نمک درمانی چیست

0
712

نمک درمانی ( به انگلیسی Halotherapy ) نوعی تکنیک و روش درمانی است که توسط شیمیدان آلمانی دکتر ویلهلم هانریش شوسلر توسعه پیدا کرد. نمک درمانی معتقد بر این است که هر بیماری ، با بهم ریختگی تعادل یک یا چند نمک غیر آلی در بدن ارتباط دارد. در نمک درمانی بیمار به هیچ وجه با دارو سر و کار ندارد، و با توجه به گزارشات منتشر شده از نتایج این روش درمانی، میتوان دریافت که نمک درمانی در بهبود بیماری های مختلفی نظیر سینوزیت، آلرژی و بیماری های تنفسی مانند آسم، تاثیر گذار است.

نمک درمانی

تاریخچه

مبتکر اولیه‌ی این طرح درمانی، شخصی به نام دکتر بوکووسکی (Felix Botchkowski) است. او پس از تحقیقات فراوان در سال ۱۸۴۳ میلادی طی اظهاراتی عنوان کرد که هوا در معادن نمک ویلیکای لهستان، با ذره‌های خشک نمک اشباع شده و در افرادی که به مشکلات تنفسی و ریوی مبتلا هستند اثرات درمانی و بهبودی دارد. این اتفاق بعدها موضوعی شد برای تحقیقات محققان و علاقه‌مندان به علم طب سنتی و طبیعت‌گرا.

عمده تحقیقات انجام گرفته برای این موضوع به گزارشات مراکز تحقیقاتی و درمانی سنپترزبورگ کشور روسیه مربوط می‌شود. تقریبا همه‌ی پژوهشگران معتقدند که عامل اصلی درمان در غارهای نمکی، افشانه‌های خشک نمک موجود در هوا با رطوبت و دمای خاص آن شرایط جوی است.

غارهای مصنوعی نمک

در اواخر قرن بیستم میلادی برخی محققان روسیه بر آن شدند که شرایط درمانی این روش را به شکل مصنوعی نیز ایجاد کنند و نتایج درمانی را بسنجند. در سال ۱۹۸۰ غارهای نمکی مصنوعی با آجر و بلوک‌های نمکی به شکل اتاق‌هایی ساخته شد و در اوایل سال‌های ۱۹۹۰ ژنراتورهای هالو (HALO) در سنپترزبورگ روسیه به کار گرفته شدند. ژنراتورهای هالو، افشانه‌های خشک نمک را به درون اتاق‌ها می‌دمند و به این ترتیب شرایطی مشابه معدن‌ها و غارهای طبیعی نمک به وجود می‌آورند.

مکانیزم نمک درمانی

امروزه به دلیل رشد سریع تکنولوژی و آلودگی زیست محیطی، ابتلای افراد به بیماری‌های خاص تمدن و شهرنشینی بیشتر و بیشتر می‌شود. هوای تنفسی ما در شهرهای آلوده از نظر عناصر ضروری برای سلامت کمبودهایی دارد. غبار، دود سیگار و وسایل الکتریکی مورد استفاده در خانه مانند تلویزیون، کامپیوتر، شبکه‌هایی با ولتاژ بالا و آلودگی محیط زیست و . . . مقدار زیادی یون‌های مثبت ایجاد می‌کنند که سبب عدم تعادل الکتریکی یون‌ها در هوای استنشاقی می‌شود.

هوای درون غارها سرشار از یون‌های منفی، مواد معدنی و موادی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و بسیاری از مواد دیگر است. این مواد در طول دوره‌ی درمان در غارها با تنفس هوای اشباع شده از یون منفی، به طور طبیعی جذب بدن می‌شوند. عناصری که برای سلامت کلی فرد، عملکرد اندام‌ها در همه‌ی افراد و در همه‌ی سنین ضروری هستند. اتاقک نمکی محیطی با یون منفی (شبیه ساحل دریا) ایجاد می‌کند و باعث ایجاد احساس بهتر و کاهش استرس در افراد می‌شود.

نمک درمانی برای چه افرادی مفید است؟

نمک درمانی برای بیماری‌های آسم، سینوزیت، برونشیت، عفونت‌های مزمن گوش، آلرژی به گرد و غبار، گرده‌ی گیاهان، حیوانات و مواد شیمیایی، تب یونجه، سرفه‌ی مزمن، گلو درد، احتقان، آبریزش بینی، خروپف و . . . موثر است.

این بیماران با قرار گرفتن در اتاقک نمکی به طور چشمگیری بهبود پیدا می‌کنند. علاوه بر اثرات بهبودی که در بیماری‌های تنفسی حاصل می‌شود، می‌تواند به بهبود بیماری‌های پوستی نیز کمک کند. برخی از آن‌ها شامل اگزما، پسوریازیس و آکنه است. همچنین نمک درمانی میزان استرس را کاهش می‌دهد که به نوبه‌ی خود به کاهش فشارخون و بی‌خوابی کمک می‌کند. نمک درمانی مانع از ابتلا افراد به عفونت‌های تنفسی و ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلانزا می‌شود.

سایر خواص

۱) موکوس (خلط) را در مجاری هوایی از بین می‌برد.

۲) اثرات ضد میکروبی، ضد التهابی و سم‌زدایی دارد.

۳) التهاب را در بدن کاهش داده و بهبود بیماری را تسهیل می‌بخشد.

۴) میکروارگانیسم‌های مضر داخلی و خارجی بدن را از بین برده و این کار را از طریق آزاد کردن یون‌های منفی انجام می‌دهد.

۵) پیری پوست را به تاخیر می‌اندازد.

دوره‌های درمانی

دوره‌های درمانی با این روش بسته به نوع بیماری، جنسیت و سن بیماران متفاوت بوده و براساس نتایج تجربی حاصل از چند سال تحقیقات در این زمینه، دوره‌های درمانی مقطعی و دوره‌ای با بازه‌های زمانی مشخص برای بیماران تجویز می‌شود.

به عنوان مثال براساس نتایج به دست آمده برای بیماری آسم آلرژیک، دوره‌های درمان برای بزرگسالان ۲۰ تا ۲۶ روز و برای خردسالان ۱۲ تا ۱۸ روز است. بیماران از ساعت شش بعد از ظهر تا ساعت نه صبح در این غار که «بیمارستان» نام دارد، می‌مانند.

بیماران باید برای حصول نتایج مناسب، به‌طور متناوب به مدت دو تا سه سال دوره‌ی درمانی خود را بگذرانند.

بسیاری از نتایج تحلیل شده از این روش درمانی نشان می‌دهد که در بیماران با سن کمتر از ۱۶ سال، نتایج مثبت درمانی بسیار شگفت انگیز و در افراد با سنین بالاتر در حد مناسب و قابل قبول بوده است.

عوارض جانبی

این روش درمانی صد در صد طبیعی بوده و به عنوان یک راه درمانی مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد، با این اوصاف برای برخی موارد منع مصرف دارد. نمک درمانی باید در دوره‌ی حاد هر نوع بیماری متوقف شود که شامل عفونت‌های همراه با تب، سل حاد فعال، نارسایی قلبی، بیماری انسدادی مزمن ریه در مرحله‌ی سوم، خونریزی، خلط خونی، مسمومیت با دارو، پرفشاری خون کنترل نشده یا ناپایدار و مراحل حاد بیماری‌های تنفسی و . . . است.

هالوتراپی در ایران

کشور پهناور ایران توانمندی‌های بالقوه‌ای برای گسترش صنعت گردشگری درمانی دارد، به ویژه با توجه به اینکه تعداد بیشماری غارهای طبیعی نمکین در جای جای کشور ما موجود هستند. تحقیق و اجرای پروژه‌ی گردشگری درمانی در قالب غارهای نمکین هالوتراپی موضوعی است که هم اینک در ایران در فاز تحقیقاتی و ارائه مطرح است. از جمله این طرح‌ها، غار نمکین منطقه‌ی «ژئوپارک» جزیره‌ی قشم (بزرگ‌ترین غار نمکی جهان) است که ارائه‌ی طرح اولیه‌ی آن به پایان رسیده است.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید