نشانگان تنفسی خاورمیانه چیست

0
352

نشانگان تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) نوعی بیماری است که از طریق آلوده شدن به یک ویروس (coronavirus) رخ می‌دهد. اغلب بیماران مبتلا به مرس به بیماری تنفسی حاد با علائمی نظیر تب، سرفه و تنگی نفس دچار می‌شوند. حدود ۳ تا ۴ نفر از هر ۱۰ مورد گزارش شده، توسط نشانگان تنفسی خاورمیانه کشته شده‌اند. با گیاه یاب همراه باشید.

نشانگان تنفسی خاورمیانه

مسئولان سلامت و بهداشت اولین بار این بیماری را در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ گزارش کردند. از طریق تحقیقات پس‌نگرانه‌، مسئولان متوجه شدند که اولین موارد این سندرم در کشور اردن و در ماه آپریل ۲۰۱۲ رخ داده بودند. تا به امروز، تمام موارد این بیماری به سفر کردن یا اقامت داشتن در داخل یا نزدیکی کشورهای شبه‌جزیره عربی ارتباط داشته‌اند. بزرگترین شیوع این بیماری در خارج از شبه‌جزیره عربی، مربوط به جمهوری کره در سال ۲۰۱۵ بوده است. این شیوع با بازگشت یک مسافر از شبه‌جزیره عربی به این کشور ارتباط داشته است.

ویروس مرس از طریق ارتباط نزدیک با افرادی که به این ویروس مبتلا بو‌ده‌اند – مراقبت کردن از فرد مبتلا به مرس یا زندگی کردن با کسی که به این بیماری دچار است – انتقال یافته است.

هرکسی ممکن است به مرس مبتلا شود. این بیماری در افراد ۱ تا ۹۹ ساله گزارش شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) به طور نزدیک بر روی وضعیت این بیماری در سراسر جهان نظارت دارد و با همکاران خود تلاش می‌کند تا درک بهتری از این بیماری پیدا کند. این مرکز سعی دارد تا خطرات ویروس این سندرم را که شامل منبع و چگونگی گسترش آن می‌شود را بهتر درک کند تا بتواند راه‌های مناسبی برای پیشگیری از آن را ارائه دهد.

علائم نشانگان تنفسی خاورمیانه

اغلب کسانی که به این عفونت دچار شده‌اند، بیماری تنفسی حاد را تجربه کرده‌اند که با این علائم همراه بوده است:

  • تب
  • سرفه
  • تنگی نفس

برخی از مبتلایان علائم گوارشی داشتند که شامل اسهال و حالت تهوع یا استفراغ بوده است. در بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، مشکلات جدی‌تری نظیر ذات‌الریه و نارسایی کلیه مشاهده شده است. اغلب کسانی که در اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده‌اند، به یک بیماری دیگر نیز دچار بوده‌اند. برخی ممکن است علائم خفیفی مانند علائم شبیه به سرماخوردگی را تجربه کرده و یا حتی با هیچ علائمی مواجه نشوند که در این حالت همگی بهبود پیدا کرده و سلامتی آنها بازمی‌گردد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید