نسخه های درمانی برای جوش های زیر پوستی

0
552

مشکلات پوستی از شایع ترین بیماری ها هستند که اگر درمان نشوند، می توانند زیبایی و حتی سلامت فرد را تحت تاثیر قرار دهند مانند جوش های زیر پوستی که به شکل برجستگی های کوچک، برآمده، گونه ها، بینی، چشم ها و پلک ها، پیشانی و سینه در هر فرد و سنی قابل مشاهده هستند. اسم علمی این جوش های کوچک، میلیا می باشد که اصلا خطرناک نیستند و فقط ظاهر را دچار مشکل می کنند. میلیا خود به خود رفع می شود و به درمان خاصی نیاز ندارد، اما می توان با برخی نسخه های خانگی از بروز آنها جلوگیری کرد. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

جوش های زیر پوستی

انواع میلیا

* جوش های زیر پوستی که در نوزادان تازه متولد شده ظاهر می شود و اغلب در اطراف بینی، کف سر، گونه ها و قسمت های پایین بدن است و احتمالا به دلیل عدم تکامل غدد عرقی ایجاد می شوند.

* میلیای اولیه، جوش های زیر پوستی که در کودکان و بزرگسالان ایجاد می شود.

* میلیای ثانویه، جوش های زیر پوستی که در پوست هر نقطه ای از بدن که سابقه آسیب یا جراحتی دارد به وجود می آید و به عنوان نشانه ای از بهبود پوست ایجاد می شود.

* میلیای پلاک که نادر است و روی تکه های متورم و ملتهب پوست که پلاک نامیده می شود بروز می کند و ممکن است تا چند سانتی متر را در بر گیرد. اغلب پشت گوش ها، روی پلاک ها یا روی گونه ها و منطقه فک ایجاد می شود.

* میلیای فوران کننده که در طول چند هفته یا چند ماه بوجود می آیند. این جوش ها در صورت، بالای بازوها و قسمت بالای تنه ایجاد می شوند.

دلایل ایجاد جوش های زیر پوستی

* گرفتگی منافذ پوست زمانی که سلول های مرده انباشته می شوند.

* ترشح بیش از حد سبوم (غدد چربی پوست)

* استفاده بیش از حد مواد آرایشی و چرب

* تغییرات هورمونی

* استفاده از کرم های استروئیدی در مدت طولانی

* تاول و زخم های پوست

* قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت طولانی

* روش های درمانی مانند ابریژن و لیزر درمانی در طولانی مدت

ماسک های خانگی

این بیماری پوستی هیچ عوارضی ندارد و تنها به شکل یک دانه سفت و سفید یا زرد ایجاد می شود که نه خارش دارد و نه درد. میلیا اگر در نواحی حساس مانند بالای پلک یا زیر چشم نباشد، با سوزن استریل شده توسط پزشک خارج می شود. البته اگر می خواهید از بروز جوش های سفید زیر پوستی پیشگیری کنید، باید از ماسک های موثر خانگی استفاده کنید.

روغن کرچک

روغن کرچک خاصیت آنتی باکتریایی دارد و میزان چربی که پوست ترشح می کند را کنترل خواهد کرد. به آرامی روغن را روی پوست ماساژ دهید تا جذب پوست شود. می توانید ترکیب نصف به نصف روغن کرچک و زیتون را استفاده کنید یا یک خمیر نرم با جوش شیرین و روغن کرچک درست کنید و صورت را به خوبی لایه برداری کنید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.

عسل

استفاده از عسل طبیعی روی پوست تاثیر زیادی دارد. به این منظور هر روز عسل را روی پوست بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. می توانید یک لایه بردار فوق العاده با عسل و جو پرک درست کنید و پوست را ماساژ دهید.

آرد ذرت و سرکه سیب

نشاسته ذرت به عنوان یک جاذب چربی پوست عمل کرده و سرکه سیب هم مانند یک قابض عمل می کند. خمیر را با سه قاشق چای خوری آرد ذرت و یک قاشق چای خوری سرکه سیب مخلوط کنید، آن را روی صورت بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

پودر پوست انار

انار و پوست آن خاصیت ضدآکنه و میلیایی دارد و ویتامین C و خواص آنتی اکسیدانی آن، یک درمان فوق العاده برای جوش و میلیاست. پوست انار را خشک و پودر کنید و با کمی گلاب یا آب لیمو یک ترکیب خمیری درست کنید و روی پوست بگذارید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

اسکراب لیمو و شکر

ترکیب لیمو و شکر یک لایه بردار موثر برای نرمی پوست است. کافی است یک قاشق چای خوری شکر دانه درشت و نصف لیمو ترش و یک قاشق چای خوری روغن زیتون را مخلوط کنید، روی صورت بمالید، صورت را به آرامی با این ترکیب ماساژ دهید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

نیک و نو
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید