نارنج ، ترش و آرامش بخش

0
339

درخت نارنج در شمال و جنوب کشورمان رشد میکند و از درختانی است که برگهای آن در تمام طول سال سبز است. میوه درخت نارنج، خواص فراوانی دارد که تقریبا مصرف آن برای همه ی افراد مفید است. استفاده از آب نارنج در ترکیبات غذایی و یا سالادها، نه تنها میتواند غذای شما را خوشمزه تر کند، بلکه فواید فراوانی را به سبد غذایی شما اضافه میکند. با ما همراه باشید تا شما را با این میوه ی دوست داشتنی بیشتر آشنا کنیم.

نارنج

خواص نارنج

خواص نارنـج بی نظیر است .  نارنج میوه ایست خوراکی که درخت آن در شمال و جنوب ایران پرورش داده می شود برگ این درخت در تمام ایام سال سبز است و منظره ای بسیار زیبا دارد . از خواص نارنـج اینست که آب میوه نارنج ترش ، مطبوع و سرشار از ویتامین C می باشد . و در مصارف غذائی مشابه سرکه و آبلیمو به کار می رود . در ۱۰۰ گرم آب نارنج مقدار ویتامین ها به قرار زیراست :

ویتامین آ، ۳واحد – ویتامین ب۱، ۱۴میلی گرم – ویتامین ب۲، ۶ میلی گرم – ویتامین سی ۲۵۰ میلی گرم .

گل درخت نارنج که بنام بهار نارنـج موسوم است بسیار زیبا و معطر است . علاوه بر میوه نارنـج ، بهار نارنـج و برگ درخت نارنـج مصارف قابل ذکری دارند .

کسانی که تپش قلب دارند میتوانند با استفاده از : سنبل الطیب یک گرم + لیموی عمانی یک عدد + بهار نارنج ۲ گرم + گل گاوزبان ۳ گرم در یک قوری دم کرده روزی ۳ فنجان بیماری خود را تسکین دهند.

برگ نارنج

از تجزیه شیمیایی برگ درخت نارنج موارد زیر را بدست آورده اند :

۱-اسانسی معطر با بوی مطبوع

۲-استاکیدرین

۳-یک ماده تلخ

۴-هسپریدین و غیره

آرام بخش – ضد تشنج و هضم کننده بودن از خواص نارنج و برگ نارنـج است . برای هر یک از این موارد ممکن است ۵ تا ۱۰ گرم برگ تازه نارنـج را در یک لیتر آبجوش دم کرده به تدریج صبح و ظهر و شب ۱ تا ۲ استکان با کمی شکر شیرین نموده تناول نمایند . ممکن است یک برگ تازه و تمیز نارنـج را در یک استکان آبجوش قرار دهند . چند دقیقه صبر کنند تا مواد مثر آن وارد آب گشته به صورت چای مصرف نمایند .

برگ درخت نارنـج را اگر با دست تحت فشار قرار داده له کنند عطر ملایم و مطبوعی از آن خارج می شود که استشمام آن برای آرامش اعصاب و برطرف نمودن اندوه مفید بوده انسان را فرحناک می نماید .

پوست نارنـج

از تجزیه پوست نارنج مواد زیر را بدست آورده اند :

۱-هسپریدین
۲- ایزوهسپریدین
۳- اورانتامارین و اسید اورانتاماریک
۴- اسید هسپریک
۵- اسانس
۶- ماده تلخ
۷- لعاب ( موسیلاژ)

مقوی معده – صفرابر و ضد خونریزی داخلی است . برای این منظور از پوست زرد نارنـج شربت یا مربا تهیه نموده بیمار تناول می کند .

رفع کننده سم عقرب است . برای این بیماران شرط اول اینست که هر چه زودتر به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنند تا با تزریق سرم ضد زهر عقرب اقدام به معالجه آنها شود . علاوه بر این ممکنست از پوست نارنـج نیز استفاده نمایند . بدین منظور باید پوست تازه و زرد رنگ نارنـج را در آب خیسانده مدتی صبر کنند تا مواد موثر آن وارد آب شود و سپس از این آب با کمی شکر به بیمار عقرب گزیده می خورانند .

طرز تهیه روغن نارنج

پوست زرد نارنـج را همراه با بهار نارنـج (شکوفه آن) در روغن کنجد ریخته به مدت ۳ هفته در آفتاب میگذارند و سپس صاف کرده به مصرف می رسانند .

بهار نارنج Orange flower

گل درخت نارنـج را بهار نارنـج می نامند که در اوایل فصل بهار پدیدار می شود . این گل پنج گلبرگ سفید معطر و در حدود ۲۰ پرچم دارد . به گزارش اسان طب بهار نارنـج هنگامیکه تازه است بوی معطر و بسیار مطبوعی دارد . برای مصارف دارویی ، بهارنارنج را بحالت غنچه هنگام صبح از درخت می چینند و به سرعت در تاریکی خشک می کنند . ولی خشک کرده آن عطرش کمتر می شود .

آسان طب ، های دکتر

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید