نقش تغذیه در اختلالات هورمونی

0
409

داشتن تعادل هورمونی و پیشگیری از اختلالات هورمونی ممکن است کمی پیچیده باشد. سیستم غدد درون‌ریز انسان بیش از ۷۰ نوع مختلف از هورمون‌ها را تولید می‌کند که هرکدام عملکردها و الگوهای پیچیده‌ای دارند. اگر به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، هدف از تولید هورمون‌ها این است که به بدن بگویند تا چگونه عملکردی مطلوب داشته باشد. خوابیدن، تخمک‌گذاری در زنان، تولید اسپرم در مردان، تولید انرژی، واکنش به خطر، کاهش و افزایش وزن و بسیاری از عملکردها و اتفاقاتی که در بدن ما می‌افتند ناشی از تولید هورمون‌های مختلف است.

اختلالات هورمونی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» سیستم غدد درون‌ریز سیستمی حساس است و می‌تواند به راحتی دچار اختلال شود. وقتی سیستم هورمونی ما تحت تاثیر بسیاری از عوامل مخرب و مضر محیطی، مانند آلودگی‌ها و عوامل بیولوژیکی مصنوعی قرار می‌گیرد، اختلالات هورمونی خود را نشان داده و سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یکی از ابتدایی‌ترین قدم‌ها برای جلوگیری از اختلالات هورمونی ، بررسی رژیم غذایی است. در ادامه ۵ غذایی که آثار مخربی بر سیستم هورمونی دارند را معرفی می‌کنیم:

لبنیات

محصولات لبنی برای سلامت هورمون‌ها مفید نیستند. همانطور که می‌دانید لبنیات از شیر حیوانات بدست می‌آیند. هر پستانداری که قدرت تولید شیر داشته باشد، دارای ترکیب پیچیده‌ای از هورمون‌های مختلف در بدن خود می‌باشد. اضافه کردن چنین محصولی به رژیم غذایی، که انقدر غنی از هورمون‌ها است، می‌تواند باعث برهم ریختن تعادل هورمونی در مصرف کننده گردد.

شکر

قند و شکر یکی از بدترین مواد برای سلامت هورمون‌ها هستند. بزرگترین اثر دریافت شکر در بدن، بر روی هورمون انسولین است. وقتی شکر مصرف می‌کنید (حتی گلوکز که در سالم‌ترین کربوهیدرات‌ها یافت می‌شود)، بدن شما باید انسولین تولید کند تا شکر به انرژی تبدیل شود. تولید بیش از حد انسولین در بدن می‌تواند منجر به مقاوم شدن بدن به انسولین گردد که می‌تواند به بروز بیماری دیابت نوع ۲ ختم شود.

شکربرگ (Stevia)

شکربرگ معمولا به عنوان یک جایگزین سالم برای شکر معرفی می‌شود، که ممکن است واقعا هم همینطور باشد. اما برای اثبات این موضوع مطالعات و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا آثار این گیاه بر غدد درون‌ریز مشخص گردد. به گزارش وبسایت «مایندبادی‌گرین»، در زمان گذشته مردم از شکربرگ برای کمک به جلوگیری از بارداری در زنان استفاده می‌کردند. اگرچه این خاصیت نیز به طور مناسب مورد بررسی قرار نگرفته است، اما احتمال اینکه این گیاه قدرت اثرگذاری بر هورمون‌ها را داشته باشد، وجود دارد.

سویا

سویا (حتی نوع ارگانیک و کاملا طبیعی آن) می‌تواند هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. سویا دارای ساختار شیمیایی شبیه به استروژن در بدن است که می‌تواند باعث بروز اختلالات هورمونی (رشد بدون کنترل سلول‌ها و سرطان سینه) گردد.

گوشت قرمز

و بالاخره در انتهای لیست به یکی از واضح‌ترین غذاهای مضر برای هورمون‌ها می‌رسیم. مصرف زیاد گوشت قرمز می‌تواند مشکلات مختلفی را به وجود آورد؛ به خصوص برای زنانی که با مشکلات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک مواجه هستند. در مطالعه‌ای که توسط محققین دانشگاه ماساچوست انجام شد، مشخص گردید که مصرف گوشت قرمز می‌تواند باعث کاهش تولید SHBG گردد که تنظیم‌کننده سطوح تستوسترون در مردان و زنان می‌باشد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید