نسخه های طب سنتی برای مشکلات کلیوی

0
626

کلیه ها از اعضای مهم بدن شما هستند و به حفظ تعادل مواد معدنی و الکترولیت هایی مانند (کلسیم، سدیم و پتاسیم)، تولید سلول های قرمز، تعادل اسید و باز خون و دفع مواد زائد محلول در آب بدن کمک می کنند، بنابراین حفظ سلامت آنها لازم و ضروری است. اگر گرفتار مشکلات کلیوی و مجاری ادرار هستید به توصیه های طب سنتی عمل کنید. با گیاه یاب همراه باشید.

مشکلات کلیوی

مشکلات کلیوی : سنگ کلیه

دلایل زیادی برای به وجود آمدن سنگ کلیه وجود دارد، ولی از دیدگاه طب سنتی دلیل اصلی آن بلغم محجر (بلغمی که به حالت سنگ درآمده) است. اصلاح رژیم غذایی اولین اقدام درمانی برای سنگ کلیه است و برنامه‌ی غذایی افرادی که مستمد سنگ کلیه هستند باید زیر نظر متخصص طب سنتی باشد تا احتمال به وجود آمدن سنگ به حداقل برسد. مصرف لبنیات به ویژه شیر می تواند باعث ایجاد رسوب کلسیم در کلیه شود، به همین دلیل باید این گروه از مواد غذایی را همراه با مصلح آن استفاده کرد.

* نوشیدن شیر همراه دارچین یا عسل به هضم بهتر آن کمک می کند و مانع از رسوب کلسیم در کلیه و ایجاد سنگ می شود. بسیاری از افراد مواد غذایی را در وعده‌ی صبحانه می خورند که طبع سرد دارند، در حالی که باید از مواد غذایی با طبع گرم استفاده کنند. برای مثال، برای صبحانه باید ارده، شیر و عسل یا ارده و شیره‌ی خرما یا انگور استفاده کرد.

* خوردن نان، پنیر و گردو نیز برای شام توصیه می شود چون جذب کلسیم در شب بیشتر است و در کلیه رسوب نمی کند. کشک ماده‌ی غذایی است که در آن مقدار زیادی کلسیم وجود دارد و به سلامت استخوان ها کمک می کند، اما از دیدگاه طب سنتی این ماده‌ی غذایی اگر با مصلح مصرف نشود، می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. بنابراین باید حتما آن را با گردو بخورید و اگر کشک به شکل مایع باشد باید داخل آن نعناع و سیرداغ بریزید تا از رسوب در کلیه پیشگیری کند.

* مصرف هم زمان ماهی و ماست نیز باعث می شود مواد زائد و کلسیم در کلیه رسوب کند و باعث به وجود آمدن سنگ کلیه شود.

* استفاده از دانه‌ی بو داده‌‌ی خرمالو یکی از درمان های سنگ کلیه است. دانه‌ی خرمالوی بو داده شده را آسیاب کرده و یک قاشق چایخوری از پودر آن را در یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کنید. مصرف این نوشیدنی به مدت سه روز برای رفع سنگ کلیه توصیه می شود.

* افرادی که سنگ کلیه دارند باید ۱۰۰ گرم برگ پنیرک را در یک و نیم لیتر آب بجوشانند و بعد از دو تا سه دقیقه جوشیدن، آن را صاف کنند و در یک لیوان بریزند. اضافه کردن یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به این نوشیدنی توصیه می شود. همچنین پنیرک را باید قبل از هر وعده‌ی غذایی نوشید.

* ترکیبی از یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری آب ریحان درست کنید. استفاده‌ی مداوم از این ترکیب، هنگام صبح و با معده‌ی خالی به مدت شش ماه، کلیه‌ی شما را تقویت و سنگ ها را از مجرای ادراری شما خارج می کند.

* افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند می توانند نصف استکان آب کرفس را با عرق بهار نارنج ترکیب کنند و قبل از هر وعده‌ی غذایی بنوشند.

مشکلات کلیوی : درد کلیه

یکی از بهترین نسخه های گیاهی برای درمان درد کلیه، لیموست. برای تسکین درد کلیه بر اساس بنیه‌ی بیمار، در هر روز پنج تا هفت لیمو خورده شود. در هفته‌ی اول، هر روز آب یک لیمو را در یک لیوان آب ولرم بچکانید و صبح ناشتا بنوشید. در هفته‌ی دوم، آب دو لیمو را به همین ترتیب بنوشید. این عمل باید تا هفته‌ی هفتم که تعداد لیمو در هر روز به هفت عدد می رسد ادامه پیدا کند. برای معالجه‌ی درد کلیه و تقویت آنها معمولا رژیم های خاصی مانند آب انگور و لیمو به کار می برند. یکی از مهم ترین این رژیم ها، رژیم پیاز است. رژیم پیاز زمانی تجویز می شود که بدن احتیاج به تخلیه و دفع سموم دارد یا بافت بدن فرد پر از آب شده و آب باید تخلیه شود.

مشکلات کلیوی : قولنج کلیه

قولنج کلیوی می تواند همراه با سنگ یا بدون سنگ باشد. این قولنج درد بسیار شدیدی را برای بیمار ایجاد می کند. برای رفع قولنج بدون تورم کلیوی، باید بعد از هر وعده‌ی غذایی شش عدد مغز فندق خام خورده شود. اگر قولنج همراه با سنگ باشد، می توان از گل ختمی، بابونه و پنیرک استفاده کرد. به این منظور باید از هر گیاه به مقدار ۱۰۰ گرم در هشت لیتر آب ریخت و جوشاند، سپس این ترکیب را صاف کرده، در وان حمام ریخت و در آن نشست. انجام این کار باعث خروج سنگ از حالب می شود و درد از بین می رود.

مشکلات کلیوی : ورم کلیه

التهاب یا ورم کلیه در یک یا هر دو کلیه ناشی از عفونت باکتریایی است که بروز آن ماه ها یا سالها طول می کشد. این عارضه منجر به تشکیل جوشگاه در کلیه و سرانجام از دست رفتن آن می شود.

* برای درمان ورم کلیه، از جوشانده‌ی سه قاشق سوپخوری تخم کتان در یک لیتر آب استفاده شود.

* یکی از ساده ترین درمان ها برای ورم کلیه ها، دم کرده‌ی گل طاووسی است. یک قاشق چایخوری گل طاووسی را در یک لیوان آب جوش بریزید و پس از چند دقیقه میل کنید. از این دم کرده نباید بیش از سه فنجان مصرف شود.

* یک قاشق چایخوری گل خشک نیلوفر آبی را در یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و روزی سه فنجان مصرف کنید.

مشکلات کلیوی : سوزش ادرار

نگه داشتن ادرار مشکلات جدی را برای کلیه ها، مثانه و پروستات به وجود می آورد، زیرا ادرار خاصیت اسیدی دارد و اگر دفع نشود ایجاد زخم و بیماری های بسیاری می کند. برای درمان سوزش ادرار از راهکارهای زیر استفاده کنید:

* روغن بادام در گرمی و سردی معتدل است و مصرف آن در افرادی که خروج قطره قطره‌ی ادرار دارند مفید است و به دفع سنگ های ادراری کمک می کند.

* روغن کنجد در رفع سوزش ادرار موثر است.

* مارچوبه‌ شکننده‌ی سنگ های مثانه و پاک کننده‌ی کلیه، ادرار آور و از بین برنده‌ی بیماری های کلیه و مثانه است.

* سیر ادرار آور است و برای کسانی که ادرارشان قطره قطره خارج می شود مفید است و سنگ های کلیه را از بین می برد.

* کنگر مقوی دستگاه گوارش بوده و برگ آن ادرار آور است.

* شوید ادرار آور و برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است و درد کلیه و مثانه را بهبود می بخشد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید