نقش پروتئین در بارداری

0
514

نقش پروتئین در بارداری بسیار ضروری است، زیرا با رشد و توسعۀ سالمِ جنین پیوند خورده است. اسیدهای آمینه موجود در پروتئین به ساخت همه چیز در بدن جنین، از عضلات گرفته تا مغز، کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی بیشتر نقش پروتئین در بارداری می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

پروتئین در بارداری

پروتئین برای تولید میزان مناسب سلول‌های خون و کمک به بدن برای تولید آهن لازم است. آهن مادۀ مغذیِ مهمی است که در سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن نقش دارد. اغلب زنان در دوران بارداری به آهن بیشتری نیاز دارند.

پروتئین همچنین به رشد سینه و بافت رحم در دوران بارداری کمک می‌کند.

کمبود پروتئین در زنان باردار می‌تواند به مشکلات سلامتی مختلفی برای مادر و جنین منجر شود. کمبود پروتئین باعث ضعیف شدن و افزایش خستگی در زنان باردار می‌شود.

در جنین، کمبود پروتئین می‌تواند به توسعۀ نامناسب عضلات و مفاصل، توسعۀ ضعیف استخوان‌ها، انحرافات استخوانی یا عضلانی، سقط جنین، آسیب مغزی و افزایش خطر نقائص هنگام تولد منجر شود.

میزان مصرف پروتئین در بارداری

به گزارش انجمن بارداری آمریکا، زنان باردار روزانه بین ۷۵ تا ۱۰۰ گرم پروتئین احتیاج دارند. این مقدار تقریبا ۲۵ گرم بیشتر از میزان مصرفی در ایام معمولی است.

میزان مصرف پروتئین به سطح فعالیت جسمانی شما نیز بستگی دارد. اگر بسیار فعال هستید و به طور منظم ورزش می‌کنید، بهتر است پروتئین مصرفی‌تان در روز را به ۸۰ تا ۱۰۰ گرم افزایش دهید.

سالم‌ترین منابع پروتئین

اگرچه گوشت گاو، گوشت مرغ و ماهی از منابع عالی پروتئین هستند، غذاهای دیگری وجود دارند که سالمتر بوده و همچنین پروتئین خوبی را فراهم می‌کنند.

برخی از این غذاها که بسیار از زنان باردار آنها را مصرف می‌کنند عبارتند از: لوبیاها، توفو، بادام زمینی و غلات کامل. شیک‌های پروتئین نیز بسیار مغذی هستند و می‌توانند نیاز پروتئین زنان باردار را برطرف کنند.

در دوران بارداری باید از مصرف پنیرهای نرم و پاستوریزه‌نشده، ماهی‌هایی با محتوای جیوه بالا، شیر پاستوریزه‌نشده و گوشت فرآوری‌شده خودداری کنید.

منبعtop10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید