نقش رژیم غذایی در تعیین جنسیت جنین

0
285

شاید بسیاری از خانواده ها به انتخاب جنسیت فرزند خود به دلایل زیادی اهمیت بدهند. همانطور که می دانیم علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است ولی هنوز امکان تعیین جنسیت جنین وجود ندارد، اما می توان با تدابیری احتمال پسر دار یا دختر دار شدن را به میزانی افزایش داد. مهمترین نکته برای تعیین جنسیت جنین، تغذیه و رژیم غذایی مناسب است که در ادامه مطلب به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

رژیم غذایی

بنابر پژوهش‌ها تغییر در ترکیبات مواد غذایی مصرفی مادر می‌تواند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد. با توجه به این‌که رژیم غذایی برای تعیین جنسیت باید ۲ تا ۳ ماه قبل از بارداری به صورت مرتب رعایت شود، افرادی که تمایل به پیروی از چنین رژیم‌های غذایی دارند، باید زیر نظر متخصص تغذیه قرار گیرند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند. مادران مبتلا به فشار خون، بیماری‌های قلبی- عروقی، سنگ‌های اگزالاتی و نارسایی کلیه، مجاز به پیروی از رژیم غذایی برای پسردار شدن نیستند و همین طور مادرانی که دچار اختلال‌های عصبی و نارسایی کلیوی هستند، نمی‌توانند تحت رژیم غذایی دختردار شدن قرار گیرند.

رژیم غذایی برای دختر دار شدن

مواد غذایی با نسبت بالای کلسیم، منیزیم به سدیم، پتاسیم؛ مثل لبنیات، انواع کلم، کشک، ماهی؛

مادر باید زیر نظر متخصص تغذیه از رژیم غذایی که حاوی نسبت بالای کلسیم و منیزیم به پتاسیم و سدیم باشد استفاده کند و رژیم را تا زمان مثبت شدن تست بارداری به طور کامل رعایت کند.

مواد غذایی با پتاسیم بالا و متوسط؛ باید از رژیم غذایی باید حذف شود): کرفس، قارچ، بامیه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کدو حلوایی، اسفناج، بادمجان، تربچه، پیاز، ریواس، کدو، نخود سبز، هویج، آلو، پرتقال، برگه‌ی زردآلو، خرما، شلیل، طالبی، گرمک، خربزه، گلابی، موز، کشمش، انگور، سیب، گیلاس، هلو، نارنگی.

سبزیجات با پتاسیم پایین؛ مصرف آن‌ها نیاز به محدودیت ندارد؛ مثل جوانه‌ی حبوبات،کاهو، لوبیا سبز ، خیار ، فلفل سبز.

توصیه‌های غذایی

* مصرف انواع لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب را افزایش دهید. (چربی با جذب کلسیم تداخل دارد.)

* میزان نمک مصرفی را کاهش دهید. مواد غذایی شور مانند خیارشور، غذاهای آماده و نیمه آماده، سوسیس، کالباس، انواع کنسروها، زیتون شور، پفک، چیپس و… را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

* مغزهای آجیلی به شرطی که بدون نمک باشند، مناسب هستند.

* استفاده از انواع گوشت‌ها به جز کنسرو تن ماهی مجاز است.

* شکلات و شیرینی‌ها از رژیم غذایی حذف شوند.

رژیم غذایی برای پسردار شدن

مادر باید ۲ تا ۳ ماه قبل از بارداری زیر نظر متخصص تغذیه از رژیم غذایی که حاوی مقادیر بالای پتاسیم و سدیم و فاقد کلسیم و منیزیم باشد، استفاده و رژیم را تا زمان مثبت شدن تست بارداری به طور کامل رعایت کند.

توصیه‌های غذایی

* مصرف انواع لبنیات را به حداقل برسانید یا حذف کنید.

* مواد غذایی پرنمک را افزایش دهید.

* حبوبات مصرفی در رژیم غذایی را افزایش دهید.

* از میوه‌های خشک استفاده کنید. میوه‌های خشک با پتاسیم بالا عبارتند از انجیر خشک، خرما، برگه‌ی زردآلو ، آلو بخارای خشک شده، کشمش.

* استفاده از غذاهای شیرین بدون کافیین مثل عسل، نبات و آبنبات به افزایش تحرک اسپرم کمک کرده و احتمال پسردار شدن را بالا می‌برد.

طب سنتی

نوع رژیم غذایی بر کیفیت و کمیت اسپرم و هم بر مزاج رحم موثر است. بر خلاف طب نوین که تغییر در رژیم غذایی فقط مادر را کافی می‌داند، در طب سنتی ایرانی باید تغییر در رژیم غذایی هم پدر و هم مادر حداقل سه ماه قبل از بارداری بر حسب مزاج آنان انجام شود.

به طور کلی برای داشتن فرزند پسر، باید رژیم غذایی پدر و مادر گرمی بخش باشد و برای دختر دار شدن رژیم غذایی با مزاج سرد تجویز می‌شود. در اولین قدم باید مزاج زوج‌ها توسط متخصص طب سنتی مشخص و بعد متناسب با مزاج کنونی آن‌ها و جنسیت دلخواه، رژیم غذایی تجویز شود.

رژیم غذایی برای دختردار شدن

اگر پدر یا مادر یا هر دوی آن‌ها گرم مزاج و خواستار فرزند دختر باشند، باید رژیم غذایی با مزاج سرد تجویز شود. میزان رطوبت یا خشکی رژیم غذایی بر حسب مزاج فرد تنظیم می‌شود.

توصیه‌های غذایی

* مصرف لبنیات را افزایش دهید.

* از میوه‌های سرد مزاج و تر از جمله مرکبات، انار ، آلو، هندوانه ، آلبالو ، گیلاس ، زردآلو بیشتر استفاده کنید و مصرف میوه‌های گرم مزاج مانند خرما، انجیر، انگور و انبه را کاهش دهید.

* میزان مصرف سبزی‌ها از جمله کاهو، خیار، گوجه، گشنیز و کدو را افزایش دهید و از مصرف انواع کلم، سیر، پیاز، کرفس، کنگر بپرهیزید.

* گوشت مرغ و ماهی به صورت آبپز را بیشتر استفاده کنید و مصرف گوشت گوسفند، میگو و گوشت شترمرغ را به حداقل برسانید. استفاده از سماق، لیموترش و نارنج هنگام مصرف گوشت‌ها با مزاج گرم سبب تعدیل گرمی آن‌ها می‌شود.

* از مصرف مغزهای آجیلی بپرهیزید.

* در صورت سومزاج خشک در هر یک از زوج‌ها، برای افزایش رطویت بدن میزان مایعات مصرفی خود را افزایش دهید، از مصرف غذاهای سرخ شده، کبابی، غلیظ بپرهیزید و مصرف غذاهای آبکی و آبپز را افزایش دهید.

غذاهای غیرمجاز: غذاهای تند، پرادویه، سیر، پیاز، زنجبیل، فلفل، انواع غذاهای آماده و نیمه آماده، انواع کنسرو و کمپوت‌ها، سیاهدانه، ترب، انواع کلم.

رژیم غذایی برای پسردار شدن

اگر پدر یا مادر یا هر دوی آن‌ها سردمزاج و خواستار فرزند پسر باشند، باید رژیم غذایی با مزاج گرم تجویز شود، همچنین ماساژ بدن با روغن‌های گرم مانند روغن زیتون یا کنجد یا سیاهدانه مفید است.

توصیه‌های غذایی

زردک، زنجبیل، ترنجبین، نارگیل و شلغم مصرف کنید.

مصرف حلیم با گوشت بزغاله، قلیه با دارچین و خولنجان، پسته، نخوداب با دارچین، زعفران و گوشت مرغ، قلیه کدو، شلغم، پیاز، شربت سیب، عصاره‌ی گوشت، قلیه با ادویه‌های گرم و زردک و نخود و پیاز وسیر، زرده‌ی تخم مرغ عسلی، نارگیل باشکر سرخ توصیه می‌شود.

* مصرف لبنیات محدود شود.

* استفاده از مغزهای آجیلی و شیرین‌کننده‌های طبیعی با مزاج گرم مانند نبات، توصیه می‌شود.

* مصرف گوشت‌های سفید محدود و از گوشت گوسفند بیشتر استفاده شود.

* از میوه‌های تازه با مزاج گرم مثل انگور، خرما، انجیر، خرما و انبه بیشتر استفاده شود.

* زن و شوهر نباید آب زیاد بنوشند و جرعه‌جرعه آن را بنوشند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید