدا کند.

بسته‌ی یخ استفاده کنید

یکی از روش‌های شایع برای کاهش تورم و درد پس از زایمان در ناحیه‌ی تناسلی، استفاده از بسته‌های یخ می‌باشد. سردی یخ باعث می‌شود تا عصب‌های این ناحیه بی حس شوند که منجر به بهبود درد و تورم می‌گردد.

تعدادی تکه‌ی یخ را درون یک حوله پیچیده و ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه‌ی دردناک قرار دهید. اینکار را روزی چند مرتبه تکرار کنید.

زایمان طبیعی

تمرینات کیگل

برای یک ریکاوری سریع بعد از زایمان طبیعی باید به تمرینات کششی عضلات لگن اهمیت دهید. این حرکات به بهبود ناحیه‌ی بین مقعد و مهبل کمک می‌کنند.

یک تا دو هفته بعد از زایمان، تمرینات کیگل را شروع کنید. همچنین در کنار این تمرینات می‌توانید از ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و حرکات کششی استفاده کنید.

نوار بهداشتی

خونریزی پس از زایمان امری طبیعی است که می‌تواند ۲ تا ۶ هفته به طول انجامد. استفاده از تامپون در دوران پس از زایمان پیشنهاد نمی‌شود و ممکن است باعث پیدایش باکتری در داخل رحم گردد. بهتر است هر مرتبه از ۲ عدد نوار بهداشتی استفاده کنید که به خوبی ناحیه‌ی تناسلی پوشش داده شود.

حواستان به بواسیر باشد

پس از زایمان، چه طبیعی و چه سزارین، برخی از بانوان به بواسیر مبتلا می‌شوند که با علائمی مانند تورم رگ‌ها در ناحیه‌ی مقعد همراه است. متورم شدن این رگ‌ها می‌تواند به مشکلاتی نظیر اجابت مزاج بسیار دردناک منجر شود. حتی در بسیاری از موارد درد آنقدر زیاد است که افراد از اجابت مزاج خودداری می‌کنند.

برای پیشگیری از بواسیر این نکات را رعایت کنید :

*مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید

*از غلات کامل و غذاهای پُرفیبر استفاده کنید

*آب زیاد بنوشید و از نوشیدنی‌های گازدار و قهوه دوری کنید

*در صورت نیاز به پزشک مراجعه کرده و از داروهای نرم کننده مدفوع استفاده کنید

*می‌توانید از کرم‌ها و پماد‌های مخصوص بواسیر نیز بهره ببرید

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید