نشانه های آسیب عصبی

0
451

اگر موتور عصب‌ها آسیب ببیند، احتمال دارد که مشکل ضعف یا حتی فلج‌شدگی را تجربه کنید. این علائم نیز می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در بدن باشند که قطعا به مداخله فوری پزشکان نیازمند است. اگر هم با مشکل سکته مغزی مواجه شده باشید، باید هرچه سریع‌تر به اولین مرکز مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنید.با گیاه یاب همراه شوید با معرفی نشانه های آسیب عصبی

نشانه های آسیب عصبی

بی‌حسی، پرش یا سوزش را تجربه می‌کنید

این حالت‌های حسی می‌توانند از دست‌ها یا پاها تا بازوها یا ساق پاها در نوسان باشند. البته متخصصان می‌گویند که درهم‌فشردگی عصب‌های حسی (عمدتا در وضعیت خواب) نسبتا شایع است و علائمی مانند بی‌حسی یا پرش می‌توانند موقتی باشند. با این‌حال، اگر این حالت‌های حسی از بین نروند، شما باید برای بررسی موضوع به پزشک مراجعه کنید.

تکان دادن بخشی از بدن برای‌تان سخت یا ناممکن می‌شود 

اگر موتور عصب‌ها آسیب ببیند، احتمال دارد که مشکل ضعف یا حتی فلج‌شدگی را تجربه کنید. این علائم نیز می‌توانند نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در بدن باشند که قطعا به مداخله فوری پزشکان نیازمند است. اگر هم با مشکل سکته مغزی مواجه شده باشید، باید هرچه سریع‌تر به اولین مرکز مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنید.

با گسترش درد از کمر به پاها مواجه می‌شوید

درد یا سوزش شدیدی که از کمر شروع شود و به پشت پاها گسترش پیدا کند، می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به سیاتیک باشد. این مشکل وقتی به‌وجود می‌آید که عصب سیاتیک تحت فشار قرار می‌گیرد یا آسیب می‌بیند. این دو حالت نیز می‌توانند به‌واسطه فتق دیسک کمر یا بیماری‌های خاص مانند بیماری دیابت ایجاد شوند.

بیشتر از حالت عادی در حرکت با دست و پا دچار مشکل می‌شوید 

آیا موقع راه رفتن به‌صورت ناگهانی لیز می‌خورید و بیش از حد به زمین می‌افتید؟ اگر آسیبی به عصب‌های مهمی وارد شود که در ساختار حسی بدن نقش اساسی دارند، با مشکل عدم هماهنگی در بدن مواجه می‌شوید و بدن‌تان نمی‌تواند موقعیت خودش را در مکان‌های مختلف به‌درستی تعیین کند. همین روند است که باعث زمین خوردن یا لیز خوردن غیرعادی شما می‌شود. به‌علاوه، این حالت‌ها می‌توانند نشان‌دهنده ابتلا به بعضی از بیماری‌های خاص مانند بیماری پارکینسون باشد. در این بیماری، سلول‌های عصبی مغز صدمه می‌بینند.

دائما باید به توالت بروید

 عصب‌های آسیب‌دیده می‌توانند پیام‌های خطای زیادی را به مثانه ارسال کنند. بنابراین در این شرایط شما احساس می‌کنید که باید دائما برای دفع ادرار به توالت بروید. به‌علاوه، اگر زایمان طبیعی انجام داده باشید یا به بیماری دیابت مبتلا باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این مشکلات قرار می‌گیرید.

سردردهای شدیدی را تجربه می‌کنید که مانند شوک الکتریکی هستند

 احتمال دارد به مشکلی به نام نورالژی اکیپیتال (occipital neuralgia) مبتلا باشید که وقتی به‌وجود می‌آید که عصب‌های درون گردن دچار آسیب شده باشند. در این حالت احتمالا به مهارکننده‌های عصبی خاصی نیاز دارید که تزریقی هستند و موقتا انتقال سیگنال‌های درد را متوقف می‌کنند.

خیلی کم یا خیلی زیاد عرق می‌کنید

این حالت‌ها می‌توانند نشانه‌ای باشند مبنی بر این‌که عصب‌هایی که اطلاعات لازم را از مغز به غدد عرق منتقل می‌کنند، دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند. پزشک در این موقعیت می‌تواند آزمایش‌هایی را برای شما در نظر بگیرد که وضعیت تعریق و سلامت قلب شما را بررسی کند.

بدون این‌که متوجه شوید، بدن‌تان آسیب می‌بیند 

عصب‌های حسی باید به مغز بگویند که در چه موقعیت‌های با خطر مواجه می‌شود. پس اگر این عصب‌ها نتوانند وظیفه خودشان را به‌درستی انجام بدهند، شما در معرض جراحت‌های مختلف قرار می‌گیرید. اگر بدون این‌که خودتان متوجه شوید، دچار سوختگی یا بریدگی شدید،‌ یا اگر داغی یا تیزی وسایل را احساس نکردید، حتما برای بررسی مساله نزد پزشک بروید.

منبعسلامتیسم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید