نشانه‌ها و علائم کمبود روی در بدن

0
581

وقتی صحبت از کمبود یک ماده‌ی معدنی در بدن می‌شود، بیشتر توجه به سمت کلسیم می‌رود چون فقر آن در سراسر جهان بسیار شایع است. اگرچه کلسیم تنها یکی از مواد ضروری و مورد نیاز بدن است. روی یا همان زینک نیز نقش بسیار مهمی را در حفظ سلامت بدن ایفا می‌کند که اغلب توجه لازم به کمبود آن در بدن نمی‌شود. در ادامه به بررسی علائم کمبود روی و توصیه‌های مربوط به آن می‌پردازیم.

علائم کمبود روی

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» بدن ما برای ساخت بیش از ۳۰۰ نوع آنزیم پروتئینی مختلف به روی احتیاج دارد. اگر بدنتان با فقر روی مواجه شود، احتمال بروز حملات بر سیستم ایمنی بدن و مشکلات پوستی و آسیب دیدن چشم‌ها افزایش می‌یابد. سلامت مغز، قلب، کبد، عضلات و حتی خون ما به روی بستگی دارد.

عفونت‌ها، استرس، آسیب‌های روانی و استفاده از داروهای استروئید می‌توانند باعث از بین رفتن روی در بدن گردند. مطالعات نشان می‌دهند که بروز آکنه در دوران نوجوانی یا بزرگسالی می‌تواند با کمبود روی در بدن در ارتباط باشد. محققین باور دارند که مصرف روی به اندازه‌ی کافی و مناسب می‌تواند در درمان آکنه موثر باشد.

منابع گیاهی روی

منابع فراوان و خوبی برای این ماده‌ی معدنی وجود دارد که تنها کافیست آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و روی مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

این خوراکی‌های گیاهی منابع بسیار خوبی از روی می‌باشند:

-دانه‌های کنجد (تامین ۲۵ درصد از نیاز روزانه به روی)

-دانه‌های کدوتنبل (۲۳ درصد)

-حبوبات (۲۳ درصد)

-لوبیا و نخود (۲۳ درصد)

-بادام هندی (۲۱ درصد)

-کینوآ (۱۸ درصد)

روی همچنین با مقدار کمتری در این غذاها نیز یافت می‌شود: قارچ شیتاکی، قارچ کرمینی، اسفناج، مارچوبه، جو، پیاز، تخمه آفتابگردان، مغزهای خوراکی، سبزیجات برگدار تیره، چغندر و برگ چغندر، هویج، لوبیا.

علائم کمبود روی در بدن

فقر روی می‌تواند با علائم فراوانی همراه باشد. داشتن برخی از این علائم ممکن است به دلیل دیگری باشد و الزاما به این معنی نیست که شما با فقر روی مواجه هستید. از طرفی دیگر ممکن است این علائم را نداشته باشید و با کمبود روی مواجه باشید. لیستی که در ادامه معرفی می‌کنیم یک راهنمای عمومی و کلی از علائم کمبود روی در بدن می‌باشد که می‌تواند به تشخیص فقر این ماده‌ی معدنی کمک کند:

-آکنه

-بی‌اشتهایی

-افزایش درد رشد (در کودکان و نوجوانان)

-اسهال

-دشواری در باردار شدن

-ابتلای مکرر به سرماخوردگی و سایر بیماری‌های عفونی

-تاخیر در بلوغ جنسی، اختلالات پروستات، ناتوانی جنسی یا کاهش تعداد اسپرم‌ها در مردان

-از دست دادن حس بویایی و چشایی

-دید شب ضعیف

-اختلالات خواب

-رشد کُند موها و ناخن‌ها

-ترک خوردگی‌های پوستی

-نقاط سفیدرنگ بر روی ناخن‌ها

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید