نقش سیگار در ناباروری مردان

0
642

مطئنا با بسیاری از عوارض و مضرات سیگار کشیدن آشنا هستید، مشکلات ریوی، سرطان، ریزش مو، چین و چروک پوست و پوسیدگی دندان‌ها تنها بخشی از لیست بلندبالای مضرات سیگار هستند. اما آیا می‌دانستید که سیگار کشیدن در ناباروری مردان نیز نقش موثری را ایفا می‌کند؟ لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ناباروری مردان

عضوهیات علمی مرکز ناباروری پژوهشگاه ابن سینا گفت:حدود ۲۱ هزار ژن در انسان شناسایی شده که یک سوم آنها می تواند در اثر مصرف سیگار دچار اختلال عملکردی شوند.

دکتر سعید آراسته افزود:این ماده دخانی می تواند عملکرد تا ۷ هزار ژن را تغییر بدهد؛ این تغییر عملکرد می تواند سبب بروز بیماری هایی مانند ناباروری، سرطان و بیماری قلبی – ریوی شود.

وی تاکید کرد: سیگار نکشیدن عملکرد تعدادی از ژن های انسان را به حالت اولیه و صحیح خود برنمی گردد؛ هرچند آنها از لحاظ تعدادی کم هستند ولی عوارض مهمی می توانند ایجاد کنند.

عضوهیات علمی مرکز ناباروری پژوهشگاه ابن سینا وی با اشاره به اینکه ترک سیگار سبب بهبود عملکرد سلول های مختلف می شود، افزود: در مورد اسپرم طی مدت ۳ تا ۶ ماه تاثیر قطع مصرف سیگار خود را نشان خواهد داد.

آراسته در باره اینکه برخی مطرح می کنند که افراد سیگاری دارای فرزند هستند و سیگار مشکلی در ناباروری آنها ایجاد نکرده است، گفت:استعمال سیگار تنها علت ناباروری نیست و کسانی که در شرایط نامناسب جسمی اقدام به مصرف سیگار می کنند دچار آسیب جدی خواهند شد و ممکن است نابارور شوند.

عضو هیات علمی مرکز ناباروری پژوهشگاه ابن سینا اظهار کرد: اگر سیگار و قلیان با هم استفاده شوند، آسیب رسانی آنها مضاعف شده و آسیب بیشتری می زند.

وی بااشاره به اینکه انواع دخانیات به ویژه قلیان و سیگار در ناباروری مردان نقش دارند، گفت: اختلال در کیفیت و کمیت اسپرم، آسیب به ماده ژنتیکی اسپرم و تغییرات ِاپی ژنتیکی، سه آسیب اصلی ناشی از مصرف دخانیات است.

آراسته با اشاره به اینکه سیگار کشیدن می تواند به ناباروری مردان آسیب جدی وارد کند، افزود: نتایج مطالعات نشان می دهد که مصرف سیگار تا ۳۰ درصد در کمیت اسپرم و تا ۴۲ درصد در کیفیت اسپرم می تواند اختلال ایجاد کند.

براساس اعلام دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۱۰.۵ میلیون نفر در کشور سیگار دود می کنند.

سالانه حداقل ۵۰ میلیارد نخ سیگار در کشور دود می شود. سیگار سالانه باعث ۵۰ هزار مرگ مردم در اقصی نقاط کشور شده که این مرگ ها قابل پیشگیری است و متاسفانه آمار زنان سیگاری هم رو به افزایش است.

عامل ۹۰ درصد مشکلات ریوی، ۸۰ درصد برونشیت مزمن، و ۲۵ درصد سایر بیماری ها ناشی از مصرف دخانیات است.

۵۰ درصد علت مرگ های ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی، مصرف دخانیات است که متاسفانه در این افراد ۲ تا ۴ برابر است. ابتلا به سرطان ریه در سیگاری ها ۲۳ برابر در مردان و ۱۳ برابر در زنان بیشتر است و نوزادانی که از مادران سیگاری متولد می شوند حدود ۳۰۰ گرم کم وزن تر هستند.

ایرنا
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید