نشانه های کمبود ویتامین ث

0
422

بدن ما برای عملکرد مناسب و مطلوب نیازمند بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌هاست که یکی از این موارد ویتامین ث می‌باشد. ویتامین ث در واقع نوعی آنتی‌اکسیدان قوی است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. این ویتامین قادر است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به پیشگیری از بیماری‌ها و عارضه‌های مختلف کمک شایانی کند. کمبود ویتامین ث در بدن با علائم مختلفی همراه است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

کمبود ویتامین ث

خونریزی لثه ها: لثه های شما تا حدودی از کلاژن تشکیل شده اند و در هنگام فقر ویتامین ث، حساسیت بیشتری دارند و دچار خونریزی می شوند. تورم لثه ها نیز ناشی از کمبود ویتامین ث است. ویتامین ث آنتی اکسیدانی است که به کاهش التهاب کمک می کند و مطالعات نشان داده که مصرف دوز مناسب آن در بهبود سلامت لثه ها و کاهش التهاب آنها موثر است.

خون دماغ: این خونریزی زمانی رخ می دهد که عروق خونی کوچک دچار پارگی می شوند. از آنجا که رگ های خونی با کلاژن تقویت می شوندف کمبود ویتامین ث می تواند منجر به پارگی آنها و بروز خونریزی بینی شود. مصرف کافی ویتامین ث خود عاملی برای جلوگیری از این نوع خونریزی های گاه به گاه است.

خشک شدن موها: داشتن موهای سالم و براق نشان دهنده دنباله روی از یک رژیم متعادل و سالم است. خشکی مو در مقابل از کمبود ویتامین ث خبر می دهد. مو به کلاژن برای حفظ سلامتی نیاز دارد. کمبود ویتامین ث منجر به کاهش تولید کلاژن و تضعیف و شکنندگی موها می شود.

خشک شدن پوست: ویتامین ث یکی از مواد ضروری در ساخت پروتئین ‌های پوست است و کمبود این ویتامین در بدن باعث از هم گسیختگی سلول‌ های پوست شده و مشکلاتی از قبیل ترک، زخم، شل شدن و چین و چروک پوست را ایجاد می ‌کند.

فقر آهن: بدن شما دو نوع آهن را جذب می کند: آهن هم و غیر هم. آهن هم معمولا از طریق منابع حیوانی جذب می شود و منابع گیاهی آهن غیر هم را به بدن می رسانند که البته جذب آنها ضعیفتر از نوع اول است. مصرف ویتامین ث باعث جذب موثرتر آهن غیر هم در بدن می شود و نشان داده شده که یک شاخص برای فقر آهن، کمبود ویتامین ث است.

خستگی و کیفیت خلق و خو: ویتامین ث در افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی نقش کلیدی دارد و کمبود آنها باعث تنزل انرژی و افسردگی می شود.

عفونت: تاثیر منفی بر بهبود زخم‌ ها و ابتلای سریع به انواع عفونت‌ ها بخصوص سرماخوردگی و آنفلوآنزا از نشانه ‌های دیگر فقر ویتامین ث است.

آوای سلامت

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید