نشانه های زبان زیر ذره بین طب سوزنی

0
561

بدن انسان برای اعلام ابتلا به بیماری و مشکلات جسمی، نشانه هایی را مانند خارش، تب، تعریق و … بروز می‌دهد. جالب است بدانید متخصصان طب سوزنی معتقدند با بررسی برخی نشانه‌ها روی زبان مانند رنگ، بافت و شکل ظاهری آن نیز می‌توان به بسیاری از مشکلات درون بدن پی ببرد و برای درمان آنها اقدام کرد. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

زبان

قرمز شدن زبان

متخصصان طب سوزنی معتقدند قرمز شدن نوک زبان، نشانه این است که استراحت و خواب کافی نداشته‌اید. در نتیجه دچار بی‌قراری، احساس گرما و اختلالات خواب می‌شوید. عرق ریختن و دیدن کابوس‌های شبانه و استرس‌ها باعث می‌شود، رنگ نوک زبـان قرمز شود.

تورم زبان

اگر احساس می‌کنید زبان‌تان متورم شده، ممکن است مبتلا به کم‌کاری تیروئید باشید. بزرگ شدن غیر طبیعی زبان نشان می‌دهد، غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون ترشح نمی‌کند، در نتیجه سوخت و ساز بدن را با مشکل روبه‌رو ساخته و سطح انرژی بدن را کاهش می‌دهد.

تکه شدن لایه زبان

یک لایه نازک روی زبـان وجود دارد که در خوردن و جذب مواد مغذی بسیار مفید است. اگر این لایه نازک، تکه تکه شده یا در یک محل خاص متمرکز شود، نشانه مشکل خاصی است. اگر تجمع فقط در قسمت عقب زبان باشد، ممکن است اجابت مزاج شما تغییر کند و احتمالا مشکل ناشی از وجود یک انگل یا افزایش باکتری‌های روده و … است.

باریک شدن زبـان

افرادی که استرس دارند، دچار مشکلات گوارشی می‌شوند و دو طرف زبان‌شان باریک می‌شود. این عارضه بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود، زیرا نفخ و گرفتگی روده یکی از عوارضی است که ممکن است در روزهای قاعدگی اتفاق بیفتد، در نتیجه تغییر اجابت مزاج موجب باریک شدن کناره زبان می‌شود.

انحراف زبان به سمت چپ

اگر زبان‌تان کمی به سمت چپ منحرف شود، به احتمال زیاد شما در سمت راست شانه خود یا در گردن احساس درد و تنش خواهید داشت یا دردهای لگنی را تجربه خواهید کرد. انجام تمرین‌هایی مانند یوگا به کاهش تنش در ناحیه گردن، کمر و باسن کمک می‌کند. بسیاری از این مشکلات ناشی از نشستن نامناسب پشت میز یا هنگام رانندگی است.

سیاه شدن سطح زبان

سیاه شدن زبـان نشانه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. همچنین ممکن است از نشانه‌های عفونت قارچی باشد که با ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن باعث بروز برخی از بیماری‌ها می‌شود.

صاف شدن سطح زبان

زبـان معمولا سطحی ناهموار دارد. متخصصان طب سوزنی معتقدند اگر سطح زبان هموار و صاف یا بی‌رنگ بود، بدن دچار کمبود ویتامین B12 و آهن است.

نکته

در طب سوزنی برای این مشکلات جسمی، نسخه‌های درمانی وجود دارد که متخصصان با تجربه با توجه به شرایط جسمی بیمار آنها را تجویز می‌کنند. پس اگر یکی از نشانه‌ها را روی زبـان خود دیدید، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و خود را درمان کنید.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید